افزایش تقاضای دانشجویان ترکیه ای برای تحصیل در خارج از کشور

به گزارش تور ایتالیا ارزان، جعفر مهراد در مصاحبه با خبرنگاران گفت: در حالیکه ترکیه در یک سال اخیر با چالش های سیاسی و مالی روبرو بود بنابراین تقاضا برای تحصیل در خارج از این کشور همچنان رو به افزایش است.

افزایش تقاضای دانشجویان ترکیه ای برای تحصیل در خارج از کشور

بهترین تجربه سفر را با تور ترکیه در خاطراتتان ثبت کنید.

وی اضافه کرد: در برخی از جهات، بازار آموزش عالی نسبت به هزینه های تحصیل حساس است، اما با تقویت لیر ترکیه در ماه های اخیر چشم انداز تحصیل در خارج از ترکیه در سال 2019 میلادی مثبت است.

بنیانگذار پایگاه استنادی علوم دنیا اسلام تاکید نمود: با هر معیاری که در نظر گرفته گردد، ترکیه در سال 2018 میلادی سالی پر تنش داشت. به موازات این تنش ها و چالش ها لیر ترکیه در تمام طول سال 2018 نوسانات زیادی را تجربه نموده، به طوری که در ماه های گذشته ارزش آن به شدت کاهش یافته و تنها در چند ماه اخیر است که نشانه هایی از ثبات در پول ملی این کشور به چشم می خورد.

مهراد بیان کرد: نخستین عاملی که باعث شده تا دانشجویان ترکیه در خارج از این کشور تحصیل نمایند آن است که دانشگاه های ترکیه با کمبود شدید محل تحصیل روبرو شده اند.

وی اضافه کرد: در سال 2018 میلادی تقریبا 2 میلیون دانشجو برای پذیرش در دانشگاه های این کشور واجد شرایط بودند، اما از هر 4 نفر یک نفر (در حدود 471 هزار نفر) توانست تا جایی را برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه بدست آورد.

این چهره ماندگار علمی گفت: تقریبا 80 درصد از این دانشجویان در دانشگاه های دولتی ثبت نام نموده و بقیه در دانشگاه های خصوصی که شهریه آنها از 9 هزار دلار تا 20 هزار دلار متفاوت بوده، پذیرفته شدند.

مهراد تاکید نمود: نگاهی به آمارها نشان می دهد که طی چند سال گذشته خروج دانشجویان از ترکیه از ثبات نسبی برخوردار بوده و تقریبا بین 45 هزار تا 46 هزار دانشجو سالانه در خارج از ترکیه تحصیل می نمایند. این مورد یکی از مهمترین عواملی است که باعث شده تا تعداد بیشتری از دانشجویان تحصیلات دانشگاهی خود را در خارج از ترکیه ادامه دهند.

وی گفت: نگاهی به آمارها نشان می دهد که طی چند سال گذشته خروج دانشجویان از ترکیه از ثبات نسبی برخوردار بوده و تقریبا بین 45 هزار تا 46 هزار دانشجو سالانه در خارج از ترکیه تحصیل می نمایند.

این چهره ماندگار علمی کشور گفت: کشورهای کانادا، آمریکا و انگلستان مقصد عمده بسیاری از دانشجویان ترکیه است، اما باتوجه به هزینه های تحصیل، این دانشجویان کشورهایی مانند بلغارستان، جمهوری آذربایجان و اوکراین را نیز به عنوان محل تحصیل خود انتخاب می نمایند.

مهراد بیان کرد: سهم کشورهای مقصد در پذیرش دانشجویان ترکیه در کشور کانادا 23 درصد، کشور انگلستان 20 درصد، کشور آمریکا 17 درصد، کشور استرالیا 9 درصد، کشور آلمان 8 درصد، کشور ایتالیا 3 درصد، کشور اتریش، کشورهای ایرلند، فرانسه، اسپانیا، لهستان و مجارستان هر کدام 2 درصد، کشورهای روسیه، چین و ژاپن نیز هر کدام یک درصد و کل بقیه کشور ها 5 درصد است.

وی گفت: در این بین، تقاضا برای آموزش زبان های خارجی به ویژه زبان انگلیسی مورد توجه است. تقریبا 51 درصد این دانشجویان در مدارس زبان تحصیل می نمایند و در حدود 20 درصد این افراد در مدارس تابستانی، 10 درصد در دوره های کارشناسی، 9 درصد در مقطع تحصیلات تکمیلی و بقیه در سطح مدارس و اخذ گواهینامه و دیپلم به تحصیل اشتغال دارند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 آذر 1398 بروزرسانی: 20 مهر 1399 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 615

به "افزایش تقاضای دانشجویان ترکیه ای برای تحصیل در خارج از کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش تقاضای دانشجویان ترکیه ای برای تحصیل در خارج از کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید