کشف اسکلت هایی در زیر کلیسا؛ مرد قدبلند کیست؟

به گزارش تور ایتالیا ارزان، کلیسای بزرگ شهر استاوانگر (Stavanger) در نروژ در حدود سال 1125 میلادی بنا شد؛ یعنی تقریبا 900 سال قبل. البته قبل از بنای ساختمان سنگی نیز در همان مکان یک کلیسای کوچک چوبی قرار داشت.

کشف اسکلت هایی در زیر کلیسا؛ مرد قدبلند کیست؟

به گزارش فرادید، در سال 1967 میلادی باستان شناسی به نام پری رولفسن متوجه شد که در زیر کف این کلیسا، دیوار هایی سنگی هست که بین آن ها راهرو ها و اتاقک هایی واقع شده است و اسکلت هایی نیز در آنجا دفن شده اند.

رولفسن و همکارانش در آن زمان بیش از 30 اسکلت را کشف کردند که بعد از آزمایش قدمت سنجی معلوم شد متعلق به فاصلۀ قرن های هشتم تا دوازدهم میلادی هستند. بسیاری از این اسکلت ها قبل از ساخت کلیسای سنگی و در زمان وجود کلیسای چوبی در آنجا دفن شده بودند.

در سال 1967 بودجۀ کافی برای ادامۀ کاوش ها تامین نشد، اما در سال 2021 دوباره باستان شناسان به سراغ این کلیسا رفتند. در جریان کاوش های تازه علاوه بر قبر های دیگر، بقایای دو ساختمان از دورۀ وایکینگ ها نیز در زیر ساختمان کلیسا کشف شد. معلوم شد که این مکان در زمان وایکینگ ها نیز دارای اهمیت خاصی بوده است.

یکی از باستان شناسان در حال بررسی یک قبر در دالان تاریک زیر کلیسا.

اما تازه ترین کاوش ها که در سال 2023 در حال انجام است، اطلاعات بیشتری دربارۀ تاریخ این منطقه را آشکار می کند و البته پرسش ها و معما های تازه ای را هم به وجود می آورد. برای مثال یکی از اسکلت هایی که در کاوش های اخیر کشف شده، متعلق به مردی با قد 190 سانتیمتر است؛ با توجه به میانگین قد مردم این منطقه در دورۀ قرون وسطی، این یک مورد استثنایی و جالب توجه به شمار میرود.

باستان شناسان در حال بررسی گور مرد بلند قد

این اسکلت که باستان شناسان نامش را مرد قدبلند گذاشته اند و قدمتش به قرن دوازدهم میلادی می رسد، در حال حاضر تحت آزمایش های تحلیل دی ان ای واقع شده است تا اطلاعاتی دربارۀ هویتش به دست بیاید. نتایج این تحلیل می تواند نشان بدهد که این مرد در چندسالگی از دنیا رفته، اهل کجا بوده و خویشاوندان احتمالی یا قوم و قبیله اش چه کسانی بوده اند.

منبع: فرارو
انتشار: 14 تیر 1402 بروزرسانی: 14 تیر 1402 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 2455

به "کشف اسکلت هایی در زیر کلیسا؛ مرد قدبلند کیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف اسکلت هایی در زیر کلیسا؛ مرد قدبلند کیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید