کاهش شدید تقاضا برای خودرو در بازار

به گزارش تور ایتالیا ارزان، رییس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران با بیان اینکه فرایند کاهشی قیمت خودرو شروع شده، اما تقاضای واقعی برای خرید وجود ندارد، معتقد است که فرایند بازار خودرو کاملا وابسته به عرضه خودروسازان خواهد بود؛ میزان بالای ثبت نام ها نشان می دهد که همچنان فاصله زیاد قیمت کارخانه و بازار، جذاب است؛ اما اگر فاصله 10 درصدی ابلاغی که با افزایش عرضه رخ می دهد، اجرا گردد بازار از دلالی ها دور می گردد.

کاهش شدید تقاضا برای خودرو در بازار

در رابطه با آخرین شرایط بازار، سعید موتمنی در تبادل نظر با ایسنا، اظهار کرد: در حقیقت بازار آرام است. علیرغم اینکه در بازار خودرو کاهش قیمت چشمگیری اتفاق افتاده است و قیمت خودرو های داخلی از زمان اعلام قیمت های جدید حدود 20 الی 35 درصد کاهش یافته است، اما حقیقتا در بازار تقاضا و مشتری وجود ندارد و خرید وفروش انجام نمی شود. به طور مثال پرایدی که این اواخر پیش از اصلاح قیمت های کارخانه 90 میلیون تومان بر روی کاغذ قیمت گذاری می شد، اکنون به حدود 70 میلیون تومان رسیده است یا پژو 206 تیپ 2 از 160 میلیون تومان در محدوده زیر 120 میلیون تومان قرار گرفته است.

رییس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران با بیان اینکه هنوز در بازار، خرید و فروش با فرمول 10 درصد بالاتر از قیمت مصوب انجام نمی شود، توضیح داد: همین معاملات محدود بازار با قیمت های توافقی صورت می پذیرد. ضمن اینکه تا به امروز هیچگونه بخشنامه یا ابلاغیه ای برای نمایشگاه داران ارسال نشده است؛ بنابراین سقف قیمتی برای خودرو وجود ندارد و اجرایی نشده است؛ لذا معاملات کماکان توافقی صورت می گیرد. یک دلیل آن مثال این است که فروشنده فعلی خودرو را در اوج قیمت ها خریداری نموده و الان نیز تمایل دارد برای جلوگیری از ضرر با همان قیمت بالاتر هم بفروشد.

وی در رابطه با علت نبود تقاضا در بازار و اینکه آیا به موضوع طرح های فروش خودروسازان ارتباط پیدا می نماید یا خیر، گفت:کاهش تقاضا برای خرید تقریبا از اسفندماه و با شیوع ویروس کرونا شروع شد. در سال جدید هم علیرغم اینکه قیمت ها بر روی کاغذ افزایش پیدا می کرد، اما عملا تقاضای واقعی وجود نداشت، اما همواره هستند عده ای که خودرو ها را دپو نموده و هر چند وقت یکبار، بازار را تحریک می نمایند. ضمن اینکه همچنان همه کسب وکار ها به طور کامل فعال نشده اند.

این مقام صنفی تایید کرد:، اما در ثبت نام طرح های فروش خودروسازان تقاضا بسیار زیاد است. این تقاضای کاذب به این دلیل است که علاوه براینکه افراد بسیاری که بعضا پول کافی را هم ندارند، اما تمایل دارند تا شانس خود را امتحان نمایند و حال اگر اسمشان درآمد، به گونه ای در اصطلاح مبلغ را جور نمایند؛ ضمن اینکه همچنان فاصله قیمتی بازار و کارخانه جذاب برای سرمایه گذاری است. البته که این موضوع به برنامه های وزارت صمت و قول خوردوسازان برای افزایش فراوری برمی شود؛ چنانچه افزایش فراوری حاصل شود و خودروسازان به موقع عرضه داشته باشند و جوابگوی تقاضا ها باشند؛ بنابراین فاصله اختلاف قیمتی کم خواهد شد.

موتمنی توضیح داد: با افزایش عرضه فاصله قیمتی بسیار کمتر خواهد؛ بنابراین تقاضا های کاذب برای سرمایه گذاری هم از بین خواهد رفت و قیمت ها کاهش پیدا خواهد. هرچند که طی دو هفته اخیر هم باتوجه به اینکه عرضه وجود نداشته است، قیمت ها به قیمت های اواخر فروردین بازگشته است. با صورت دریافت عرضه در این شرایطی که تقاضا به شدت کاهش پیدا نموده است، قیمت ها پایین خواهد آمد.

وی پیش بینی کرد: در این صورت همین افرادی که تقاضا کاذب برای ثبت نام ایجاد نموده اند، وقتی ببنید اختلاف بازار و کارخانه 10- 15 درصد است و سودی چندانی برایشان فراهم نمی شود، رفته رفته فاصله گرفته و تقاضا ها واقعی خواهد شد.

رییس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو در رابطه با امکان ایجاد دلالی هایی همچون اجاره کدملی افرادی که شرایط ثبت نام دارند، اما پول آن را ندارند، اظهار کرد: تا به امروز آماری در این زمینه به ما گزارش نشده است، اما بعید هم نیست. به هرحال هرکجا که دو نرخی و فاصله قیمتی یک کالا در بازار با قیمت مصوب آن وجود دارد، احتیاج به اجاره کدملی هم نیست و افراد در همان خانواده خود تحریک برای ثبت نام و امتحان کردن شانس خود در قرعه کشی خواهند شد. آیا همه این افرادی که ثبت نام نموده اند، خریدار واقعی هستند؟ البته که خیر.

منبع: فرارو
انتشار: 13 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 1226

به "کاهش شدید تقاضا برای خودرو در بازار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش شدید تقاضا برای خودرو در بازار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید