کاشت گیاه آلوئه ورا و روش استفاده از آن

به گزارش تور ایتالیا ارزان، کاشت آلوئه ورا شرایط خاصی را می طلبد که در ادامه با روش نگهداری و استفاده از آن در انجام درمان های خانگی آشنا می شویم.

کاشت گیاه آلوئه ورا و روش استفاده از آن

خبرنگاران | سرویس گیاهان و حیوانات - آلوئه ورا ( Aloe vera)، شب یار و یا صبر زرد گیاه بومی آفریقای شمالی است که بسیاری از مردم برای درمان زخم و سوختگی های جزئی در منزل از این گیاه استفاده می کنند.برای داشتن و کاشت آلوئه ورا نیازی به باغ و باغچه نیست، شما می توانید یک گلدان بزرگ آلوئه ورا تهیه کرده و آن را در گوشه ای از منزل قرار دهید، اما اگر فضای کافی ندارید یک آلوئه ورای کوچک هم کافی است. ولی باید برای بزرگ شدن آن بسیار صبور باشید چون این گیاه به آرامی رشد می کند. از آلوئه ورای جوان می توان برای بعضی درمان های اولیه در منزل استفاده کرد.

مراقبت های عمومی لازم برای نگهداری و کاشت آلوئه ورا

 • گیاه آلوئه ورا را می توان هم در داخل خانه و هم در فضای باز نگهداری کرد. اما به یاد داشته باشید که نور مستقیم آفتاب برگ های سبز آلوئه ورا را تیره رنگ می کند. پس آن را درجایی با نور غیرمستقیم قرار دهید.
 • مسلما فضای باز برای رشد گیاهان بهتر است اما از آنجا که بیش از 90% گیاه آلوئه ورا از آب تشکیل شده ممکن است با سرد شدن هوا، برگ های آن دچار سرما زدگی بشوند. پس یک فضای مناسب با حرارت متوسط در داخل خانه برای آن فراهم کنید.
 • برای خاک آلوئه ورا بهتر است از خاک شنی زهکشی شده با ترکیبی از سنگ ریزه گرانیتی، ماسه دانه درشت و پرلیت مرغوب استفاده کنید.

آب دادن به گیاه آلوئه ورا

 • آلوئه ورا همانند کاکتوس ها جزو گیاهان گوشتی و آبدار محسوب می شود، پس به آب زیادی نیاز ندارد.
 • زمانی به گیاه آب بدهید که خاک آن نسبتا خشک شده است و ترجیحا در زمستان دفعات آب دهی به گیاه را کاهش دهید.
 • حتما کف گلدان یک سوراخ ایجاد کنید تا آب اضافه از آن خارج شود در غیر این صورت ریشه گیاه می گندد.

تعویض گلدان

 • گفتیم که گیاه آلوئه ورا به آرامی رشد می کند، پس می توان آن را برای مدت زیادی در یک گلدان نگهداری کرد. اما بعد از یکی، دوسال باید حتما گلدان آن را تعویض کنید چون ممکن است گیاه دچار عارضه پیچیدگی ریشه ( Rootbound) شود. در این صورت ریشه گیاه بسیار متراکم شده و آب به سختی می تواند به درون خاک نفوذ کند.
 • زمانی که رشد ساقه های جدید گیاه به طول 10 سانتی متر رسید، باید آن ها را جدا کرده و داخل گلدان جدید قرار دهید. در غیر این صورت ساقه های جوان جلوی رشد گیاه مادر را می گیرند. از نشانه های آن می توان به روشن شدن رنگ برگ ها و رشد گیاه در جهت افقی به جای عمودی اشاره کرد.
 • بعد از کاشت ساقه های جوان در گلدان جدید یک بار به مقدار زیاد به آن ها آب بدهید و بعد از آن به مدت سه هفته از آب دادن به گیاه خودداری کنید. این کار باعث می شود که ریشه های گیاه قوی تر شده و برای سیر اب شدن منتظر بمانند. در ابتدا ممکن است ساقه های تازه کاشته شده به رنگ خاکستری یا قهوه ای تغییر رنگ دهند، اما نگران نباشید این حالت کاملا طبیعی است.

علائم نگهداری نادرست از گیاه آلوئه ورا

 • در صورتی که گیاه آلوئه ورا نور کافی دریافت نکند، برگ ها به جای این که به صورت عمودی رشد کرده و بالا بروند، به حالت افقی و مسطح قرار می گیرند.
 • اگر آب کافی به گیاه نرسد، از آب موجود در برگ های خود استفاده می کند. در نتیجه برگ ها نازک شده حالت مجعد پیدا می کنند.
 • در صورت قرار دریافت در معرض نور مستقیم آفتاب، برگ های گیاه قهوه ای رنگ می شوند.
 • و درآخر درصورت قلیایی بودن زیاد خاک یا آب، مرطوب ماندن خاک به مدت طولانی، نداشتن نور مناسب و کود دهی زیاد، سرعت رشد گیاه شما بسیار کند و غیر عادی خواهد شد.

استفاده از برگ آلوئه ورا برای درمان زخم

برای درمان های خانگی مثل بهبود زخم و ترمیم سوختگی پوست می توانید از برگ های گیاه آلوئه ورا استفاده کنید. کافی است که تعدادی از برگ ها را با یک چاقوی تیز جدا کرده و لبه های خاردار آن ها را صاف کنید. سپس برگ را از عرض برش بزنید تا ژل بی رنگ و چسبناک موجود در آن خارج شود.

ژل خارج شده را به هراندازه که خواستید بر روی زخم مورد نظر بمالید و نگران مقدار آن نباشید چون بعد از چند دقیقه ژل آلوئه ورا جذب پوست می شود. خواهید دید که خون ریزی به سرعت بند آمده و زخم سریع تر از همیشه خوب می شود. از آنجاکه برگ های بریده شده مجددا رشد نمی کنند، سعی کنید از برگ های قدیمی تر و کلفت تر که به زمین رسیده اند جدا کنید.

بعد از این که ژل بیرون آمده از گیاه را برداشتید می توانید از یک چاقوی تمیز استفاده کرده و دوباره روی برگ یک برش عرضی ایجاد کنید و از مابقی ژل بی رنگ و شفاف آلوئه ورا استفاده کنید. این کار را آنقدر تکرار کنید تا به جز یک پوست سبز چیزی باقی نماند. در صورتی که به همه ژل موجود در آلوئه ورا نیاز ندارید می توانید بقیه برگ را به صورت دست نخورده داخل یک فویل یا کیسه پلاستیکی پیچیده و داخل یخچال قرار دهید و در وقت نیاز از آن استفاده کنید.

منبع: setare.com
انتشار: 16 اسفند 1399 بروزرسانی: 16 اسفند 1399 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 1659

به "کاشت گیاه آلوئه ورا و روش استفاده از آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاشت گیاه آلوئه ورا و روش استفاده از آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید