کارناک؛بزرگترین عبادتگاه دنیا در مصر

به گزارش تور ایتالیا ارزان، شاید بتوان گفت معبد باستانی کارناک بزرگترین عبادتگاه دنیاست. معبد کارناک (به انگلیسی : Karnak) یا کارنک مجموعه ای از معابد باستانی مصر در ساحل شرقی رودخانه نیل و نزدیک به شهر قاهره است که چندین ساختمان مختلف دارد. وسعت منطقه معبد کارناک 200 هکتار است که حتی از بسیاری از شهرهای باستانی بزرگتر است.

کارناک؛بزرگترین عبادتگاه دنیا در مصر

معبد کارناک بعد از مجموعه اهرام جیزه ، پربازدیدترین مکان باستانی کشور مصر بین گردشگر هاست. معبد کارناک 2000 سال است که زیارتگاه اصلی کشور مصر بوده است.

تاریخچه معبد کارناک

ساختن مجموعه معبد کارناک در زمان سنوسرت یکم در دوران پادشاهی میانه آغاز شد و تا دوره بطلمیوسی ادامه داشت. بسیاری از ساختمان های موجود مربوط به زمان پادشاهی نوین است.

نام کارناک از روستایی در نزدیکی معبد با فاصله 2.5 کیلومتری با لوکسور، گرفته شده است.

مجموعه معابد کارناک ، 4 بخش اصلی دارد که فقط بازدید از بخش مرکزی که بزرگترین بخش معبد محسوب میشود برای عموم آزاد است.

بخش مرکزی معبد کارنک که بیشترین وسعت مجموعه را به خود اختصاص داده است به مقبره خدای آمون - را که خدایی مذکر و مرتبط با تبس است، اختصاص داده شده است. محیط اطراف مقبره آمون را با لقب مقبول ترین مکان ها یا ایپت ایسوت (به انگلیسی : Ipet isut) شناخته میشود.

قسمت جنوبی بخش مرکزی به همسر او ، الهه موت ، اختصاص داده شده است.

قسمت شمالی به خدای جنگ طلبی به نام ، مونتو ، نسبت داده میشود.

بخش شرقی به آتن یا صفحه خورشید اختصاص داده شده که معروف به معبد آمنحوتب چهارم است ولی به صورت عمدی در دوران باستان تخریب شده است.

ساخت مجموعه معابد کارناک در 4000 سال پیش آغاز شده و تا 2000 سال بعد که رومیان کنترل مصر را در دست گرفتند، ادامه داشته است. در طول 13 قرن ، 30 فرعون به توسعه و بازسازی این معبد پرداخته اند و شاید بزرگترین تفاوت این اثر باستانی با سایر آثار باستانی طول زمان چندین قرنی ساخت و ساز معبد باشد.

هر کدام از حاکمان مصر که به ساخت معابد کارناک ادامه میداده ، اثر و امضای خود را در این مجموعه بر جای گذاشته است.

مجموعه مجسمه خدایانی که در این معابد قرار گرفته اند مربوط به بعضی خدایان اولیه تا خدایانی است که در دوره های نو تمدن مصری پرستیده میشده اند.

یک پروژه دیجیتالی به نام UCLA تغییراتی که در طول سالیان در معبد کارناک اجرا شده را به صورت دیجیتال بازسازی و مدل سازی کرده است که میتوانید با استفاده از آن تخریب ها ، ساخت و ساز ها و اصلاحاتی که در طول هزاران سال در این معبد صورت گرفته را مشاهده نمایید.

با توجه به این که امروزه قسمت های محدودی از معبد به جای مانده است ، این بازسازی دیجیتالی بیشتر بر اساس فرضیات انجام گرفته است.

شگفتی ها و ویژگی های معبد کارناک

کاشی کاری ها و دیوارهای محوطه بزرگ مرکزی معبد کارنک با رنگ سفید و نقوش برجسته و کتیبه هایی به درخشانی جواهرات ، منقوش شده اند که باعث زیبایی و شکوه دو چندان این معبد شده اند.

حاکمان مصر برای دروازه های ورودی معبد کارناک 10 ستون ساخته اند که از طریق دیوارهایی بزرگ به هم متصل شده بودند. هر حاکم روی دیواری که در زمان حکومتش ساخته شده صحنه هایی مخصوص به خود را ترسیم کرده است. تصور میشود که اغلب این دیوارها با پرچم های بزرگ آویزان به صورت بنرهای رنگی تزئین میشده اند.

ستون های معبد کارناک در دو جهت ادامه پید میکنند. یک ردیف 6 ستونه که به سمت غرب و رودخانه نیل و به مجموعه مجسمه هایی از جمله ابوالهول میرسد و ردیف دیگر 4 ستونی است که در بخش جنوبی قرار گرفته اند و به راستا برگزاری مراسمات منتهی میشوند.

دیوارها و ستون های معبد با تصاویر برجسته از نبردها ، خدایان و وقایع نگاری دوران هر فرعون پوشیده شده است.

معماری پیچیده معبد کارنک

معبد آمون بزرگترین بنای این مجموعه است که 60 هکتار وسعت دارد و باستان شناسان این مجموعه بزرگ را به اسم موزه ای در فضای باز ، یاد میکنند. پیچیدگی و مکانیزم استفاده شده برای معماری این بنا در هزاران سال پیش هنوز هم میتواند الگویی به برای معماری عصر حاضر ، به حساب آید و هنوز هم میتواند بسیاری از شگفتی های دنیای مدرن را تحت الشعاع قرار بدهد به طوری که گفته میشود ساخت این معبد با تکنولوژی های فعلی سخت و بدور از فکر است.

تالار هیپوستل بزرگترین تالار معبد کارنک

تالار هیپوستل مساحتی بیشتر از 5000 متر مربع دارد که با 134 ستون خیلی بزرگ در 16 ردیف احاطه شده است. این تالار نه تنها عجیب ترین و بزرگ ترین بنای معابد کارنک است بلکه جزو عجایب معماری دنیا شناخته میشود. 122 عدد از ستون ها دارای ارتفاع 10 متر و 12 ستون دارای ارتفاع 21متر و با قطر بیش از 3 متر هستند.

این تالار بزرگترین تالار مذهبی در میان تمام مکان های مذهبی دنیا است.

وزن وسب های سقف این ستونها 70 تن ، تخمین زده میشود.

منبع: گردشبان
انتشار: 24 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 1947

به "کارناک؛بزرگترین عبادتگاه دنیا در مصر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارناک؛بزرگترین عبادتگاه دنیا در مصر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید