وزش باد شدید در 21 استان ، احتمال بارش تگرگ در 13 استان

به گزارش تور ایتالیا ارزان، سازمان هواشناسی کشور نسبت به وزش باد شدید، کاهش دما و احتمال بارش تگرگ هشدار داد و نسبت به اتخاذ تمهیدات کشاورزی توصیه کرد.

وزش باد شدید در 21 استان ، احتمال بارش تگرگ در 13 استان

به گزارش خبرنگاران، سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ آورده است: وزش باد شدید با سرعت متوسط 60 تا 90 کیلومتر بر ساعت، وزش باد خیلی شدید با سرعت بیش از 100 کیلومتر بر ساعت به صورت لحظه ای امروز (20 فروردین) برای استان های خوزستان، ایلام، اردبیل و گیلان، شنبه (21 فروردین) برای استان های خوزستان، ایلام، بوشهر، کرمانشاه، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی و یکشنبه (22 فروردین ماه) برای استان های کردستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، همدان، مرکزی، قم، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، یزد، سمنان، سیستان و بلوچستان و کرمان پیش بینی می شود.

از مخاطرات این شرایط جوی می توان به وارد شدن خسارت به گلخانه ها و احتمال شکستن نهال ها و شاخه های درختان اشاره کرد بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به استحکام نهال های تازه کشت شده با نصب قیم جهت مقاومت در برابر باد، خودداری از محلول پاشی و سم پاشی، استحکام و ترمیم سقف و سازه های گلخانه ها، عایق بندی و محافظت از کندوها، محافظت از صیفی جات جنوب کشور، تهویه و کنترل دما در سالن های مرغداری در شرایط باد شدید، عدم انجام آبیاری جهت جلوگیری از سست شدن ریشه گیاهان به دلیل باد، عدم استقرار ماشین آلات کشاورزی و نهاده های کشاورزی روی زمین و جمع آوری شاخه های هرس شده از کف باغ توصیه می کند.

در ادامه این هشدار با اشاره به کاهش دما در برخی استان های کشور آمده است: یکشنبه (22فروردین ماه) کاهش 5 تا 8 درجه ای دما در استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، همدان، مرکزی، لرستان، چهارمحال و بختیاری و دوشنبه (23 فروردین ماه) کاهش 4 تا 6 درجه ای دما در استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، اصفهان، خراسان شمالی و خراسان رضوی قابل پیش بینی است.

در پی حاکمیت این شرایط جوی سرمازدگی درختان میوه در مرحله گلدهی دور از انتظار نیست بنابراین نسبت به استفاده از کود دامی در پای درختان، تامین سوخت و سرویس و راه اندازی وسایل حرارتی و کنترل دما و رطوبت و تهویه در گلخانه ها، مرغداری ها و دامداری ها با توجه به کاهش محسوس دما، محافظت از تاسیسات و مراقبت از سیستم های آبیاری تحت فشار با توجه به پایین بودن دمای سطح زمین به ویژه در مناطق مرتفع و کوهستانی، تداوم افزایش رطوبت در مزارع و باغات با هدف تعدیل دمای محیط ، ایجاد پوشش روی نهال های جوان و درختان آسیب پذیر (پلاستیک سیاه، گونی، پلی اتیلن و نایلون) توصیه می شود.

از دیگر توصیه های سازمان هواشناسی می توان به روشن کردن آتش و ایجاد مه دود در باغات (در ساعات نزدیک صبح و بامداد)، مالچ پاشی در سطح باغات، کنترل سرما قبل از تورم جوانه ها از طریق مبارزه با باکتری های مولد هسته یخ با استفاده از باکتری کش ها، تخلیه آب و جمع آوری لوله ها، اتصالات و تجهیزات سیستم آبیاری تحت فشار در مناطق سردسیر، استفاده از ضد یخ در رادیاتور ماشین آلات کشاورزی و محافظت از ادوات کشاورزی با توجه به فرایند کاهشی دما در مناطق سردسیر از دیگر توصیه های سازمان هواشناسی است.

در خاتمه این هشدار آمده است: احتمال بارش تگرگ یکشنبه (22 فروردین ماه) در استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، زنجان، کرمانشاه، لرستان، همدان، مرکزی، چهارمحال و بختیاری، قزوین، البرز، تهران و اصفهان پیش بینی می شود. خسارت به محصولات باغی در مرحله گلدهی در این شرایط دور از انتظار نیست بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به محافظت از باغات به خصوص بادام و گردو در برابر تگرگ با نصب سایه بان، جمع آوری نهاده های کشاورزی و انتقال به انبار، قرار دادن ماشین آلات کشاورزی در مکان های مسقف، بسته نگه داشتن دریچه های تهویه هوای گلخانه ها و محافظت از مزارع در برابر تگرگ توصیه می شود.

در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود.

منبع: ایسنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 7 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 1762

به "وزش باد شدید در 21 استان ، احتمال بارش تگرگ در 13 استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزش باد شدید در 21 استان ، احتمال بارش تگرگ در 13 استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید