قبل از تعریف رشته های دانشگاهی، بازار کار را بسنجیم

به گزارش تور ایتالیا ارزان، یک فعال حوزه کار معتقد است قبل از گنجاندن رشته های دانشگاهی در دفترچه ها بهتر است بازار کار منطقه ها مختلف را بررسی و بر اساس نیازسنجی بازار آن منطقه ها رشته ها را تعریف کنیم.

قبل از تعریف رشته های دانشگاهی، بازار کار را بسنجیم

فتح اله بیات در گفت وگو با خبرنگاران، درباره همکاری وزارت کار و وزارت علوم در مورد متناسب سازی رشته های دانشگاهی اظهار کرد:این طرح خوب است هرچند که باید سالها قبل به این سمت حرکت می کردیم ولی باز هم جای امیدواری دارد و انتظار می رود همکاری دستگاههای مربوطه به آمایش سرزمینی رشته های دانشگاهی کمک کند.

وی اضافه کرد: در مورد گنجاندن رشته های دانشگاهی در دفترچه ها معتقدم که ابتدا باید تحقیق کنیم و ببینیم بازار کار در منطقه ها مختلف کشور چه چیزی را می طلبد سپس بر اساس نیازهای بازار آن منطقه ها رشته های دانشگاهی را تعریف کنیم.

این فعال حوزه کار متذکر شد: در هر استان و منطقه یکسری محصولات بازار کار دارند که ما باید نسبت به کشش منطقه ها در مورد رشته های بازار کار برنامه ریزی و این رشته ها را در آنها بومی سازی کنیم.

بیات گفت: کشور ما چهار فصل است و یکی از مزیتهای خوبی که دارد این است که می توانیم در تابستان میوه زمستان و در زمستان میوه تابستانی را تولید و برداشت کنیم لذا باید منطقه های که این قابلیت را دارند شناسایی و رشته های کشاورزی را متناسب با این منطقه ها تعریف کنیم.

به گفته این فعال حوزه کار در حال حاضر برخی استانها با مشکل آب روبرو هستند در حالی که سالهای سال است در این استانها صنایع آب بر تاسیس شده است.

وی اضافه کرد: دوب آهن به آب فراوان نیاز دارد و طبق گفته متخصصان بهتر است این گونه صنایع که نیاز مبرم به آب دارند در منطقه ها آب خیز راه اندازی شوند. چه لزومی دارد در مراکز کویری یا استانهایی که منابع آبی وجود ندارد، کارخانه ذوب آهن ایجاد شود و آب مورد نیاز آن از شهرهای دیگر تامین شود و زندگی مردم آن منطقه ها را دچار مشکل کند؟

بیات گفت: ما باید محصولات کشاورزی و صیفی را بر اساس شرایط اقلیمی و جغرافیایی کشور در منطقه های پرورش بدهیم که بهتر محصول می دهد و منابع آبی کم نیاز دارد.

این فعال حوزه کار در انتها بر لزوم استفاده از تجربه کشورهای دیگر در بحث مشخص رشته های دانشگاهی و بررسی شرایط این کشورها تاکید کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 اسفند 1400 بروزرسانی: 27 اسفند 1400 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 2182

به "قبل از تعریف رشته های دانشگاهی، بازار کار را بسنجیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قبل از تعریف رشته های دانشگاهی، بازار کار را بسنجیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید