شرایط رجیستری غیرحضوری گوشی تلفن همراه از فردا

به گزارش تور ایتالیا ارزان، آن طور که معاون فنی گمرک ایران می گوید، با غیرحضوری شدن رجیستری گوشی تلفن همراه از اول دی، مسافران باید توجه داشته باشند که در صورت عدم اظهار و ثبت اطلاعات در مبادی ورودی، دیگر امکان ادامه فرایند غیرحضوری رجیستری در سامانه را نخواهند داشت.

شرایط رجیستری غیرحضوری گوشی تلفن همراه از فردا

مکاتبه اخیر گمرک ایران با ستاد مبارزه با قاچاق کالا در مورد تبعات رجیستری حضوری، آن هم در شرایط کرونایی موجود موجب شد طی مذاکرات اجرا شده، روال رجیستری گوشی در مبادی ورودی تغییر کند.

در 12 مهر سال جاری بر اساس ابلاغیه ای به گمرکات اجرایی، قرار شد هرگونه ثبت غیرحضوری تلفن همراه و بعد از خروج از گمرکات اجرایی (مبادی ورودی) توسط مسافرین ممنوع گردد و اظهار و ثبت تلفن همراه مسافران فقط در محل مبادی ورودی و پس از احراز هویت دقیق و تشخیص غیرتجاری بودن و طی تشریفات گمرکی در لحظه ورود به کشور انجام گردد.

اما طولی نکشید که تشکیل صف های طولانی و چند ساعته موجب تعلل بسیار مسافران در سالن های ورودی شد که نه تنها موجب ایجاد خطر برای مسافران، بلکه کارکنان گمرک با توجه به محدودیت های موجود شد.

در نهایت گمرک ایران طی نامه ای به ستاد مبارزه با قاچاق کالا با اعلام گزارشی از شرایط موجود درخواست کرد که جهت جلوگیری از شیوع بیماری کرونا و همچنین در راستای رضایتمندی مسافران ورودی و نظام مند کردن فرایند رجیستری، اجرای طرح رجیستری گوشی موبایل ، به صورت غیرحضوری و پس از انجام استعلامات سیستمی از واحد گذرنامه و در مکانی غیر از مبادی ورودی گمرک انجام گردد تا ضمن جلوگیری از سوءاستفاده های احتمالی از اجرای طرح، از تجمع و شیوع بیماری کووید-19 با قطع زنجیره شیوع ویروس کرونا جلوگیری گردد.

بر این اساس، شرایط رجیستری دوباره تغییر کرد و غیرحضوری شد؛ به طوری که تمامی فرایندی که مسافر در سالن ورودی گمرک برای اظهار و ثبت اطلاعات اولیه انجام می دهد، کمتر از یک دقیقه زمان بر بوده و مابقی، غیرحضوری انجام می گردد.

درآستانه غیرحضوری شدن رجیستری گوشی تلفن همراه، مهرداد جمال ارونقی - معاون فنی گمرک ایران - در گفت و گویی با ایسنا، جزئیات این جریان را تشریح نموده است.

ثبت اطلاعات توسط بارکدخوان

ارونقی با اشاره به اینکه در نتیجه مذاکرات اجرا شده بخشنامه قبلی در مورد چگونگی انجام فرایند رجیستری گوشی همراه مسافر ورودی لغو و شیوه نامه جدید به گمرکات اجرایی ابلاغ شده و از اول دی ماه اجرایی می گردد، در این رابطه شرح داد: از فردا (دوشنبه)، ثبت اطلاعات مسافر و مشخصات گوشی تلفن های همراه در بدو ورود و قبل از خروج از سالن مسافری پس از اظهار گوشی از سوی مسافر و رویت آن توسط متصدیان گمرکات اجرایی و ثبت اطلاعات آن به وسیله بارکد خوان انجام می گردد. بعد از این مرحله ، انجام ادامه فرایند رجیستری گوشی های مسافری وارده به صورت غیرحضوری بوده و طی یک ماه از تاریخ ورود و در سامانه EPL از سوی مسافر انجام می گردد.

مسافران بدون ارائه اطلاعات از سالن خارج نشوند

وی با بیان این که مسافر دارای گوشی تلفن همراه نو، باید در بدو ورود نسبت به تکمیل و تحویل اظهار نامه مسافری به ارزیابان سالن ورودی اقدام کند، اضافه کرد: باید مشخصات مسافر و گوشی همراه فرد به ویژه IMEI تلفن همراه، در اظهارنامه ذکر شده باشد و قبل از خروج از سالن مسافری تحویل تا مراحل ثبت اطلاعات در بارکدخوان توسط گمرک انجام گردد.

معاون فنی گمرک تاکید نمود: مسافران دارای گوشی تلفن همراه باید توجه داشته باشند در صورت عدم اظهار و ارائه اطلاعات خود و گوشی همراه به گمرک در بدو ورود و خارج شدن از سالن مسافری به دلیل به وجود محدودیت های سیستمی دیگر امکان ادامه فرایند رجیستری در بستر سامانه EPL وجود ندارد.

ارونقی همچنین در مورد مسافرانی که پیروز به انجام رجیستری نشده اند، یادآور شد: آن دسته از مسافرین ورودی به کشور از تاریخ 12 تیر ماه تا اول دی ماه که بنا به دلایل مختلف پیروز به انجام رجیستری گوشی تلفن همراه خود نشده اند می توانند به وسیله سامانه مورد نظر و بدون حضور فیزیکی در گمرک اجرایی نسبت به انجام فرایند رجیستری به صورت غیر حضوری (اینترنتی) و به وسیله سامانه اقدام نمایند.

امکان رجیستری فقط از کانال EPL

این مقام مسئول در گمرک ایران در رابطه با سامانه EPL شرح داد: این سامانه رجیستری به سامانه گذرنامه ناجا متصل است و چنانچه مسافرین ورودی در بازه زمانی مورد نظر وارد کشور نشده و یا اساسا مسافر نبوده باشند امکان رجیستری گوشی این افراد وجود نخواهد داشت.

به گفته وی، با توجه به راه اندازی مجدد سامانه EPL در بستر اینترنتی استفاده از سامانه مرچنت (سامانه قبلی برای رجیستری) برای مسافرین ورودی دارای گوشی تلفن همراه میسر نیست. ،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 5 بهمن 1399 بروزرسانی: 5 بهمن 1399 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 1576

به "شرایط رجیستری غیرحضوری گوشی تلفن همراه از فردا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط رجیستری غیرحضوری گوشی تلفن همراه از فردا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید