سوشی چیست، غذایی سالم برای ذائقه های خاص

به گزارش تور ایتالیا ارزان، نام سوشی نا خود مطلع یاد آور طعم ماهی خام با کمی برنج و سرکه است و این یادآوری فکری همان قدر که عده ای را سر ذوق می آورد و باعث تحریک معده و ایجاد گرسنگی در آن ها می گردد، عده ای دیگر را دچار حالتی نا خوش می نماید از مزه لزج ماهی خام و بوی زهم آن. الیته باید گفت که تعداد زیادی از افراد گروه دوم احتمالا غذایی از ژاپن را که با نام سوشی برای شان سرو نموده اند یک سوشی واقعی نبوده است که البته در ادامه به راه کارهای تشخیص آن اشاره خواهیم کرد. کلمه سوشی و اینکه بدانیم سوشی چیست، در واژه نامه کهن چینی به معنای ماهی نمک سود شده آمده است اما با گذر زمان و در واژه نامه ای که چند قرن بعد از آن نگاشته شده سوشی به شکلی تعریف شده است که از آن بوی غذا به استشمام می رسد. در این کتاب چینی برای معنای آن، این گونه نوشته است: ماهی ای که در نمک و برنج خوابانده شده است. با ورود سوشی به عنوان غذا به رستوران های آمریکایی دانش نامه بریتانیکا سوشی را این گونه شرح داده است: یکی از انواع غذا های برنجی در آشپزی ژاپنی است که از ترکیب برنج پخته شده ژاپنی با طعم سرکه و انواع خوراک های دریایی به طور عمده به صورت خام، سبزیجات، تخم مرغ تهیه شده و به شکل سرد سرو می گردد. تعریف و توصیف این غذای محبوب آسیایی دقیقا همان چیزی است که در فکر اغلب ما حک شده است اما شاید باورتان نگردد که این شرح تنها توصیف یک نوع از این خوراکی مقوی است به نام سوشی ادو است در حالی که سوشی این غذای ژاپنی انواع بی شماری دارد.

سوشی چیست، غذایی سالم برای ذائقه های خاص

سالم و پر انرژی با محصولات سوشی

و اینکه بدانیم سوشی چیست باید گفت غذای ژاپنی در بین ژاپنی ها در اصل راه حلی بوده برای نگهداری مواد غذایی دریایی به این شکل که انواع غذاهای خوراکی دریایی را به شکل خام با برنج پخته ترکیب می کردند و از سرکه برای نگهداری آن استفاده می کردند. استفاده از سرکه به دو صورت بوده که هنوز هم به همین شکل در رستوران های مشهور و گران قیمت سوشی سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد. یا غذای ژاپنی دریایی خام نمک زده که شامل میگو یا ماهی بوده بین دو لایه از برنج پخته شده قرار می گرفته و به صورت طبیعی تخمیر می شده است یا ماهی را بین برنجی که با سرکه پخته شده قرار می دادند. برای مثال می توان 1300 سال به عقب بازگشت و نگاهی به اولین سوشی کشور ژاپن انداخت با نام تازه زوشی. در این نوع غذای ژاپنی خاص، ماهی خام را نمک می زدند و میان لایه ای از برنج پخته شده می گذاشتند. سپس به مدت سه سال وزنه ای سنگین روی آن قرار می دادند و با تخمیر شدن اسید لاکتیک نشاسته برنج، سرکه ایجاد می شده است. در این روش برنج موجود در آن بد طعم می شده و برای غذا مورد استفاده قرار نمی گرفته است و تنها ماهی خورده می شده امام در روش ناماناره این مدت به چند روز کاهش یافت و برنج نیز همراه ماهی به عنوان غذا میل می شده است. ناماناره نیز از 1200 سال پیش در ژاپن رواج دارد.

غذای ژاپنی از دیرباز تا امروز

هانا یونی را شاید بتوان پدر غذای ژاپنی مدرن نامید. هانا که اهل شهر ادو بود در سال 1824 با ماهی هایی که از خلیج توکیو به دستش می رسید یک نوع سوشی را ابداع کرد. او لایه نازکی از ماهی خام را روی تکه ای از برنج قرار داد که طعمی از سرکه می داد و این نوع خوردنی آسیایی با نام شهر او یعنی سوشی ادو بر سر زبان ها افتاد. اما با افزایش مهاجرت ژاپنی ها به آمریکا در بین سال های 1870 تا 1880، اولین رستوران غذای ژاپنی در لس انجلس افتتاح شد با نام لیتل توکیو. کاوا فوکو نیز نام اولین سوشی باری بود که در سال 1962 در لس آنجلس آغاز به کار نمود. با آغاز دهه 70 میلادی و پخش شدن نام این غذای ژاپنی تازه و تایید رژیم سالم غذایی آن، ناگهان این خوردنی تازه تبدیل به یک غذای ژاپنی محبوب و پر هوادار شد و به سرعت بیشتر کشورهای جهان را صاحب سوشی بارهای فراوان نمود. و اینکه بدانیم سوشی چیست، باید گفت که امروزه سوشی دارای انواع مختلف و فراوانی است که هواداران بسیاری در سراسر جهان دارد و بسته به عادت غذایی هر کشور، ادویه و طعم مختلف به خود گرفته است. به طور مثال در کشور مکزیک به علتی علاقه وافر مکزیکی ها به فلفل قرمز، سوشی ها با فلفل طعم دار می شوند. خوردن این مدل غذای آسیایی به عنوان یک وعده به علتی وجود ماهی و خرچنگ و میگو در آن ها سرشار از ویتامین ب 12 و ید هستند و کلسترول پایینی دارند. امگا 3 از دیگر مواد مغذی این وعده مجذوب نماینده است که به علت داشتن کمی برنج کربوهیدرات لازم بدن را نیز تامین می کند.

انواع سوشی

قبل از پرداختن به چند نوع از سوشی ها معروفی جهان و اینکه بدانیم سوشی چیست، شاید لازم باشد بدانید که غذایی به نام ساشیمی هم وجود دارد که شبیه سوشی است و از قطعات کوچک ماهی درست می گردد ولی تفاوت عمده ساشیمی با سوشی در این است که حتما باید با سس سویا برای مشتری سرو گردد. سوشی کلاسیک یکی از معروف ترین و پر هوادار ترین انواع آن در جهان است. سرکه، شکر قهوه ای، سس سویا و مایونز، 300 گرم برنج مخصوص، جلبک خاص، پیازچه خرد شده، آووکادو، خیار پوست کنده و 250 گرم گوشت ماهی سالمون که هم به صورت خام و هم به صورت پخته سر می گردد مواد مورد احتیاج این غذای ژاپنی سوشی محبوب است. برای بهتر شدن مزه آن برخی رستوران ها مدل کلاسیک را برای مدت زمان کوتاهی در سس سویا قرار می دهند. اما از آن جایی که اهالی آمریکا با فست فود های خود شهره عام و خاص هستند در سوشی نیز دست به تغییراتی زده اند تا با ذائقه اهالی آن سازگار تر گردد. سوشی فیلادلفیا یکی از این ابداعات آمریکایی ها است. در این مدل فیلادلفیایی از سالمون دودی با پنیر فیلادلفیا یا پنیر خامه ای استفاده می نمایند. جالب است بدانید یکی از محبوب ترین سوشی های آسیایی اصلا ماهی ندارد و با نام سوشی سبزیجات شتناخته می گردد. برنج، فلفل دلمه ای زرد، خیار، جلبک دریایی، آووکادو، هویج، خیار و سس سبزیجات یا سس سویا تنها مواد به کار رفته در این مدل سبزیجات این غذای سالم جهانی است.

مراقب سوشی های تقلبی باشید

سوشی چیست، سوشی تقلبی؟ این هم از اختراعات نوع بشر است که تا هر چیزی رونق می یابد سریع به وسیله عده ای سود جو دارای نسخه های تقلبی می گردد. از آن جایی که غذای ژاپنی محبوبیت بالایی در بین مردم جهان پیدا نموده است عده ای با استفاده از مواد اولیه نا مرغوب، سود بیشتری به جیب خود می زنند. طبق آمارهای رسمی نزدیک به چهل درصد رستوران های نیویورک، سوشی تقلبی به مشتریان خود ارائه می نمایند و با توجه به سبز شدن قارچ گونه سوشی بارها در سراسر جهان، می توان حدس زد که بیشتر ما گرفتار هنر این متقلبان شده ایم و چیزی که میل نموده ایم یک سوشی واقعی نبوده است. و اینکه بدانیم سوشی چیست و برای فهمیدن اصل یا تقلبی بودن این خوراکی محبوب و سالم باید چند نکته را به خاطر داشته باشید. یکی از روش های تقلب فراگیر استفاده از ماهی تن است. سود جویان برای عایدی بیشتر به جای استفاده از ماهی تازه از ماهی تن استفاده می نمایند اما ماهی تن به محض تماس با اکسیژن به رنگ تیره در می آید و شفافیت ماهی تازه را ندارد. سوشی بارها برای جلب مشتریان بیشتر از انواع ماهی و حلزون و میگو استفاده می نمایند تا منو متنوع تری عرضه نمایند. فروشندگان تقلبی این غذای ژاپنی پر هوادار معمولا تن به این تنوع نمی دهند و با یک نوع ماهی کار خود را راه می اندازند. از قلم نیاندازید که برای سالم ماندن گوشت ماهی باید آن را از رطوبت دور نگه داشت. با نگاهی به مواد اولیه یک رستوران عرضه نماینده باید ببینید که گوشت ماهی ها در کاغذی با قدرت جذب رطوبت بالا بسته بندی شده باشند. ضمناً برنج سوشی نباید خیلی فشرده باشد و سفت گردد و هنگام جویدن باید بین ماهی و برنج تعادل بر قرار باشد و برنج نباید کاملا سرد باشد. استشمام بوی ماهی از آشپزخانه رستوران نیز می تواند نشان گر عدم رعاین نظافت باشد و از دیگر نکات مهم یکی رستوران محصوص طبخ این خوراکی یا سوشی بار وجود چاقوی مخصوص سوشی در کنار سر آشپز آن است. سس های غلیظ از دیگر نشانه های تقلبی بودن این غذای ژاپنی مخصوص است. همان طور که می دانید غذای ژاپنی یک وعده غذایی سبک و کوچک است. اگر در یک رستوران بشقاب شما را با حجم بالا پر کردند و قصدشان سیر کردن شما بود هم می توانید به اصل بودن محصولات و منوی رستوران شک کنید.بدون شک خوردن غذاهای متفاوت با طعم های مختلف یکی از تفریحات انسان امروزی محسوب می گردد. با توسعه و تعدد فست فود ها در جهان و ارائه آن ها با ادویه و مدل های مختلف می توان پی به علاقه نوع بشر به تجربه مزه و طعم های مختلف برد. بدون شک سوشی نیز به عنوان یک غذا از این قاعده مستثنی نیست با این تفاوت که تجربه خوردن سوشی بدون ضرر و همراه با ویتامین و سلامتی است و اعتیاد به غذای سوشی بار شاید یکی از برترین اعتیاد های انسان در این زمانه پر ضرر باشد. تجربه طعم یک سوشی واقعی در رستورانی با سر آشپزی مجرب و کار بلد می تواند تجربه ای دل انگیز با طعمی فراموش نا شدنی باشد.

منبع: همگردی
انتشار: 4 بهمن 1401 بروزرسانی: 4 بهمن 1401 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 2388

به "سوشی چیست، غذایی سالم برای ذائقه های خاص" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوشی چیست، غذایی سالم برای ذائقه های خاص"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید