زنانِ دورانِ نو سنگی شکارچی بودند

به گزارش تور ایتالیا ارزان، آن ها 429 باقی مانده جسد را در 107 گورستان را مورد بررسی قرار دادند. در 27 مورد اشیاء شکار همراه مردگان بوده که 15 تای آن ها مرد و 11 نفر زن بوده اند.

زنانِ دورانِ نو سنگی شکارچی بودند

تقریبا همه باستان پژوهان درباره تقسیم کار در دوران نو سنگی هم نظرند؛ زن ها به شکار جانوران کوچک می رفتند و شکار جانوران بزرگ کار مرد ها بود. اما یافته های بسیاری تردید های جدی درباره درستی این نظر به وجود می آورد.

یافته هایی در مکانی در ارتفاع 4000 متری رشته کوه آندن (بلندترین رشته کوه جهان به طول 7500 کیلومتر در آمریکای جنوبی) این نظریه دانشمندان را زیر سوال برده است که در دوره نو سنگی شکار جانواران بزرگ بر عهده مرد ها بود و زن ها تنها به شکار حیوانات کوچک می رفتند.

در این مکان قبر زنی کشف شده که متعلق به 9000 سال پیش است. این زن شکارچی گوزن های بزرگ رشته کوه آند و دیگر حیوانات بزرگ جثه بوده و تنها زنی در قاره آمریکا نبوده که به شکار جانوران بزرگ می رفته است.

محققان دانشگاه کالیفرنیا در شهر دیویس نتیجه پژوهش هایی را در مجله پیشرفت های علمی Science Advances منتشر کرده که نشان می دهد در دوران نوسنگی (Jungesteinzeit) تفکیک وظایف بین دو جنس کمتر از آنچه تصور می شده وجود داشته است.

رندی هاس، نویسنده این پژوهش می گوید: یافته های باستان شناسی و تجزیه و تحلیل مراسم خاکسپاری در این دوره این نظریه را که فقط مردان برای شکار می رفتند، رد می کند.

او درباره اهمیت این یافته ها اشاره می کند که آن ها پرتوی هم بر بحث های فعلی درباره مسئله جنسیت و شغل می افکند. این انسان شناس تأکید می کند: دستمزد های نابرابر طبیعی نیست. حتی اجداد ما نیز وظایف را میان خود به طور مساوی تقسیم می کردند.

باستان شناسان این مقبره را در سال 2018 در ویلامایا پاتجکسا در پرو کشف کردند. اشیائی که در گور گذاشته شده اند شامل نیزه و ابزار هایی برای فرآوری حیوانات است.

از آنجا که در دوره نوسنگی در این منطقه مرسوم بود که مردگان را به همراه اشیا روزمره آن ها دفن کنند، محققان تصور می کنند که فرد به خاک سپرده شده یک شکارچی بوده است. جنسیت او با بررسی ساختار استخوان و پروتئین های دندان های او تشخیص داده شده است.

این یافته سوال جدی در برابر باستان شناسان گذاشت؛ این که آیا این زن شکارچی یک استثنا بود یا قاعده؟ آن ها برای یافتن پاسخ درست دست به تحلیل یافته هایی در گور های دیگر متعلق به این دوره در آمریکای شمالی و جنوبی زدند.

آن ها 429 باقی مانده جسد را در 107 گورستان را مورد بررسی قرار دادند. در 27 مورد اشیاء شکار همراه مردگان بوده که 15 تای آن ها مرد و 11 نفر زن بوده اند.

منبع: دویچه وله

منبع: فرادید
انتشار: 16 آذر 1399 بروزرسانی: 16 آذر 1399 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 1484

به "زنانِ دورانِ نو سنگی شکارچی بودند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنانِ دورانِ نو سنگی شکارچی بودند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید