خانه پدر شعر نو ؛ جاذبه فرهنگی و متفاوت مازندران

به گزارش تور ایتالیا ارزان، این خانه که بسیار دیدنی است متعلق به خانه نیما که محل نیاکان نیما یوشیج بوده است، این خانه در سال 1171 توسط ناظم الایاله در محله لالوی یوش ساخته شد. که دارای 3 ورودی، شاه نشین و اتاق های زیادی است.

خانه پدر شعر نو ؛ جاذبه فرهنگی و متفاوت مازندران

خانه نیما یوشیچ با داشتن آجرکاری و گچ کاری های زیبا از جاذبه های گردشگری استان مازندران به شمار می آید. معماری بنا با دیگر خانه های این روستا و حتی کل معماری خانه های شمال کشور مغایرت عجیبی دارد.

روبنای داخلی خانه با گچبری های سفیدرنگ تزئین شده است و قسمت پایینی دیوارهای بنا به رنگ نارنجی درآمده که به نظر، نتیجه کج سلیقگی طراح و مسؤولان بازسازی کننده میراث فرهنگی است. سبک معماری بنا به خانه های شهرهای مرکزی ایران نظیر خانه هایی تاریخی کاشان شباهت دارد.

خانه دارای حیاط مرکزی است که علاوه بر خود نیما، مزار سیروس طاهباز، گردآورنده آثار و بهجت الزمان، خواهر نیما نیز هست. یک مجسمه نیم تنه از نیما نیز در زیر تاق ورودی غربی خانه قرار شده است.

آثار باقیمانده از نیما در اتاق های بنا نگهداری می گردد.. از این اتاق ها سه اتاق به کتابخانه تبدیل شده است و کتاب هایی با موضوع ادبیات، تاریخ، دین، و کتابی درباره میکروالکترونیک. نامه ها، بخشی از دست نوشته ها، یک نقاشی ساده از مناره قزوین با امضای خود نیما، چند عکس از نیما و البته تعدادی شعر که همگی از سوی شاعران مازندرانی و در وصف نیما و یوش و نور و مازندران سروده شده اند، در تاقچه هایی بر دیوارهای اتاق های نزدیک به ورودی خانه نصب شده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 25 خرداد 1400 بروزرسانی: 25 خرداد 1400 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 1838

به "خانه پدر شعر نو ؛ جاذبه فرهنگی و متفاوت مازندران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه پدر شعر نو ؛ جاذبه فرهنگی و متفاوت مازندران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید