حضور 10 پلنگ در پارک ملی بمو ثبت شد

به گزارش تور ایتالیا ارزان، حداقل ده پلنگ مختلف شامل 6 پلنگ بالغ و 4 توله در پارک ملی بمو در جریان پروژه برآورد جمعیت پلنگ ایرانی در پارک ملی بمو مشاهده شدند.

حضور 10 پلنگ در پارک ملی بمو ثبت شد

در جریان پروژه برآورد جمعیت پلنگ ایرانی در پارک ملی بمو که با همکاری موسسه حامیان حیات وحش پارس و اداره پارک ملی بمو صورت گرفته، تصاویر شگفت انگیز و زیبایی از پلنگ ایرانی و سایر گونه های جانوری این منطقه به ثبت رسیده است.

علی آرندی رییس اداره پاک ملی بمو گفت:

در این پروژه که از ابتدای مردادماه امسال شروع و در انتها آبان 1396 به اتمام رسید، 320 کیلومترمربع از مساحت پارک ملی بمو به وسیله 21 دوربین تله ای پایش شد.

ارندی گفت:

در جریان این پروژه تصاویر متعدد و بسیار زیبایی از پلنگ ایرانی در نقاط مختلف پارک به ثبت رسید.

آنالیز دقیق و مطالعات تکمیلی بر روی تصاویر ثبت شده به وسیله کارشناسان موسسه حامیان حیات وحش پارس ادامه دارد، اما نتایج اولیه آنالیز ها نشان می دهد تصاویری از شش فرد پلنگ بالغ مختلف (شامل دو نر و چهار ماده) و چهار توله پلنگ به ثبت رسیده است.

از چهار ماده پلنگ بالغ شناسایی شده دو ماده پلنگ هرکدام دارای یک توله، یک ماده پلنگ دارای دو توله و یک ماده پلنگ نیز بدون توله بوده است.

وجود حداقل ده پلنگ مختلف (شش پلنگ بالغ و چهار توله) در محدوده ای به وسعت 320 کیلومترمربع بیانگر پویایی جمعیت این گونه ارزشمند در این زیستگاه حساس است.

در جریان پروژه فوق الذکر علاوه بر پلنگ تصاویر متعددی از سایر گونه های جانوری پاک ملی بمو نیز به ثبت رسیده است.

پارک ملی بمو از پارک های ملی ایران در استان فارس است. این پارک که نامش را از کوه بمو گرفته است، در شمال شهر شیراز و در 10 کیلومتری شهر قرار گرفته است. این پارک حدود 40 سال است مورد حفاظت قرار گرفته و در بخش زرقان- راستا تخت جمشید واقع شده است.

پارک ملی بمو 48 هزار هکتار وسعت دارد و یکی از منطقه ها چهارگانه طبیعی در استان فارس است. پارک ملی بمو از لحاظ شمار حیوانات و تنوع حیات وحش، بعد از پارک های ملی گلستان و ارومیه در مقام سوم اهمیت است، هرچند چندان شناخته شده نیست. در زیستگاه طبیعی بمو، علاوه بر پلنگ، پستاندارانی از جمله، آهو، قوچ و میش، بز و پازن و پرندگانی همانند عقاب طلایی زندگی می نمایند و کفتار، گربه جنگلی، گربه وحشی و جغد کوچک و شاه بوف از دیگر حیوانات این منطقه هستند.

منبع: کجارو / farsnews.com
انتشار: 12 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1401 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 2218

به "حضور 10 پلنگ در پارک ملی بمو ثبت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حضور 10 پلنگ در پارک ملی بمو ثبت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید