جشنواره تئاتر اکبر رادی فراخوان داد

به گزارش تور ایتالیا ارزان، مؤسسه­ فرهنگی هنری استاد اکبر رادی با همکاری نهادهای فرهنگی، هنری و اجتماعی، دومین دوره جشنواره تئاتر اکبر رادی را از 27 تا 30آذر ماه 1398 (18 تا 21 دسامبر 2019) در تهران برگزار می نماید.

جشنواره تئاتر اکبر رادی فراخوان داد

به گزارش خبرنگاران و به نقل از روابط عمومی دومین دوره جشنواره تئاتر اکبر رادی، این جشنواره با هدف تقویت بنیان نمایشنامه نویسی ایران، ژرف نگری و بازشناسی آثار و اندیشه های استاد اکبر رادی و ارج نهادن و شناختن استعدادهای جدید نمایشنامه نویسی ، نمایشنامه های رادیویی و مقالات پژوهشی رادی شناسی در سه بخش رقابتی نمایشنامه نویسی، مقالات پژوهشی رادی شناسی و رادیو رادی (نمایش رادیویی آثار اکبر رادی) و دو بخش غیر رقابتی صحنه ای و سمینار بین المللی نمایشنامه نویسی رئالیستی ایران و دنیا در هفته انتهای آذرماه امسال برگزار خواهد شد.

بر اساس این گزارش، بخش نمایشنامه نویسی دومین دوره جشنواره تئاتر اکبر رادی به صورت رقابتی برگزار خواهدشد. در این بخش کلیه نمایشنامه نویسان سراسر کشور می توانند متقاضی حضور در این بخش جشنواره باشند. بر اساس شرایط و مقررات دبیرخانه در این بخش نمایشنامه نویسان می توانند آثار خود را با موضوع آزاد به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند. هم چنین در این بخش آثار نمایشنامه نویسانی پذیرفته می گردد که می بایستی حداقل دو نمایشنامه آنان به اجرای عموم در آمده باشد. علاوه بر آن فقط نمایشنامه هایی که تا کنون در مسابقات نمایشنامه نویسی شرکت نکرده باشند و به چاپ نرسیده باشند، پذیرفته می شوند، ضمن این که هر نمایشنامه نویس فقط می تواند با ارسال حداکثر دو اثر متقاضی شرکت در جشنواره باشد.

این گزارش در ادامه می افزاید: بخش مقالات رادی شناسی دومین دوره جشنواره تئاتر اکبر رادی به صورت رقابتی برگزار خواهد شد. کلیه پژوهشگران علاقهمند سراسر کشور می توانند متقاضی حضور در این بخش جشنواره باشند که پژوهشگران می توانند مقالات خود را با موضوعات و عناوینی هم چون توجه به ارزش های نهاد خانواده در آثار اکبر رادی، مفهوم شهر و شهرنشینی و حقوق شهروندی در آثار استاد اکبر رادی، روایت شناسی در آثار استاد اکبر رادی، آنالیز آثار استاد اکبر رادی از دیدگاه نقد تکوینی، ره یافت ها و الگوها در دراماتورژی آثار استاد اکبر رادی، شیوه های کارگردانی نمایشنامه های استاد اکبر رادی، گرته برداری، اقتباس و برداشت آزاد از آثار استاد اکبر رادی و آنالیز تطبیقی نمایشنامه های استاد اکبر رادی با آثار ادبیات نمایشی دنیا به دبیرخانه این جشنواره ارسال نمایند.

دبیرخانه جشنواره هم چنین خاطرنشان کرد: در دومین دوره جشنواره تئاتر اکبر رادی، برای نخستین بار سمینار بین المللی نمایشنامه نویسی رئالیستی ایران و دنیا (با تمرکز به آثار اکبر رادی، آنتوان چخوف، هنریک ایبسن، آگوست استریندبرگ، آرتور میلر) با حضور پژوهشگران تئاتر ایران و دنیا به صورت غیر رقابتی برگزارخواهد شد. در این سمینار مقالات منتخب هیئت داوران مقالات رادی شناسی این دوره از جشنواره و مقالات پژوهشگران مدعو ایران و دنیا که درباره آثار اکبر رادی و آثار هنریک ایبسن مقاله ای نوشته باشند، ارائه می گردد. در بخش سمینار بین المللی نمایشنامه نویسی رئالیستی ایران و دنیا، مقالات ارسالی می بایستی صرفاً اختصاص به آثار اکبر رادی، آنتوان چخوف، هنریک ایبسن، آگوست استریندبرگ و آرتور میلر داشته باشد.

پذیرش آثار در این بخش بر اساس دعوت از پژوهشگران تئاتر ایران و دنیا و ارسال مقالات آنان به دبیرخانه جشنواره صورت می گیرد. مقالات پژوهشگران مدعو این بخش و مقالات منتخب هیئت داوران مقالات رادی شناسی در این سمینار، در قالب سخنرانی ارائه خواهدشد و اصل و چکیده مقالات آنان پس از ارائه در سمینار بین المللی در جلد هفتم کتاب رادی شناسی منتشر می گردد.

بر اساس اعلام دبیرخانه دومین جشنواره تئاتر اکبر رادی، بخش رادیو رادی (نمایش رادیویی آثار اکبر رادی) این جشنواره نیز به صورت رقابتی و برای نخستین بار در دو دسته نمایش های رادیویی و رادیو تئاتر برگزار می گردد. در این بخش در هر دو دسته، حداکثر شش اثر توسط هیئت انتخاب این بخش به دبیرخانه جشنواره معرفی خواهندشد و به جشنواره راه پیدا خواهند کرد.

بر اساس این گزارش، در هر دو دسته از بخش رقابتی رادیو رادی صرفاً اختصاص به آثار استاد اکبر رادی دارد و در دو قالب فایل های صوتی و رادیو تئاتر برگزار خواهد شد. هم چنین آثار بخشرادیو تئاتر همزمان با اجرا در زمان برگزاری جشنواره به صورت زنده از شبکه رادیویی نمایش پخش خواهند شد و آثاری که در قالب فایل صوتیِ آماده، پذیرفته می شوند مطابق زمان بندی و ضوابط رادیو نمایش، در روزهای جشنواره یا پس از آن پخش خواهند شد. پذیرش آثار در این بخش رقابتی با توجه به اهداف جشنواره به کیفیت، تنوع و خلاقیت در اجرای نمایش رادیویی بستگی دارد. در این بخش آثار جدیدی که در سال 1398 فراوری شده باشند، مورد پذیرش دبیرخانه دومین دوره جشنواره تئاتر اکبر رادی قرار خواهد گرفت. شرایط حضور در بخش میهمان متعاقباً به تناسب شرایط برگزاری اعلام می گردد.

دبیرخانه این جشنواره در مورد بخش صحنه ای دومین دوره جشنواره تئاتر اکبر رادی خاطرنشان کرد: این بخش به صورت غیر رقابتی برگزار خواهدشد و دبیر جشنواره برای اجرای نمایشهای این بخش، از تعدادی از کارگردانان و نمایشنامه نویسان تئاتر دعوت به عمل می آورد تا بر اساس نمایشنامه های از پشت شیشه ها، پلکان، مرگ در پاییز، لبخند باشکوه آقای گیل و خانمچه و مهتابی از آثار اکبر رادی نمایشنامه ای را به صورت مونولوگ نوشته و در روزهای برگزاری جشنواره به صحنه بیاورند.

این گزارش در انتها می افزاید: آثار برگزیده هیئت داوران هر یک از بخش ها طی برگزاری آیین ویژه ای با حضور هنرمندان، اصحاب قلم و رسانه و مدیران فرهنگی هنری معرفی خواهندشد. جوایز این جشنواره در بخش های مختلف شامل نشان استاد اکبر رادی، مدال استاد اکبر رادی، دیپلم افتخار و لوح سپاس و تقدیر است. همچنین اثر برگزیده هیئت داوران بخش نمایشنامه نویسی و مقالات برگزیده رادی شناسی در جلد هفتم کتاب رادی شناسی توسط یکی از ناشران معتبر منتشر خواهدشد و به چاپ خواهد رسید.

علاقه مندان برای شرکت در این جشنواره می توانند آثار و مدارک خود را به دبیرخانه این جشنواره واقع در فرهنگسرای سرو به نشانی خیابان ولیعصر، بالاتر از پارک ساعی، کوی ساعی دوم، فرهنگسرای سرو، طبقه همکف، دبیرخانه دومین دوره جشنواره تئاتر اکبر رادی ارسال نمایند یا برای پرسش های خود با شماره تلفن 88196708 تماس بگیرند یا به ایمیل جشنواره ارسال نمایند.

دومین دوره جشنواره تئاتر اکبر رادی با همکاری اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری نهادهایی هم چون شهرداری تهران، شورای اسلامی شهر تهران، خانه تئاتر، خانه هنرمندان ایران، منطقه فرهنگی هنری شش و فرهنگسرای سرو، مرکز هنرهای نمایشی رادیو (رادیو نمایش) از 27 تا 30 آذرماه 1398 در تهران برگزار می گردد.

فراخوان دومین دوره­ جشنواره­ تئاتر اکبر رادی در این لینک و فرم تقاضای شرکت در دومین دوره جشنواره تئاتر اکبر رادی در این لینک قابل مشاهده هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 459

به "جشنواره تئاتر اکبر رادی فراخوان داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جشنواره تئاتر اکبر رادی فراخوان داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید