ثبت جهانی موجب رشد گردشگری در اورامانات خواهد شد

به گزارش تور ایتالیا ارزان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با حسام مهدی نماینده ایکوموس که برای ارزیابی ثبت جهانی منظر فرهنگی اورامانات به ایران سفر نموده است، روز سه شنبه اول مهر 99 در سالن فجر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ملاقات کرد.

ثبت جهانی موجب رشد گردشگری در اورامانات خواهد شد

از سفر با تور ارزان نوروزی پاتایا لذت ببرید و سواحل شگفت انگیز تایلند و مراکز خرید بسیار ارزان پاتایا را از دست ندهید.

در این دیدار همچنین معاون میراث فرهنگی، استاندار کرمانشاه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی حضور داشتند.

دکتر مونسان در این دیدار ضمن خوش آمدگویی به نماینده ایکوموس، نمایندگان مردم در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و استاندار کرمانشاه گفت: امروز موضوع مهمی را داریم و آن پرونده ثبت دنیای میراث فرهنگی با عنوان منظر فرهنگی اورامانات است که به لحاظ وسعت و موضوع، پرونده مهمی است.

او اضافه کرد: اورامانات/ هورامان به لحاظ معماری و منظر یکی از مواریث زیبا و قابل ارائه در دنیا است که در دستور ثبت دنیای قرار گرفته است، تعداد زیادی مردم در این منظر تاریخی قرار دارند که این موضوع حائز اهمیت است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی توضیح داد: یکی از ویژگی های این پرونده، منظر فرهنگی آن است که 300 روستا را در بر می گیرد و حائز اهمیت است. امیدوارم دکتر حسام مهدی بازدید خوبی از منطقه اورامانات داشته باشد و این پرونده در فهرست آثار دنیای قرار بگیرد.

او اضافه کرد: حدود 100 هزار هکتار عرصه و بیش از 300 هزار هکتار حریم منطقه اورامانات/ هورامان است که در مجموع بیش از 400 هزار هکتار را در بر می گیرد و شامل دو استان مهم مرزی ما کرمانشاه و کردستان است.

دکتر مونسان ضمن تشکر از زحمات استاندار کرمانشاه برای ثبت دنیای این پرونده گفت: نمایندگان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در دو استان کرمانشاه و کردستان کوشش های زیادی برای ثبت دنیای این پرونده کردند، امیدواریم در کردستان مانند کرمانشاه نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیگیری های خود را انجام دهند تا بتوانیم بدون اخلال پرونده را در دو استان به طور کامل جلو ببریم.

او اضافه کرد: از همکاران خود در معاونت میراث فرهنگی به ویژه از مردم منطقه اورامانات در کرمانشاه و کردستان تشکر می کنم و امیدوارم ثبت دنیای اورامانات/ هورامان از طرف دولت تدبیر و امید پیشکشی به مردم خوب دو استان و ملت شریف ایران باشد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان نمود: از مردم ایران دعوت می کنم از حالا بازدیدهای خود را از منطقه اورامانات در استان های کرمانشاه و کردستان داشته باشند و امیدوارم مردم خونگرم این دو استان پذیرای گردشگران داخلی و خارجی باشند.

دکتر مونسان تاکید نمود: دکتر حسام مهدی در جریان این موضوع نیز قرار بگیرند که این پرونده برای مردم محلی بسیار حائز اهمیت دارد، به نظر من ارزش میراث ناملموس در اورامانات/ هورامان به مراتب بالاتر است. تنوع موضوعات فرهنگی و قدمت تاریخی در کنار آثار تاریخی ملموس در اورامانات موجب شده تا منطقه بی نظیری داشته باشیم.

منظر فرهنگی اورامانات پرونده خوبی برای ثبت دنیای است

حسام مهدی نماینده ایکوموس در ادامه گفت: از وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی و معاون میراث فرهنگی کشور تشکر می کنم و خوشحالم که برای این مأموریت به ایران سفر کردم، البته در گذشته با دکتر طالبیان در یونسکو دیدار داشتم.

او اضافه کرد: ایکوموس به عنوان بخش مشاوره یونسکو برای ثبت دنیای آثار به یکپارچگی و اصالت آثار توجه می نماید و اهمیت می دهد؛ تمامی این موارد را برای ثبت دنیای در نظر می گیرد.

حسام مهدی توضیح داد: کل پرونده منظر فرهنگی اورامانات را خواندم، پرونده خوبی است و تحت تأثیر قرار گرفتم، در واقع افتخار می کنم برای ارزیابی این پرونده به ایران آمدم و می توانم مردم محلی را ببینم.

نماینده ایکوموس گفت: منظر فرهنگی در حقیقت تعادل طبیعت و انسان است، خوشبختانه این یک منظر فرهنگی خاص است. جنبه های فرهنگی منظر به ویژه ملموس و ناملموس بسیار مهم است زیرا یک میراث زنده محسوب می گردد. کوشش می کنم تا این منظر فرهنگی را درک کنم.

حسام مهدی ضمن تشکر از مهمان نوازی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: از اول احساس کردم که با خونگرمی و محبت مرا پذیرا بودید و مطمئنم با خاطره خوش از ایران می روم.

امیدواریم در آینده و پس از ثبت دنیای منظر فرهنگی اورامانات بخش عراق نیز به این پرونده اضافه گردد

محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور ضمن تشکر از استاندار کرمانشاه برای حمایت های ویژه ای که برای ثبت دنیای این پرونده داشتند گفت: حسام مهدی جز یکی از پیشکسوتان ایکوموس و متخصص منظر شهری، تاریخی و معماری بومی است و معتقد است که شهرها باید با هم دیده شوند که خوشبختانه در موضوع ثبت دنیای این پرونده، همه جنبه ها در نظر گرفته شده است.

او اضافه کرد: در این پرونده به اورامانات هم از نظر معماری بومی و منظری که شامل میراث ملموس و ناملموس است توجه شده است، سه دره مهم به عنوان بخش اصلی در نظر گرفته شده اما تمام محدوده اورامانات از استان های کرمانشاه تا کردستان را شامل می گردد. امیدواریم در آینده بخش عراق نیز به این پرونده اضافه گردد، زیرا این کشور در فهرست موقت نبوده و نتوانست به این پرونده بپیوندد، اما اگر ثبت گردد، می تواند الحاق گردد.

طالبیان توضیح داد: وقتی پرونده به یونسکو ارسال می گردد بخش های مختلفی دارد، خوشبختانه بخش اول را طی کردیم. بخش های فرهنگی معمولاً به ایکوموس می رود که بازوی مشورتی هستند و در حقیقت به یونسکو برای ثبت دنیای یاری می نمایند، البته نظر ارزیاب قطعی تلقی نمی گردد و در نشست اصلی که در تیرماه برگزار می گردد، موضوع ثبت دنیای به طور کامل مطرح خواهد شد.

معاون میراث فرهنگی بیان نمود: معمولاً ارزیاب ایکوموس تعداد زیادی سؤال با خود به همراه آورده است و کارشناسانی در سطح دنیا این سؤالات را نیز خواندند و قرار است این سؤالات از ما پرسیده گردد. با همت استانداران و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مردم و دست اندرکاران دو استان سامان دهی این منطقه انجام شده است.

با ثبت دنیای منظر فرهنگی اورامانات، دریچه جدیدی برای توسعه و پیشرفت استان های کرمانشاه و کردستان بازگشایی می گردد

هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه در ادامه اضافه کرد: از وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای برگزاری این نشست و از معاون میراث فرهنگی به خاطر دلسوزی های زیادی که در بحث میراث فرهنگی دارند و از نمایندگان مجلس شورای اسلامی دو استان که برای ثبت دنیای کوشش کردند و از حسام مهدی تشکر می کنم.

او اضافه کرد: یک دریچه جدیدی برای توسعه و پیشرفت استان های کرمانشاه و کردستان با ثبت دنیای منظر فرهنگی اورامانات بازگشایی می گردد. این اقدام یک یادگاری ماندگار از دولت تدبیر و امید برای این دو استان خواهد بود.

استاندار کرمانشاه توضیح داد: در منظر فرهنگی اورامانات به اندازه کافی ظرفیت های میراث فرهنگی را می بینید، همچنین دارای ظرفیت های گردشگری خوبی است. با توجه به وسعت زیادی که این منظر دارد، صنایع دستی بسیار ارزشمندی نیز توسط مردم در این مناطق فراوری می گردد.

او اضافه کرد: این اقدام ارزشمند موجب شادی و امیدواری مردم دو استان خواهد شد، به طور یقین در توسعه و پیشرفت مالی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی مردم نیز بسیار اثرگذار خواهد بود و آیندگان و تاریخ درباره این اقدام به نیکی یاد می نمایند.

ثبت دنیای اورامانات/ هورامان می تواند به گسترش صلح و همدلی در منطقه خاورمیانه یاری کند

محسن فتحی نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی گفت: ثبت دنیای هورامان، ثبت تاریخ و فرهنگ مردم کردستان است. این اتفاق نقطه عطفی در تاریخ کردستان خواهد بود و در این روزها خبر ثبت دنیای هورامان می تواند بارقه ای از امید در دل مردم منطقه ایجاد کند.

او اضافه کرد: مردم هورامان در نتیجه تجربه هزاران سال زندگی بر دامنه کوه ها و دره های زاگرس با کوه، دره و رودخانه و در یک کلام با طبیعت چنان درآمیخته اند که در یک زندگی ایده آل کوه ها و منابع طبیعی جزئی از دارایی شان شده و حفاظت از طبیعت به مثابه حفاظت از زندگی شان است.

فتحی توضیح داد: با مطالعه تاریخ و فرهنگ کردستان می توان به یقین رسید که هورامان گنجینه فرهنگ کردستان است که ثبت دنیای آن می تواند به گسترش صلح و همدلی در منطقه خاورمیانه یاری کند.

ایده ثبت دنیای اورامانات/ هورامان از سال 93 در کردستان شکل گرفت

سید مهدی فرشادان نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر از دکتر مونسان گفت: ایده ثبت دنیای اورامانات/ هورامان از سال 93 در کردستان شکل گرفت و اقدامات اولیه را از همان سال آغاز کردیم، البته اقدامات جدی تر ما از سال 95 آغاز شد و تا سال 96 ادامه پیدا کرد.

او اضافه کرد: بازسازی ها آغاز شد، اصلاح پوشش ناهمگون سقف خانه ها، ایجاد موزه، فعال کردن مرکز مطالعات نقشه برداری سه بعدی روستاهای منطقه، اجرای طرح هادی، تهیه گزارش بافت معماری 28 روستا، ثبت ملی 21 بافت در 21 روستا و تبیین گزارش هوارنشینی از جمله اقدامات انجام شده بود.

فرشادان توضیح داد: در سال 95 اقداماتی همچون بازسازی خانه های تاریخی و پل های تاریخی و همچنین سامان دهی معابر روستاها و بازسازی کاروانسراها در روستاها انجام شد. بازسازی و بهسازی هورامان تخت، روستای ژیوار و مقبره سیدی را نیز انجام دادیم.

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی گفت: مطالعات باستان شناسی و ثبت آثار ملی هورامان، مطالعات مردم شناسی منطقه و مستندنگاری عناصر شاخص هورامان را هم انجام دادیم.

او اضافه کرد: مردم به دنبال ثبت دنیای اورامانات هستند و ما هم به عنوان نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی پیگیر این موضوع هستیم. از زحمات دکتر مونسان و معاون میراث فرهنگی تشکر می کنم و خوشحالم که پرونده ثبت دنیای ارومانات در دو استان یکپارچه دیده شده است، زیرا مردم استان های کرمانشاه و کردستان در اورامانات از گذشته با هم بوده اند.

مردم از پرونده ثبت دنیای منظر فرهنگی اورامانات استقبال کردند

آرش زره تن لهونی نماینده مردم پاوه، جوانرود، ثلاث باباجانی، روانسر و دهستان سرقلعه در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی گفت: از دکتر مونسان و مجموعه همکاران برای جدیت در پیگیری موضوع ثبت دنیای منظر فرهنگی اورامانات و برگزاری این جلسه و از استانداران کردستان و کرمانشاه تشکر می کنم.

او اضافه کرد: منطقه اورامانات یک منطقه تاریخی و کهن است که دارای فرهنگ و آداب ورسوم دیرینه ای است. یکی از قدیمی ترین معاملات که معامله یک زمین بوده در این منطقه انجام شده است.

این نماینده مجلس توضیح داد: نحوه زندگی و تعامل مردم با طبیعت موجب می گردد تا مردم این شایستگی را داشته باشند که در سطح دنیای مطرح بشوند.

او اضافه کرد: مردم از ثبت دنیای استقبال کردند و در این پروژه نهایت همکاری را داشتند. از ایکوموس درخواست می کنیم مناطق را بازدید نمایند و این موضوع را نیز لحاظ نمایند.

زره تن لهونی توضیح داد: اورامانات طبیعت بسیار خشنی دارد و مردم بسیار مهربان که با طبیعت به خوبی تعامل دارند و خود را با شرایط بسیار سختی تطبیق داده اند و با طبیعت سال ها زندگی نموده اند. این انتظار وجود دارد که ثبت دنیای انجام گردد.

اورامانات یک منظر بکر و استثنایی است

شیوا قاسمی پور نماینده مردم مریوان و سروآباد در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر از تمامی افرادی که برای ثبت دنیای منظر فرهنگی اورامانات کوشش نموده اند گفت: اورامانات یک منظر یکپارچه، استثنا و بکر از نظر باستان شناسی، مردم شناسی، تاریخ علوم طبیعی، اسناد تاریخی، هوارنشینی و... است.

منبع: گردشبان
انتشار: 10 آبان 1399 بروزرسانی: 10 آبان 1399 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 1406

به "ثبت جهانی موجب رشد گردشگری در اورامانات خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت جهانی موجب رشد گردشگری در اورامانات خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید