تهوع، نخستین احساس در سفرهای فضایی!

به گزارش تور ایتالیا ارزان، اگر از فضانوردان سوال گردد که از سفر به فضا چه احساسی دارید، خیلی از آنان خواهند گفت احساس تهوع و سردرد!

تهوع، نخستین احساس در سفرهای فضایی!

به گزارش تور ایتالیا ارزان؛ واقعا حالت دریا زدگی یا تهوع، نخستین احساسی است که بیشتر فضانوردان در نخستین روز سفر دارند. این حالت به دلیل سردرگمی مژک های حسی سامانه ای به نام دستگاه وستیبولار(دهلیزی) است که در گوش میانی انسان واقع شده است و به آن سیستم تعادلی نیز گفته می گردد.

این سیستم با استفاده از یک مایع و مژک های بسیار ریز، اطلاعات مربوط به وضعیت قرار دریافت بدن را به دست می آورد و به مغز می فرستد. در زمین، به دلیل وجود جاذبه این مایع به راحتی می تواند موقعیت بدن را تشخیص دهد اما در بی وزنی با پراکنده شدن مایع به اطراف دهلیز، توان درک موقعیت بدن را از دست می دهد.

این وضعیت تقریبا 10 دقیقه بعد از پرتاب و با قرار دریافت سفینه در مدار زمین آغاز می گردد. گاهی اوقات سر درد و گیجی نیز همراه با حالت تهوع باعث آزار فضانورد می گردد به ویژه اگر سرش را حرکت دهد. او نمی تواند غذا بخورد و حتی آب بنوشد. تهوع در فضا خطرناک تر از زمین است و ممکن است با مسدود کردن مسیر تنفسی باعث مرگ فضانورد گردد. برای جلوگیری از این حالت، کیهان نوردان در زمین آموزش می بینند. در عین حال داروهای تزریقی ویژه ای در سفینه ها موجود است که در صورت ضرورت می تواند بکار گرفته گردد.

به همین دلیل بسیاری از فضانوردان در روزهای اولیه سفر توان کاری خود را تا حدودی از دست می دهند. کارشناسان فضانوردی چه در آمریکا و چه در روسیه به این نتیجه رسیده اند که عملیات حساس مثل اتصال ناو با ایستگاه های مداری و یا راهپیمایی های فضایی را نباید در نخستین روز پرواز صورت گیرد تا بدن کیهان نوردان با بی وزنی بیشتر خو گرفته باشد وگرنه امکان بروز اشتباه یا مشکل در انجام کار زیاد خواهد بود.

جالب آنکه روس ها بعد از چند بار تجربه های تلخ بالاخره متوجه شدند این حالت فقط ممکن است برای کسانی بوجود آید که نخستین پرواز فضایی را انجام می دهند اما در ماموریت های مداری بعدی، مغز از فرستادن اطلاعات متناقض دستگاه تعادلی، گیج نمی گردد و چنین وضعیتی پیش نمی آید. به همین دلیل برنامه ریزی ها را به گونه ای انجام می دهند که در هر پرواز لااقل یک سرنشین سفینه، با تجربه قبلی پرواز به فضا حضور داشته باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 150

به "تهوع، نخستین احساس در سفرهای فضایی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهوع، نخستین احساس در سفرهای فضایی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید