تصویری از یک دنباله دار پیش از خورشید گرفتگی

به گزارش تور ایتالیا ارزان، یک روز قبل از خورشید گرفتگی کامل سال 2020، وراچات بونپلاد (Worachate Boonplod) ستاره شناس آماتور تایلندی پیروز به رصد یک دنباله دار به نام C / 2020 X3 شد.

تصویری از یک دنباله دار پیش از خورشید گرفتگی

به گزارش خبرنگاران و به نقل از ایسنا، این دنباله دار که توسط مرکز بررسی ریزسیاره ها(Minor Planet Center MPC) نامگذاری شده است، یک کروز سانگریزر(Kreutz sungrazer) است. کروز سانگریزر گروهی از دنباله دارهای خانواده جهت خورشیدی ها(سانگریزرها) است. تصور می شود که این دنباله دارها قطعاتی از یک دنباله دار بزرگ باشند که چند قرن پیش نابود شده اند. نام این گروه به افتخار نام کاشفش کروز هاینریش، کروز گذاشته شده است.

بونپلاد می دانست که خورشید گرفتگی در راه است. او هیجان زده بود تا ببیند آیا کشف او که رصد یک دنباله دار بوده نیز ممکن است در طول خورشید گرفتگی در عکس هایی که از جو خارجی خورشید ثبت می شود به عنوان لکه ای ظاهر شود یا خیر.

این دنباله دار با سرعت تقریبی 450 هزار مایل در ساعت حرکت می کرد و حدوداً 2.7 میلیون مایل از سطح خورشید فاصله داشت. قطر آن تقریباً 50 فوت(15 متر) بود. دنباله دار مذکور ساعاتی پیش از رسیدن به نزدیکترین نقطه به خورشید، در اثر تابش شدید خورشید به ذرات گرد و غبار تجزیه و از هم پاشیده شد.

دنباله دار یک گلوله برفی کیهانی است که از گازهای منجمد، سنگ و گرد و غبار ساخته شده است. ساختار دنباله دار شامل سه بخش هسته، گیسو و دم است. هسته بخش مرکزی آن است و از گرد و غبار و گاز و یخ ساخته شده است. وقتی که دنباله دار نزدیک خورشید می شود، یخ های موجود در هسته آن تبخیر می شود و تبدیل به ابر بزرگی پیرامون دنباله دار می شود که گیسو نام دارد. نیروی مغناطیسی بسیار قوی است و طناب ها، گره ها و نوارهایی تولید می کند که دم یونی را از دم گرد و غباری جدا می کند.

دنباله دارهای کروز سانگریزر معمولاً در تصاویر ثبت شده توسط رصدخانه خورشیدی و هورسپهری(Solar and Heliospheric Observatory SOHO) یا سوهو شناسایی می شوند. دوربین رصدخانه سوهو با تقلید از پدیده خورشید گرفتگی کامل عمل می کند زیرا یک دیسک مخفی محکم تعبیه شده در این دوربین نور شدید ساطع شده از خورشید را مسدود می کند و ویژگی های کم نور در جو خارجی آن و سایر اجرام آسمانی مانند دنباله دارها را نشان می دهد. تا به امروز چهار هزار و 108 دنباله دار در تصاویر سوهو کشف شده است که این دنباله دار سه هزار و 524 امین کروز سانگریزر رصد شده بوده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 11 بهمن 1399 بروزرسانی: 11 بهمن 1399 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 1589

به "تصویری از یک دنباله دار پیش از خورشید گرفتگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویری از یک دنباله دار پیش از خورشید گرفتگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید