تصاویر خیره کننده لوسی از تروجان های مشتری

به گزارش تور ایتالیا ارزان، فضاپیمای لوسی ناسا تصاویری از سیارک هایی را که سیاره مشتری را در مدارش به دور خورشید دنبال می نمایند و تروجان های مشتری نامیده می شوند، ثبت نموده است.

تصاویر خیره کننده لوسی از تروجان های مشتری

فضاپیمای لوسی (Lucy) ناسا تصاویر شگفت انگیزی را از سیارک های مشتری که قرار است تا سال های 2027 و 2028 به آن ها برسد، به تصویر کشیده است.

به نقل از آی ای، فضاپیمای لوسی ناسا تصاویری از سیارک هایی را که سیاره مشتری را در مدارش به دور خورشید دنبال می نمایند و تروجان های مشتری نامیده می شوند، ثبت نموده است.

این فضاپیما از ابزاری موسوم به تصویرگر شناسایی برد بلند لوسی (LLORRI) که یک تصویرگر با بالاترین وضوح است که برای ثبت تصاویری از چهار مورد از این سیارک های مرموز در اعماق فضا طی یک دوره دو روزه بین 25 تا 27 مارس استفاده شده است.

این چهار سیارک متعلق به دو گروه بزرگ سیارکی هستند و تصاویر آن ها به ناسا در معین زمان های نوردهی ایده آل برای مشاهدات نزدیک لوسی در آینده یاری می نماید.

تصاویر مبهم از فاصله 330 میلیون مایلی

با وجود فاصله 330 میلیون مایلی بین لوسی و این سیارک ها، تصاویر اولیه این فضاپیما از این سیارک ها دستاورد قابل توجهی به شمار میرود، چرا که جهت گیری های مختلف دوربین لوسی در هنگام ثبت هر سیارک، نمای واضحی از این سنگ های فضایی و حرکات آن ها در فضا ارائه می دهد.

در حالی که این تصاویر به میزان تصاویری که لوسی در رصد های نزدیک از سیارک ها می گیرد، واضح نیستند، اما باز هم اطلاعات ارزشمندی را در اختیار دانشمندان ناسا قرار می دهند.

این تصاویر تار، این سیارک ها را به صورت نقاط ریز نورانی در حال حرکت در پس زمینه ای تاریک به تصویر می کشند. با این حال، حتی این نگاه اجمالی ضعیف از سیارک ها نیز اطلاعات ارزشمندی در خصوص ویژگی های آن ها به ما ارائه می دهد.

دوره تصویربرداری از این سیارک ها گسترده بوده و لوسی از هر سیارک در زمان های متفاوتی عکس گرفته است. این دوره تصویربرداری شش و نیم ساعته قابل توجه است، زیرا امکان دید گسترده تر از تروجان های مشتری را فراهم می نماید.

ناسا با این تصاویر می تواند شروع به جمع آوری ویژگی های این اجرام مرموز کند که در حال دنبال کردن سیاره مشتری در مسیر خود به دور خورشید هستند.

تروجان های مشتری

تروجان های مشتری (Jupiter trojans) که بیشتر سیارک تروجان یا تنها تروجان نامیده می شوند، گروه بزرگی از سیارک ها هستند که در همان مدار گردش سیاره مشتری به دور خورشید قرار دارند و از این نظر با این سیاره هم مدار هستند.

تروجان های مشتری در دو منطقه به شکلِ دو منحنیِ کشیده (هلال) در پیرامون دو نقطه لاگرانژی خود پراکنده و توزیع شده اند.

نخستین تروجان مشتری که کشف شد، آشیل 588 بود که در سال 1906 اخترشناس آلمانی به نام ماکس ولف آن را پیدا کرد. روی هم رفته تا ژانویه سال 2015، شمار تروجان های یافته شده مشتری 6178 تروجان بوده است.

بر اساس کنوانسیون مربوطه، هر یک از این تروجان ها به نام یکی از چهره های اسطوره ای جنگ تروآ نام گذاری می شوند، جایی که نام تروجان را هم از آن برگرفته اند.

اخترشناسان بر این باورند که شمار سراسری تروجان های مشتری با قطر بزرگتر از یک کیلومتر نزدیک به یک میلیون و نزدیک به همان تعداد سیارک های بزرگتر از یک کیلومتر در کمربند سیارک ها است. تروجان های مشتری هم مانند سیارک های کمربند اصلی، خانواده تشکیل می دهند.

تروجان های مشتری بدنی تیره نزدیک به قرمز و طیفی بی محتوا دارند. هیچ گونه گواه روشنی از حضور آب یا هر ترکیب ویژه دیگری در سطح آن ها به دست نیامده است، اما گمان می رود که آن ها دارای پوششی از تولین باشند که پلیمر های آلی هستند که در اثر تابش خورشیدی تشکیل شده اند.

گمان می رود تروجان های مشتری که در مدار این سیاره گرفتار آمده اند، در طول مراحل نخستین شکل گیری منظومه شمسی یا کمی پس از آن در طول مهاجرت سیاره های غول پیکر در مدار کنونی خود گرفتار شده اند.

سفر لوسی به سمت سیارک های تروجان سفری طولانی و سخت خواهد بود. انتظار می رود این فضاپیما در ماموریت 12 ساله خود بیش از چهار میلیارد مایل مسیر را طی کند که آن را به یکی از طولانی ترین ماموریت هایی تبدیل می نماید که تا به امروز به وسیله ناسا اجرا شده است. با این حال دانشی که این مأموریت در خصوص شکل گیری و تکامل منظومه شمسی به ما ارائه می نماید، ارزش کوشش کردن را دارد.

ماموریت 12 ساله لوسی

فضاپیمای لوسی در اکتبر 2021 به فضا پرتاب شد و قرار است در سال های 2027 و 2028 به اهداف سیارکی خود برسد. این فضاپیما تور تروجانی خود را با بازدید از تروجان های Eurybates و Queta شروع می نماید و پس از آن به سراغ Polymele و Leucus، Orus و جفت Patroclus و Menoetius می رود.

لوسی در طول ماموریت 12 ساله خود بیش از 4 میلیارد مایل (6.4 میلیارد کیلومتر) را طی خواهد نمود و 10 سیارک از جمله سیارک کوچک کمربند اصلی موسوم به VD 57، 1999 را کاوش خواهد نمود.

منبع: ایسنا

منبع: فرادید
انتشار: 27 فروردین 1402 بروزرسانی: 27 فروردین 1402 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 2422

به "تصاویر خیره کننده لوسی از تروجان های مشتری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصاویر خیره کننده لوسی از تروجان های مشتری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید