برترین فیلم های علمی تخیلی سال 2021

به گزارش تور ایتالیا ارزان، در این مقاله با برترین فیلم های علمی تخیلی سال 2021 آشنا می شوید که داستان های چالش برانگیز و درگیرکننده ای دارند و شما را به دل دنیاهای تازه و شگفت انگیز می برند.

برترین فیلم های علمی تخیلی سال 2021

2020 سال سخت و طاقت فرسایی برای تمام مردم جهان بود، ولی فیلم های علمی تخیلی خیلی خوبی داشت. از بلاک باسترهای هالیوودی مثل تنت (Tenet) گرفته تا علمی تخیلی های مستقلی مثل وسعت شب (The Vast of Night). حتی فیلم مرد نامرئی (The Invisible Man) هم که تلفیقی بود از ژانر وحشت و علمی تخیلی در همین سال به نمایش در آمد. خلاصه بخواهیم بگوییم، 2020 سال فوق العاده ای برای ژانر علمی تخیلی بود. اما 2021 چه فیلم هایی را برای عرضه دارد؟

وقتی صحبت سر بهداشت جهانی و شرایط کرونا باشد، همگی آرزو می کنیم که هیچ چیز شبیه 2020 جلو نرود و شاهد اتفاقات بهتری باشیم. اما اگر درباره کیفیت فیلم های علمی تخیلی بخواهیم بحث کنیم، متوجه می شویم که 2021 تا همینجایش هم نوید یک سال پربار و مجذوب نماینده را می دهد. حالا و بعد از اینکه سالی تکان دهنده را پشت سر گذاشته ایم که شبیه کابوسی تکرارشونده و طولانی بود، فیلم های فهرست پیش رو خواسته یا ناخواسته گوشه چشمی به زندگی خودمان داشته اند و فرصتی برایمان فراهم نموده اند تا مدتی از بحران های روزمره خلاص شویم.

بسیاری از فیلم های حاضر در فهرست برترین فیلم های علمی تخیلی سال 2021 آثار مستقلی هستند که در سرویس های آنلاین و پلتفرم های نمایش فیلم فرصت بروز و ظهور پیدا نموده اند، تعدادی هم فیلم های پرستاره ای هستند که با بودجه های سرسام آور ساخته شده اند. اگر طرفردار لوپ ها و حلقه های تکرارشونده زمانی هستید یا شیفته داستان هایی درباره جهانهای موازی و فیلم هایی که ژانرهای مختلف را در هم می آمیزند، در این فهرست فیلم های مورد علاقه اتان را پیدا خواهید کرد.

12. لپسیس (Lapsis)

 • کارگردان: نوآ هاتون
 • بازیگران: مدلین وایز، دین ایمپریال، دورا مدیسون
 • امتیاز راتن تومیتوز: 94%

فهرست برترین فیلم های علمی تخیلی سال 2021 را با لپسیس شروع می کنیم که داستان آن در جهانیی موازی می گذرد. دین ایمپریال نقش ری تینچلی را بازی می نماید، مردی که باید به برادر بیمارش برسد و هم زمان با مسائل اقتصادی دست وپنجه نرم می نماید و مجبور است برای گذران زندگی تن به کارهای سختی بدهد. او که از شرایط اقتصادی شغل خودش راضی نیست، تصمیم می گیرد مدتی در بازار سیاه کوانتوم فعالیت کند اما خیلی زود همه چیز به هم می ریزد و اوضاع برای او و همکارانش (که متشکل از انسان ها و ربات ها هستند) پیچیده و پیچیده تر می شود.

لپسیس مؤلفه های ژانر علمی تخیلی را با رگه هایی از ژانر معمایی، درام و کمدی تلفیق و تجربه منحصربه فردی خلق نموده است. اغلب منتقدان فیلم را به خاطر نگاهی که به اقتصاد و فعالیت های پیمانکاری بدون امنیت شغلی می اندازد تحسین نموده اند. کارگردان فیلم نوآ هاتون پیش از این بیشتر در حوزه مستند و فیلم های کوتاه فعالیت نموده است و لپسیس اولین پروژه مهم و مطرحش به شمار میرود. ریچارد ویتاکر، منتقد Austin Chronicle درباره فیلم نوشته: لپسیس نگاهی تند و بی رحمانه می اندازد به نقش مخرب شغل های پیمان کاری، اینکه چطور آدم ها را وادار می نمایند مدام در حال کار و حرکت باشند و حتی فرصت نفس کشیدن پیدا ننمایند.

از نظر رابرت ایبل منتقد لس آنجلس تایمز این فیلم نمونه ای از یک اثر علمی تخیلی باطراوت است که جهان ویژه خودش را خلق نموده و تمرکزش را روی کنایه های تند وتیز و شخصیت های تأثیرگذار و ملموس گذاشته. مت زولر سیتز هم درباره فیلم می گوید: تازگی ها فیلم های علمی تخیلی مستقل زیادی ساخته می شوند، آثاری که بودجه محدود و ایده های درجه یک و بکر دارند. لپسیس یکی از تازه ترین نمونه های این جریان است که ارزش تماشا و بحث کردن دارد.

در ابتدا بنا بود لپسیس در جشنواره جنوب از جنوب غربی سال 2020 به نمایش در بیاید، ولی در نهایت برنامه هایشان تغییر کرد و فیلم را از 12 فوریه 2021 روی سرویس های استریم آنلاین منتشر کردند. فیلم نامزد برترین فیلم نامه اول در جوایز اسپریت شده است. اگر در پی یک فیلم علمی تخیلی مستقل می گشت که ایده های نو و مضامین عمیق دارد، لپسیس گزینه مناسبی برای شما خواهد بود.

11. ماهی کوچولو (Little Fish)

 • کارگردان: چد هارتیگان
 • بازیگران: اولیویا کوک، جک اوکانل، رائول کاستیو
 • امتیاز راتن تومیتوز: 91%

فیلم ماهی کوچولو که 5 فوریه 2021 در سینماها و پلتفرم های آنلاین به نمایش در آمد، یک داستان عاشقانه و درام را با مؤلفه های آشنای ژانر علمی تخیلی تلفیق نموده است. داستان در آینده ای نه چندان دور می گذرد که در آن یک بیماری عصبی ناشناخته و کشنده شبیه آلزایمر ولی شدیدتر مردم سیاتل را گرفتار نموده. اولیویا کوک و جک او دانل در نقش اما و جود ظاهر شده اند، زوجی جوان که با عواقب شیوع این بیماری که روی جامعه و رابطه شخصی خودشان تأثیر گذاشته دست وپنجه نرم می نمایند. ماهی کوچولو پیش از توسعه و شیوع کرونا ساخته شد و قرار بود در جشنواره ترایبیکا 2020 به نمایش در بیاید که لغوش کردند، ولی به طرز عجیبی با شرایط این روزهای جهان هم خوانی دارد.

مری سولوسی منتقد Entertainment Weekly درباره فیلم نوشته: ماهی کوچولو بیشتر حس یک قصه عاشقانه را به بیننده منتقل می نماید. او بعلاوه نقش آفرینی کوک و اوکانل را تحسین کرد و گفت به نظرش رابطه بین زوج جوان فیلم به لطف گرما و صمیمیتی که در بازی کوک و اوکانل جریان دارد، باورپذیر و دوست داشتنی از آب در آمده و این نکته واقعا مهمی است. چرا که این رابطه عاشقانه، ستاره اصلی فیلم به شمار میرود و بیننده به خاطر آن داستان را دنبال می نماید.

بعضی منتقدان هم به شباهت های بین ماهی کوچولو و فیلم درخشش ابدی یک فکر بی آلایش (Eternal Sunshine of the Spotless Mind) اشاره نموده اند و گفته اند که فیلم در عین الهام دریافت از آن، جادو و مجذوب نمایندهیت های خودش را حفظ نموده است. فیلم ماهی کوچولو مضامین و پرسش های کلیدی مطرح می نماید و آن را در بستری شاعرانه و عاشقانه به تصویر می کشد. رابطه عاشقانه بین زوج داستان در اولویت روایتی است که می بینیم و عناصر علمی تخیلی ماجرا تنها به رنگ آمیزی موقعیت ها یاری نموده.

اگر در میان برترین فیلم های علمی تخیلی 2021 در پی فیلمی عاشقانه می گشت که با حس وحال کرونایی این روزهای جهان هم خوانی داشته باشد، ماهی کوچولو انتخاب خوبی است.

10. مادیان مشتاق (The Wanting Mare)

 • کارگردان: نیکلاس اش بیتمن
 • بازیگران: جوردن موناگان، کیت لین شیل، کریستین کلاگ-دارین
 • امتیاز راتن تومیتوز: 82%

رتبه دهم در فهرست برترین فیلم های علمی تخیلی 2021 به اولین فیلم نیکلاس اش بیتمن می رسد؛ درامی عاشقانه درباره دو سرزمین خیالی به نام ویثرن و لویثن. ویثرن محیطی به شدت گرم و داغ دارد و لویثن سرد و یخی است. اهالی ویثرن حاضرند برای فرار از این سرزمین و رفتن به لویثن دست به هر کاری بزنند، و از سوی دیگر مردم لویثن طمع اسب های ویثرن را دارند و می خواهند آن ها را بدزدند.

جوردن موناگان در نقش مویرا ظاهر شده است، زنی ساکن ویثرن و از نسل زنانی که همگی سرپرست خانواده بوده اند و رؤیای جهان گذشته را در سر می پرورانند. اما مویرا در عین داشتن رؤیایی مشترک با پیشینیان خود، رازی بزرگ هم نگه داشته. با دزدی به نام لارسن (بیتمن) آشنا می شود و رابطه ای عاشقانه بین این دو شکل می گیرد.

ساخت این فیلم 5 سال به درازا کشید و تقریبا تمام صحنه های آن را در سوله دریافتد و بعدا به یاری جلوه های ویژه کامپیوتری فضای دور بازیگران را ساختند. کارگردان فیلم بیتمن سابقه کار در حوزه جلوه های کامپیوتری داشته و مادیان مشتاق را جوری ساخته است که از نظر بصری هم تأثیرگذار در آمده هم زیبا و چشم نواز.

فیلم از 5 فوریه 2021 در سینماها و پلتفرم های آنلاین به نمایش در آمد و نظر مثبت منتقدان را جلب کرد. کت هیوز منتقد هالیوود نیوز فیلم را یک اثر زیبا و تفکربرانگیز که تماشاگر را به دل جهانی دیگر می برد نامیده که به گفته او تصاویر متحرک عجیب و شگفت انگیزی جلو چشم مخاطب می گذارد. نوئل موری از لوس آنجلس تایمز هم درباره فیلم گفته: این اثر پساآخرالزمانی که حس وحالی غم افزا دارد به خوبی نشان می دهد که چطور می توان با تکیه بر مهارت های شخصی و فردی فیلمی پیروز و تماشایی ساخت. و هنری استوارت از Slant Magazine به این نکته اشاره نموده که فیلم مادیان مشتاق با تصاویر دیجیتالی و کامپیوتری سرزمین هایی خلق نموده که واقعا ملموس و قابل حس هستند.

9. نقشه چیزهای کوچک و عالی (The Map of Tiny Perfect Things)

 • کارگردان: ایان ساموئلز
 • بازیگران: کاترین نیوتون، کایل آلن
 • امتیاز راتن تومیتوز: 77%

نقشه چیزهای کوچک و عالی با فرمول دلچسب و ساده ای ساخته شده: کمی ایده های عاشقانه دارد و مقداری هم مؤلفه های عملی تخیلی، این ها در کنار ایده مرکزی فیلم روز موش خرما (Groundhog Day) نهاده شده و یکی از فیلم های بامزه و تماشایی سال جاری را شکل داده اند.

داستان درباره پسری جوان و باهوش به نام مارک (کایل آلن) است که در یک حلقه تکرارشونده زمانی گیر افتاده و به شکلی اتفاقی با دختری جوان به نام مارگارت (کاترین نیوتون) آشنا می شود که او هم در همین لوپ زمانی گرفتار شده. این دو تصمیم می گیرند حالا که در یک روز تکراری اسیر شده اند، از چیزهای خوب و لذت بخش همین روز استفاده نمایند و اوقات خوشی را بگذرانند. داستانی عاشقانه که مشابه پالم اسپرینگز (Palm Springs) است، منتهی این یکی رگه های نوجوان پسند بیشتری دارد.

نقشه چیزهای کوچک و عالی 12 فوریه 2021 روی آمازون پرایم منتشر شد و از همان زمان به خاطر بازیگران مجذوب نماینده و دوست داشتنی و داستان احساسات برانگیزش تحسین شد. مایک وارد از سایت Should I See It این فیلم را یک اثر پرجزئیات که با ظرافت و وسواس تحسین برانگیز ساخته شده نامیده و نقش آفرینی قدرتمند دو بازیگر جوانش را نقطه قوت آن دانسته.

فیلم بازیگوشی و شیطنتی فریبنده دارد که بیننده را از نظر حسی درگیر شخصیت های داستان می نماید. با تماشاش حس می کنید که کارگردان فیلم ایان ساموئلز حسابی موقع ساختن آن خوش گذرانده و سعی نموده این حال خوبش را به ما هم منتقل کند. نقشه چیزهای کوچک و عالی نگاهی تازه انداخته به عشق دوران جوانی و داستانی تعریف نموده که هم فکر و فکرمان را درگیر خودش می نماید هم احساساتمان را برمی انگیزد.

اگر بازیگران جوان فیلم به نظرتان آشنا می آیند، شاید بد نیست بدانید که کایل آلن در سریال داستان ترسناک آمریکایی (American Horror Story) بازی نموده. کاترین نیوتون هم در سریال دروغ های کوچک بزرگ (Big Little Lies) نقش ابیگیل کارلسون را بازی می کرد و قرار است در قسمت سوم فیلم مرد مورچه ای هم ظاهر شود. نیوتون در این سال ها معروفیت بیشتری پیدا نموده است و در فیلم های سینمایی گوناگونی در نقش های فرعی و اصلی ظاهر شده، اما نقشی که او را به معروفیت رساند کلیر (دختر کستیل) در سریال سوپرنچرال (Supernatural) بود.

8. لیگ عدالت نسخه زک اسنایدر (Zack Snyders Justice League)

 • کارگردان: زک اسنایدر
 • بازیگران: بن افلک، گل گدوت، هنری کویل
 • امتیاز راتن تومیتوز: 71%

اگر دلتان می خواهد یک فیلم علمی تخیلی ببینید که پر است از ابرقهرمان های معروف و محبوب، لیگ عدالت نسخه زک اسنایدر را از دست ندهید. این حماسه 4 ساعته زک اسنایدر بعد از ماجراهای بسیار به نمایش در آمد و دل طرفدارانش را حسابی به دست آورد و پیروز شد امتیاز 94% را از مخاطبان راتن تومیتوز بگیرد. از نظر طرح و قصه اصلی، ماجرای این نسخه هم مشابه لیگ عدالت سال 2017 است. بعد از فداکاری سوپرمن در بتمن علیه سوپرمن: طلوع عدالت (Batman v Superman: Dawn of Justice) بتمن تصمیم گرفته تیمی از ابرقهرمان ها را گرد هم بیاورد تا مقابل نیرویی مهیب و فرازمینی بایستند. اما نسخه سال 2017 بدون حضور زک اسنایدر جمع شد و جاس ویدن تا می توانست به آن ضربه زد. حالا خود زک اسنایدر برگشت و فیلم را آن طور که از ابتدا مد نظرش بود آماده کرد و نتیجه و بازخورد خیلی خوبی هم از طرفداران گرفت.

فیلم در شش بخش یا فصل روایت می شود و در آن به سایبورگ و فلش فرصت کافی داده شده تا بخشی از داستان هایشان را روایت نمایند و بیننده نسبت به آن ها شناخت بهتری داشته باشد. تفاوت دو نسخه لیگ عدالت واقعا چشم گیر و قابل توجه است و منتقدان هم به این نکته اشاره نموده اند. به نظر آ ن ها نسخه زک اسنایدر اساسا فیلمی نو و فرق دارد که نسبت به نسخه قبلی عمیق تر و جدی تر به نظر می رسد و با انسجامی مثال زدنی روایت شده.

البته عده ای از منتقدان اشاره نموده اند که فیلم زک اسنایدر همه چیز را اغراق شده و بیش از حد جلو چشم نشان می دهد، و به نظرشان همان میزان که نکات مثبت و مهارت های کارگردانی او به چشم می آید، ضعف ها و کاستی هایش هم گل درشت و واضح شده. بعضی دیگر معتقدند لیگ عدالت زک اسنایدر مستحق این توجه و تحسین است و او برای رساندن فیلمش به موقعیت کنونی زحمت زیادی کشیده و انرژی فراوانی صرف نموده. به گفته بعضی منتقدها هم لیگ عدالت احتمالا برترین فیلمی است که زک اسنایدر تا به حال ساخته و بعلاوه برترین فیلم در بین آثار سینمایی دی سی به تعداد می رود.

7. غول مرحله آخر (Boss Level)

 • کارگردان: جو کارنهان
 • بازیگران: فرانک گریلو، مل گیبسون، نائومی واتس
 • امتیاز راتن تومیتوز: 73%

غول مرحله آخر از 5 مارس 2021 روی پلتفرم آنلاین Hulu نهاده شد. این فیلم علمی تخیلی اکشن داستانی پرجنب وجوش و هیجان انگیز روایت می نماید و پر است از صحنه های نفس گیر و ارجاعات به بازی های کامپیوتری. داستان درباره مرد بخت برگشته ای به نام روی (گریلو) است که در یک حلقه زمانی گیر افتاده و هر روز کشته می شود. عده ای آدم کش بی کله در پیش افتاده اند و خودش هم نمی داند قضیه چیست و چرا می خواهند او را بکشند، و مهم تر از همه نمی داند چرا هر بار که می میرد دوباره زنده می شود و باید دوباره همان روز را از اول تجربه کند.

روی صدها بار می میرد و زنده می شود و از دست انواع و اقسام آدم کش های عجیب وغریب جان سالم به در می برد تا بالاخره سرنخی پیدا کند از دلیل این لوپ و حلقه زمانی آزاردهنده. تا بفهمد چه کسی قصد کشتن او را نموده و راهی برای انتها دادن به این حلقه زمانی پیدا کند و خانواده اش را نجات دهد.

غول مرحله آخر شاید در ابتدا یک اکشن عادی و بدون مغز به نظر برسد که خواسته انبوه صحنه های زدوخورد و کشت وکشتار و تعقیب وگریز را به خورد مخاطب بدهد، اما لایه ای از معما و قصه ای مجذوب نماینده زیر تمام این اتفاق ها جریان دارد که قطعا با تماشاش لذت خواهید برد. پشت همه این ماجراهای خونین و انفجاری، قصه پدر و همسری خوابیده که تمام زندگیش از خانواده دور بوده و حالا می خواهد غیبتش را جبران کند. همین بُعد احساسی ماجراست که بیننده را مشتاق تماشای داستان دیوانه وار فیلم می نماید. وقتی ابعاد بیشتری از زندگی روی و همسرش (نائومی واتس) تعیین می شود و ماجرای رابطه او با پسرش را می بینیم، همه چیز برایمان مهم تر و ملموس تر به نظر می رسد و از جایی به بعد عمیقا دلمان می خواهد این مرد زخم خورده و گرفتار تکرار به هدفش برسد.

غول مرحله آخر فیلمی سرگرم نماینده، سرحال و مجذوب نماینده است که با تماشایش اوقات واقعا خوبی را سپری خواهید کرد. گیمرها و طرفداران بازی های کامپیوتری از ایده مرکزی آن که بر اساس تکرار و یادگیری مراحل است حسابی ذوق خواهند کرد و کسانی هم که در پی تماشا یک اکشن علمی تخیلی خوش ریتم با داستانی خوب و شخصیت هایی همدلی برانگیز هستند با یک غافلگیری دلچسب روبه رو خواهند شد.

6. رفتگرهای فضایی (Space Sweepers)

 • کارگردان: جو سونگ-هی
 • بازیگران: سونگ جونگ کی، کیم تائه-ری، جین سئون-کیو
 • امتیاز راتن تومیتوز: 69%

داستان رفتگرهای فضایی که با اسم کره ای و اصلی Seungriho هم شناخته می شود در یک پادآرمان شهر و سال 2092 می گذرد. گروهی از رفتگرها که کارشان جمع آوری زباله های فضایی است رباتی به نام دوروتی پیدا می نمایند. شرکتی پلید به نام UTS در پی این ربات می شود تا از آن به اسم سلاحی مرگ بار استفاده کند. رفتگرهای فضایی که از این قضیه باخبر می شوند، تصمیم می گیرند که از دوروتی برای اخاذی استفاده نمایند تا در ازای تحویلش به شرکت پولی به جیب بزنند. اما خیلی زود معلوم می شود که تصمیم احمقانه ای گرفته اند.

رفتگرهای فضایی از 5 فوریه 2021 روی نتفلیکس منتشر شد و نظرات عموما مثبتی دریافت کرد. بعضی منتقدها فیلم را یک سفر فضایی ماجراجویانه و پرانرژی نامیده اند که در کنار صحنه های اکشن و سرگرم نماینده اش پیروز شده بیننده ها را از نظر حسی درگیر کند. بعضی دیگر از منتقدها هم ریتم و سرعت دیوانه وار فیلم را تحسین نموده اند و به نظرشان پر است از انفجار و ربات و تصاویر تماشایی و عده ای هم گفته اند رفتگران فضایی در کنار مؤلفه های اکشن و علمی تخیلی مفرحش نگاه جالبی به انسانیت و تأثیر سرمایه داری رو آینده بشر انداخته.

5. گودزیلا علیه کونگ (Godzilla vs. Kong)

 • کارگردان: آدام وینگارد
 • بازیگران: ربکا هال، الکساندر اسکارسگارد، کایل چندلر
 • امتیاز راتن تومیتوز: 76%

گودزیلا علیه کنگ بی شک در فهرست برترین فیلم های علمی تخیلی 2021 جای مهمی دارد. فیلمی که به احتمال زیاد انتها بخش حماسه پرخرج و پرسروصدای مانستروِرس (MonsterVerse) است و ناجی سینماها در ایام کرونازده بود. در این قسمت از ماجراجویی های تایتان ها و هیولاهای بزرگ الجثه زمین که به کارگردانی آدام وینگارد ساخته شده چند چهره نو هم به جمع قبلی ها پیوسته اند که شاید مجذوب نماینده ترینشان بازیگر خردسال و کر و لال کایلی هاتل باشد که نقش جیا را بازی نموده. همان دختربچه ای که با کینگ کونگ رابطه ای محبت آمیز برقرار می نماید و به او زبان اشاره یاد می دهد.

در این قسمت می بینیم که بعد از پیروزیت های گودزیلا در شکست دادن گیدورا، سایر تایتان ها تا مدتی در آرامش و خفا زندگی می نمایند. بعلاوه نظریه زمین تو خالی که برای اولین بار در فیلم گودزیلا: پادشاه هیولاها (Godzilla: King of the Monsters) مطرح شده بود حالا طرفدارانی پیدا نموده و سازمانی علمی به نام مونارک در جزیره جمجمه مراقب کینگ کونگ است. در همین حین گودزیلا به دلایلی ناتعیین تحریک و تهییج می شود و به ساختمان مرموز Apex Cybernetic حمله می نماید. از سوی دیگر انسان ها با یاری کینگ کونگ زمین تو خالی را پیدا می نمایند تا از انرژی بزرگ آن بهره ببرند و کونگ برای مبارزه با گودزیلا آماده می شود. در نهایت تمام این خط های داستانی به هم می رسند و گودزیلا و کونگ که دشمنی قدیمی و باستانی با یکدیگر دارند طی مبارزه ای مهیب و غول آسا به جان هم می افتند.

از زمان اکران فیلم که مارس 2021 شروع شد، منتقدان نظرهای مثبت و پرحرارتی نسبت به این اکشن کایجویی داشتند. پیتر تراورس درباره آن می گوید: مبارزه این تایتان های غول پیکر از هر لحاظی شگفت انگیز و مسحورنماینده است.

جیک کویل از اسوشیتد پرس هم درباره فیلم می نویسد: گودزیلا علیه کونگ تجربه ای عجیب و غیرقابل تصور است که فیلم های هیولایی را احیا نموده.

اما شاید بیشترین تعریف را مت زولر سیتز نموده باشد که گفته: گودزیلا علیه کونگ احتمالا برترین فیلم استودیویی سال جاری است و اگر هم برترین نباشد، تجربه ای است واقعا لذت بخش و سرگرم نماینده.

4. مسافر قاچاق (Stowaway)

 • کارگردان: جو پینا
 • بازیگران: آنا کندریک، تونی کولت، دنیل دی کیم
 • امتیاز راتن تومیتوز: 76%

مسافر قاچاق یکی دیگر از برترین فیلم های علمی تخیلی سال 2021 است. این فیلم پرتنش که در نتفلیکس منتشر شد داستان سه فضانورد و سفر دو ساله اشان به مریخ را روایت می نماید. وقتی آن ها از حضور یک مسافر قاچاق در سفینه اشان باخبر می شوند مأموریتشان به مشکل و بحرانی اساسی برمی خورد.

کارگردان فیلم جو پینا که فیلم نامه آن را به همراه رایان موریسون نوشته ترکیب بازیگران مجذوب نماینده و درجه یکی جمع نموده. تونی کولت نقش مارینا برنت را بازی می نماید، کاپیتان سفینه که این آخرین مأموریتش در فضا به شمار میرود. آنا کندریک در نقش زویی لوِنسون ظاهر شده، که مسؤول بخش تحقیقات پزشکی سفینه است. و دنیل دی کیم نقش دیوید کیم، زیست شناس تیم فضانوردی را بازی نموده. شامیر اندرسون هم ایفاگر نقش مردی زخمی به نام مایکل آدامز است که ناخواسته و بدون اطلاع گروه سوار سفینه شده.

متأسفانه هر اتفاقی که منجر به جراحت مایکل آدامز شده، به سفینه هم آسیب زده و حالا اکسیژن فقط برای سه انسان کفاف می دهد. یا باید نفر چهارم بمیرد یا همگی از بین بروند. مسأله و بحران اصلی این است که چه کسی باید حذف شود.

مسافر قاچاق از زمان پخش تا کنون نظرات نسبتا مثبتی دریافت نموده. اوون گلیبرمن از ورایتی درباره آن می گوید: در مسافر قاچاق با یک مأموریت فضایی به مریخ طرف هستیم که هر چه جلوتر می رود، ابعاد حسی و اخلاقی و انسانی عمیق تر و پیچیده تری به خودش می گیرد. در تمام مدت تماشای فیلم مدام خودمان را جای شخصیت های داستان می گذاریم و فکر می کنیم اگر آنجا بودیم چه رفتاری نشان می دادیم.

از سوی دیگر کریستی لمیر از Rogerebert.com معتقد است فیلم مسافر قاچاق نگاهی هوشمندانه و بدیع انداخته به ژانری آشنا و بارها تکرارشده و برای روایت داستانش از حضور بازیگران فوق العاده ای بهره برده. استفانی زاکارک از تایمز هم درباره فیلم می نویسد: مسافر قاچاق حس وحالی تلخ و ناراحت نماینده دارد و بیننده را وادار می نماید درگیر لحظاتش شود.

پس اگر در بین برترین فیلم های علمی تخیلی 2021 در پی فیلمی می گشت که فکرتان را درگیر سؤال های فلسفی اخلاقی کند و با تماشایش از خودتان بپرسید اگر در یک موقعیت مرگ و زندگی بودید چه می کردید، مسافر قاچاق را ببینید.

3. میچل ها در برابر ماشین ها (The Mitchells vs. the Machines)

 • کارگردان: مایکل ریاندا
 • بازیگران: ابی جاکوبسون، دنی مک براید، اولیویا کولمن
 • امتیاز راتن تومیتوز: 98%

این انیمیشن علمی تخیلی نتفلیکس که مناسب همه سنین و تماشا در کنار خانواده است از 30 آوریل منتشر شد. داستان درباره خانواده ای است که به سفری جاده ای رفته اند تا خوش بگذرانند، ولی متأسفانه با فجایعی آخرالزمانی روبرو می شوند و باید با انقلاب ربات ها دست وپنجه نرم نمایند. ضدقهرمان اصلی ماجرا خود تکنولوژی است. میچل ها تصمیم گرفته اند یک آخر هفته را بدون گوشی و موبایل و اینترنت سر نمایند و از تعطیلاتی سنتی لذت ببرند، ولی ناخواسته درگیر جنگی با ربات ها و تکنولوژی می شوند.

میچل ها در برابر ماشین ها نظرات مثبت زیادی در بین منتقدان و مردم به دست آورده و امتیازهای بالایی گرفته. تهیه نماینده فیلم فیل لورد و کریستوفر میلر هستند که پیش از این تجربیات پیروزی چون فیلم لگو (The Lego Movie) و خیابان جامپ تعداده 21 (21 Jump Street) داشته اند.

باب اشتراوس منتقد سان فرانسیسکو کرونیکلز فیلم را یک اثر آخرالزمانی درباره ربات ها و مناسب تمام اعضای خانواده نامیده. از نظر سم آدامز منتقد Slate انیمیشن میشل ها در برابر ماشین ها بر خلاف ظاهر و داستانش، فیلمی در ستایش تکنولوژی است. نکته ای که از نظر بنجامین لی منتقد گاردین هم پنهان نمانده: فیلم مایکل ریاندا رویکرد و دیدگاهی متعادل و منطقی نسبت به تکنولوژی و تأثیرش روی زندگی ما دارد و سعی ننموده یک طرفه به مسأله نگاه کند و ساده انگارانه فقط بگوید تکنولوژی بد است، سراغش نروید. او به ما نشان می دهد که چطور جوانان با همین تکنولوژی ها امکانات خارق العاده ای خلق می نمایند و می گوید اگر این ابزارها به درستی و خوبی استفاده شوند، زندگی همه امان را بهتر خواهند کرد.

2. اکسیژن (Oxygen)

 • کارگردان: الکساندر آجا
 • بازیگران: ملانی لورنت، متیو آمالریک، اقتصادیک زیدی
 • امتیاز راتن تومیتوز: 88%

اکسیژن تازه ترین فیلم الکساندر آجا که پیش از این به خاطر خزش (Crawl) تحسین شده بود، تریلری درگیرنماینده و پرتنش است و نظرات مثبت زیادی را از منتقدان دریافت نموده. در این فیلم فرانسوی زبان نتفلیکس داستان لیز (ملانی لورنت بازیگر حرامزاده های لعنتی تارانتینو) را دنبال می کنیم که به ناگاه در محفظه ای بیدار می شود و به نظر می رسد هیچ چیزی در خاطرش نیست. نمی داند کیست و کجاست و باید چه کار کند. تنها همدمش یک هوش مصنوعی به نام M.I.L.O است که مدام به او می گوید اکسیژن این محفظه رو به اتمام است و در سطحی هشداردهنده واقع شده است. اگر لیز موقعیت و هدفش را به یاد نیاورد، خیلی زود خفه خواهد شد.

اغلب منتقدها کارگردانی بی تکلف و بی اغراق آجا را تحسین نموده اند که تمرکزش را روی خلق لحظات پرتنش و پرتعلیق گذاشته و سعی ننموده داستانش را با استفاده بیش از حد جلوه های کامپیوتری و القای هیجانات کاذب جلو ببرد. الکساندر آجا فیلمش را در زمان قرنطینه و با فیلم نامه ای از کریستوفر لی بلانک ساخته (فیلم نامه ای که سال 2016 نوشته بود). دیوید رونی منتقد هالیوود ریپورتر درباره فیلم می گوید: شاید طرفداران همیشگی آجا که شیفته لحظات ترسناک و به شدت دلهره آور فیلم های او هستند با تماشا اکسیژن سرخورده شوند، اما اگر صبر پیشه نمایند و خودشان را به فضای پر از تعلیق این فیلم علمی تخیلی مجذوب نماینده بسپارند متوجه خواهند شد که چه هیجانات عمیقی انتظارشان را می کشد. داستان فیلم هر چه جلوتر می رود پیچیده تر می شود و فکر بیننده اش را به چالش می کشد.

برایان تالریچو از RogerEbert.com هم نوشته که فیلم اکسیژن تأثیرگذارترین تریلری است که در دوران کرونا ساخته و پخش شده و تماشاگران عمیقا با آن هم ذات پنداری خواهند کرد چون به شکلی غافلگیرنماینده شرایطی مشابه را به تصویر می کشد. فیلمی است درباره انزوا، فقدان و آینده ای نامطمئن.

1. یک مکان ساکت 2 (A Quiet Place Part II)

 • کارگردان: جان کرازینسکی
 • بازیگران: امیلی بلانت، کیلین مورفی
 • امتیاز راتن تومیتوز: 91%

رتبه اول در فهرست برترین فیلم های علمی تخیلی 2021 می رسد در پیه فیلم ترسناکی که جان کرازینسکی سال 2018 ساخت و حسابی سر و صدا به پا کرد. این فیلم قرار بود خیلی زودتر از این ها به نمایش در بیاید، ولی مثل خیل بزرگ پروژه های دیگر به پست کرونا خورد و اکرانش مدام عقب افتاد. تا اینکه انتها 28 می 2021 روانه سینماها شد و مخاطبان زیادی را خشنود کرد.

در این قسمت علاوه بر اینکه ادامه ماجراهای خانواده ابوت را می بینیم، نگاهی هم می اندازیم به گذشته و اولین روزی که موجودات فضایی خون خوار و حساس به صدا به زمین حمله کردند و به این طریق جان کرازینسکی فرصتی کوتاه پیدا می نماید تا دوباره در نقش لی ابوت ظاهر شود.

در زمان حال و ادامه قسمت اول، اولین ابوت (امیلی بلانت) را می بینیم که به همراه نوزاد و دو بچه بزرگتر دیگرش در پی مکانی تازه برای زندگی می گردند و پا در سفری خطرناک گذاشته اند. مزرعه ای که پیش از این سکونت گاه آن ها بود دیگر امن نیست و امکان زندگی در آن را ندارند و حالا مجبورند جای نوی پیدا نمایند. در همین حین با اِمِت (کیلین مورفی) روبرو می شوند که از آشنایان آن هاست و در افتتاحیه فیلم او را به صورت گذرا دیده بودیم. اما امت حالا مردی کج خلق و عصبی شده و قهرمانان قصه ما نمی دانند می توانند به او اعتماد نمایند یا نه، ولی به یاریش احتیاج دارند.

یک مکان ساکت 2 را به خاطر تعلیق و تنش جاری در لحظات و فیلم نامه محکم و منسجمش تحسین نموده اند و از نظر بیشتر منتقدان پیشرفت محسوسی نسبت به قسمت اولش به شمار میرود. عده ای از منتقدان گفته اند که فیلم کرازینسکی پر است از لحظات تکان دهنده و پرتعلیق و نفس گیری که تا قلب مخاطبانش نفوذ می نماید.

کری دارلینگ از Houston Chronicle درباره فیلم گفته: قسمت دوم یک مکان ساکت مهارت کرازینسکی را در خلق لحظات پرتنش بیش از پیش ثابت می نماید. فیلمی است که با تدوین درجه یک و صداگذاری بی نظیر تماشاگرانش را میخکوب می نماید.

نظر شما درباره این فهرست از برترین فیلم های علمی تخیلی سال 2021 چیست؟ اگر فیلم محبوبتان در این فهرست پیدا نکردید حوشحال می شویم آن را در بخش نظرات با ما و سایر خوانندگان در میان بگذارید.

منبع: Looper

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 24 تیر 1400 بروزرسانی: 24 تیر 1400 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 1889

به "برترین فیلم های علمی تخیلی سال 2021" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین فیلم های علمی تخیلی سال 2021"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید