ایجاد خط اعتباری برای نقل وانتقال آسانتر شرکتهای دانش بنیان، کمترین اثرات نوسانات ارزی بر شرکتها

به گزارش تور ایتالیا ارزان، معاون علمی و فناوری رییس جمهور با تاکید بر اینکه علی رغم آنکه تحریم ها علیه کشور از مدت ها قبل شروع شده، ولی شرکت های دانش بنیان کمترین تاثیرپذیری را از این موضوع داشتند، گفت: ما برای تسهیل فعالیت شرکت های دانش بنیان علاوه بر آنکه اقدام به معرفی شرکای مناسب برای آنها خواهیم کرد، زمینه ای برای تسهیل نقل و انتقال مالی فراهم نموده ایم.

ایجاد خط اعتباری برای نقل وانتقال آسانتر شرکتهای دانش بنیان، کمترین اثرات نوسانات ارزی بر شرکتها

به گزارش تور ایتالیا ارزان، دکتر سورنا ستاری امروز در حاشیه افتتاح یازدهمین نمایشگاه فناوری نانو در جمع تور ایتالیا ارزان با اشاره به کسب رتبه چهارم در این حوزه، اضافه نمود: علاوه بر کسب رتبه چهارم به دلیل انتشار مقالات در مجلات بین المللی اتفاق مهمی که در این حوزه افتاده، بحث فروش و توسعه این فناوری در سال گذشته بوده است.

وی میزان فروش محصولات نانو در سال گذشته را 1370 میلیارد تومان ذکر کرد و ادامه داد: این عدد بالاتر از عدد هدف گذاری بوده که در ستاد نانو تعریف شده بود. علاوه بر آن ما شاهد افزایش صادرات محصولات مبتنی بر نانو فناوری به میزان 62.4 میلیون دلار بودیم.

ستاری با تاکید بر اینکه سال جاری رقم صادرات این حوزه بیشتر خواهد شد، اظهار کرد: علم نانو یک علم جدید و به روز در جهان است. به گونه ای که از 15 سال گذشته که وارد این حوزه شدیم، زمان مناسب بوده و امروزه توانستیم یکی از کشورهای تولیدکننده محصولات مبتنی بر فناوری نانو باشیم.

وی این امر را یک اتفاق مهم دانست که سال جاری و سال های آینده نیز این رقم ادامه خواهد داشت، خاطر نشان کرد: موضوع تجاری سازی محصولات دانش پایه، افزایش تعداد ثبت پتنت های بین المللی و فروش و افزایش تعداد شرکت ها از جمله موضوعاتی است که در حوزه نانو پیگیری می گردد، چراکه تحقق این اهداف موجب توسعه سرمایه گذاری در این حوزه می گردد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور با اشاره به سیاست گذاری های ستاد نانو در این حوزه، یادآور شد: با سیاست گذاری های اجرا شده در این ستاد مشاهده می کنیم که رشد علمی ما در این حوزه افزایش یافته، به گونه ای که رتبه ما از نهم و دهم جهانی به رتبه چهارم جهانی رسیده است که قطعا این رشد در سال های آینده ادامه خواهد داشت.

میزان صادرات شرکت های دانش بنیان

معاون علمی و فناوری رییس جمهور با اشاره به فروش محصولات مبتنی بر نانو فناوری، گفت: فروش صنعتی این حوزه که به مرز 1400 میلیارد ریال رسیده است، قطعا در سال های آینده افزایش بیشتری خواهد داشت و این امر نشان می دهد که فناوری نانو توانسته صندلی خود را در حوزه صنعت پیدا کند.

وی در عین حال خاطر نشان کرد: ولی بحث تجاری سازی محصولات دانش بنیان موضوعی است که باید با حمایت بخش خصوصی اتفاق بیفتد. از این رو هرچقدر که بتوانیم سرمایه گذاری بخش خصوصی را در این حوزه افزایش دهیم، قطعا برنده واقعی ما خواهیم بود.

ستاری با ابراز خرسندی از اینکه اکوسیستم مناسبی در کشور در حال شکل گیری است، ادامه داد: در حوزه نانو مشاهده می کنیم که هر روز شرکت های بیشتری در حال شکل گیری است.

ستاری اضافه نمود: خوشحالم که بگویم اکوسیستمی که در شرکت های دانش بنیان ایجادشده، یک اکوسیستم مبتنی بر دولت نیز حداقل بخشی از این اکوسیستم است که در چهار سال گذشته ما به آن وارد شده ایم.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به ایجاد بیش از 3400 شرکت دانش بنیان در کشور تاکید نمود: کوشش ما بر این است که این اکوسیستم به دولت وابسته نباشد.

اثرات نوسانات ارزی بر شرکت های دانش بنیان

ستاری با تاکید بر اینکه قطعا نوسانات ارزی چند ماه گذشته بر شرکت ها تاثیر گذار بوده و این امر از سوی کسی نفی نمی گردد، ادامه داد: ولی باید بگویم که شرکت های دانش بنیان کمترین تاثیرپذیری را از این نوسانات ارزی دریافت نموده اند.

وی اضافه نمود: در عین حال با تثبیت سیاست گذاری های ارزی از سوی دولت مسائل مرتبط با نوسانات ارزی برای شرکت های دانش بنیان راحتتر حل خواهد شد.

اثرات تحریم ها بر فعالیت شرکت های دانش بنیان

معاون علمی و فناوری رییس جمهور با اشاره به تحریم ها علیه کشور با تاکید بر اینکه این تحریم ها خیلی وقت است که شروع شده، اضافه نمود: با شروع این تحریم ها فکر نمی کنم در 13 آبان اتفاق خاصی در کشور رخ دهد و مورد جدیدی برای شرکت های دانش بنیان ایجاد نمی گردد، چراکه این تحریم ها مدت هاست که اعمال شده است.

وی با اشاره به سفر به آفریقا اضافه نمود: در این سفر 60 شرکت دانش بنیان حضور داشتند و با آنالیز های اجرا شده تعیین شد که بازار بزرگی برای محصولات دانش پایه ما در آفریقا وجود دارد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور با اشاره به برنامه های این معاونت برای توسعه بازارهای صادراتی، یادآور شد: بر این اساس یک برنامه مفصل را در کریدور صادرات از یک سال قبل شروع کردیم و در دور جدید فعالیت این کریدور برنامه های حمایتی بیشتری در نظر گرفته شده، ضمن آنکه بودجه های این کریدور را نیز چندین برابر کردیم.

ستاری حمایت های این کریدور را شامل بازاریابی، اخذ استانداردهای بین المللی و انجام کارآزمایی های بالینی برای دارو مطرح کرد و اضافه نمود: حوزه صادرات حوزه ای است که سال جاری ما به صورت جدی در آن وارد شدیم و سرمایه گذاری هایی نیز انجام دادیم.

وی درعین حال بزرگترین مساله این حوزه را شامل دو موضوع مطرح کرد و گفت: پیدا کردن شرکای مناسب برای شرکت ها و مسائل بانکی از جمله مسائل و چالش های شرکت های دانش بنیان است و ما کوشش می کنیم تا بتوانیم علاوه بر آنکه شرکای مناسبی برای آنها ایجاد کنیم، آنها را به سمت صادرات محصولات دانش پایه راهنمایی کنیم.

وی با تاکید بر آشنا کردن شرکت های دانش بنیان با فرهنگ صادرات، اظهار کرد: اکثر شرکت های دانش بنیان شرکت های کوچک و نوپا هستند و باید بتوانیم با شیوه هایی آنها را با این فرهنگ آشنا کنیم. ضمن آنکه بتوانیم مسائل بانکی آنها را مرتفع کنیم.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور با اشاره به ایجاد خطوط اعتباری متنوع از بانک ها برای شرکت ها گفت: در حوزه صنعت خطوط اعتباری خوبی برای حمایت از شرکت های دانش بنیان ایجاد کردیم . علاوه بر آن با چندین بانک از جمله بانک توسعه صادرات مذاکراتی را شروع کردیم.

وی اضافه نمود: علاوه بر آن برای نقل و انتقال اعتبارات برای شرکت ها، خط اعتباری ایجاد نموده ایم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 بهمن 1397 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 99

به "ایجاد خط اعتباری برای نقل وانتقال آسانتر شرکتهای دانش بنیان، کمترین اثرات نوسانات ارزی بر شرکتها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد خط اعتباری برای نقل وانتقال آسانتر شرکتهای دانش بنیان، کمترین اثرات نوسانات ارزی بر شرکتها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید