از خرت و پرت های قدیمی گلدان درست کنید!

به گزارش تور ایتالیا ارزان، همه ما کوهی از وسایل و ظروف بی استفاده را در خانه انبار نموده ایم با این فکر که شاید روزی به دردمان بخورند! امروز همان روز است! بیرون بیاوریدشان!

از خرت و پرت های قدیمی گلدان درست کنید!

این گلدان های خاص با ساده ترین مواد درست می شوند!

1- شیشه مرباهای کوچک!

درست کردن این دیوار آویز پر از گلدان کاری ندارد! یک صفحه چوبی مربع، مستطیل و یا هر شکل دیگری که می خواهید، تهیه کنید. تعدادی شیشه مربا را از طریق حلقه های فلزی و پیچ به تخته وصل کنید. این حلقه های فلزی را از ابزار فروشی ها تهیه کنید. حالا درون شیشه مرباها را با خاک پر کنید و هر گلی که دوست دارید درون شان بکارید. صفحه چوبی را از طریق چند قلاب به دیوار آویزان کنید.

یک نکته: سعی کنید از گیاهانی که رشد کندی دارند و مراقبت کمی هم می خواهند، مثل کاکتوس و ساکولنت، بهره ببرید.

حالا دیوارهای خانه تان هم پر از گل هستند!

2- جعبه فلزی!

برای درست کردن این گلدان زیبا تنها چیزی که احتیاج دارید یک جعبه فلزی کهنه یا حتی نو است. اگر جعبه تان زنگ زده چه بهتر! این به جذابیت گلدان تان اضافه می نماید! در هر صورت اگر جعبه فلزی تان زنگ زده هم نباشد بعد از مدتی زنگ خواهد زد. بعد از انتخاب جعبه نوبت به انتخاب گیاه می رسد. گیاهانی را برای کاشت انتخاب کنید که به آهن حساس نباشند و دچار مسمومیت نشوند.

می توانید در کف گلدان تان سوراخ زهکش هم ایجاد کنید. با استفاده از میخ و چکش چند سوراخ در کف جعبه ایجاد کنید تا خیال تان از بابت پوسیدگی ریشه هم راحت گردد.

3- جایگاه گلدانی

برای این کار تنها به یک جایگاه قدیمی احتیاج دارید. جایگاه تان را با رنگ های روشن و شاد رنگ کنید. سپس قسمت نرم نشیمنگاه جایگاه را جدا کنید و در حفره ایجاد شده خاک بریزید. به همین راحتی! برای این گلدان خلاقانه از گیاهانی بهره ببرید که سیستم ریشه ای کوچکی داشته باشد.

4- قوطی

مواد دور ریختنی بازیافتی تان هم می توانند گلدان شوند! مثلا همین قوطی های کنسروی که جز مواد بازیافتی هستند. پس دفعه دیگری که خواستید آنها را روانه سطل زباله کنید یکی دو تا را هم برای ساخت گلدان کنار بگذارید! می توانید روی آنها نقاشی کنید یا یک رنگ ساده بزنید، تا ظاهر شادی به خود بگیرند!

با استفاده از یک ریسمان نازک می توانید به گلدان های آویز هم تبدیل شان کنید. این ریسمان ها را دور قوطی بپیچید و گره بزنید و از طریق پیچ به دیوار یا سقف آویزان شان کنید. اگر نمی خواهید آویزان شان کنید، می توانید چند سوراخ به عنوان زهکش در کف قوطی ایجاد کنید.

5- دراور و کمدهای کهنه

این یکی از دیزاین های محبوب من است! فقط به گیاهانی که شاخ و برگ پریشان خود را از لابه لای کشوها بیرون انداخته اند نگاه کنید!

اگر دراور یا کمد کشویی کوچکی دارید، کشوهای آن را پر از خاک کنید و هر گلی که می خواهید درونش بکارید. برای جذابیت بیشتر می توانید کمد را با رنگ های شاد، رنگارنگ کنید و هر کدام از کشوها را به یک رنگ درآورید!

6- قوطی نوشیدنی

بعد از خوردن نوشیدنی هایی که در قوطی های فلزی هستند، قوطی را دور نیاندازید. آن را به خانه بیاورید و با استفاده از یک چاقوی تیز و با احتیاط از وسط نصفش کنید. چند سوراخ زهکش هم در کف قوطی ایجاد کنید. سپس آن را رنگ بزنید و بعد هم گیاه مورد نظرتان را درونش بکارید.

7- چکمه های گل گلی!

چکمه قدیمی دارید که سوراخ یا خراب شده است؟ پس درونش گل بکارید! این ایده خلاقانه به خصوص برای خانه های حیاط دار مناسب است. تصور کنید یک جفت از این چکمه های بامزه توی حیاطتان جلوی در ورودی خانه باشند! چون جنس چکمه ها پلاستیک است و در صورت دریافت تابش مستقیم نور خورشید، درونش خیلی داغ می گردد، آن را از معرض نور مستقیم دور نگه دارید و در سایه قرار دهید.

با این ایده های خلاقانه دیگر احتیاجی به خرید گلدان های فانتزی ندارید!

منبع: فوت و فن
انتشار: 17 مرداد 1401 بروزرسانی: 17 مرداد 1401 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 2303

به "از خرت و پرت های قدیمی گلدان درست کنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از خرت و پرت های قدیمی گلدان درست کنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید