ارتقای کیفیت زندگی و رضایت شهروندان از اهداف اصلی تحقق شهر هوشمند است

شهردار تهران با تاکید بر اینکه ارتقا کیفیت زندگی و رضایت شهروندان از اهداف اصلی تحقق شهر هوشمند است، اضافه نمود: باید در مسیر تحقق شهر هوشمند از تجارب نخبگان و همچنین تجارب جهانی بهره بگیریم.

ارتقای کیفیت زندگی و رضایت شهروندان از اهداف اصلی تحقق شهر هوشمند است

به گزارش خبرنگاران، محمدعلی افشانی در دومین نشست هم اندیشی نخبگان شهر تهران که با حضور صاحب نظران شهر هوشمند در محل برج میلاد تهران برگزار گردید، گفت: انتظار ما از جامعه علمی دانشگاهی و صاحب نظران این است که در کنار بیان چالش ها و مسائل و انتقاداتی که دارند، به بیان راهکارها نیز بپردازند چراکه ما معمولا بیشتر وقت خود را در بیان چالش ها می گذرانیم و در همین مرحله باقی می مانیم.

وی اضافه نمود: نباید به بیان تاریخ بپردازیم و تنها مسائل چالش ها را بارها و بارها تکرار کنیم. قطعا زمان ما محدود است لذا انتظار داریم که در این جلسات هم اندیشی شاهد ارائه دانش و تجربه از سوی شما نخبگان باشیم که نهایتا برای ما راهکاری باشد در جهت تدوین برنامه سوم شهر تهران.

وی ادامه داد: قطعا توسعه فرایندی پیچیده، مستمر، تاریخی و تدریجی است. نباید کارشناسان ما در قسمت اول ساکن بمانند. باید فرایندی فکر کنیم اما نتیجه را نیز باید مدنظر قرار دهیم لذا تقاضای من این است که تجارب خود را به صورت مکتوب در اختیار ما قرار دهید.

شهردار تهران در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به رابطه تنگاتنگ میان شهرداری و شورای اسلامی شهر تهران گفت: ما با این رابطه تنگاتنگ کارها را به پیش می بریم اما بدون مشارکت صاحب نظران نمی توانیم برنامه خوبی داشته باشیم. قطعا توسعه الگوبردار نیست و نمی گردد آن را کپی کرد. شرایط زیست فرهنگی و اجتماعی هر جامعه را باید مدنظر قرار داد البته استفاده از تجربه بشری هزینه ها را کم می نماید و زمان را کوتاه لذا باید از تجربه کسانی که پیش از ما سعی و خطا کردند، استفاده کنیم.

وی تاکید نمود: برنامه را باید سریع شروع کنیم. باید به مرور زمان برنامه تکمیل گردد در غیر این صورت اگر بنشینیم که برنامه کاملی نوشته گردد که هیچ گاه این امر محقق نخواهد شد. بی تردید اولین قدم این است که در شهر کار را از بخش هایی که می توانیم شروع کنیم. در حقیقت باید هوشمندسازی در بخش هایی که در حال حاضر امکان پذیر است، شروع گردد. یکی از این بخش ها صدور پروانه است.

وی ادامه داد: امروز یکی از عوامل فساد در شهرداری و تمام دستگاه های دیگر که بهتر از شهرداری نیستند، همین عدم هوشمندسازی است. در حقیقت افراد به جای اینکه کار خود را بدون مراجعه انجام دهند مجبور هستند برای کارهای مختلف به دستگاه ها مراجعه حضوری داشته باشند.

افشانی با اشاره به اینکه تا سرانجام امسال سیستم صدور پروانه باید به طور کامل هوشمندسازی گردد، اضافه نمود: با هوشمندسازی این روند افراد می توانند هزینه صدور پروانه را در تمام سطح شهر به صورت هوشمند محاسبه نمایند و آن را به صورت هوشمند پرداخت نمایند. در حوزه حمل و نقل نیز تاکسی های اینترنتی که امروز مورد استفاده شهروندان هستند، بخشی از هوشمندسازی شهر هستند. این یعنی کاهش هزینه ها و کاهش زمان اتلاف گردیده.

وی ادامه داد: تمام پارک های حاشیه ای باید هوشمندسازی شوند به شکلی که فرد از خانه بداند که کجا پارک حاشیه ای خالی وجود دارد، پول آن را پرداخت کند و این پارک حاشیه ای برای فرد سیو گردد.

شهردار تهران توضیح داد: در آبیاری فضای سبز نیز که امروز یکی از معضلات ما محسوب می گردد می توانیم از هوشمندسازی بهره بگیریم و به این ترتیب معین کنیم در چه زمانی و به چه میزانی فضای سبز سطح شهر آبیاری گردد. در حوزه روشنایی نیز که امسال با معضلات بسیاری روبرو شدیم، می توان از هوشمندسازی بهره گرفت.

وی تاکید نمود: مهم این است که یک قدم رو به جلو برداریم و باید تا جایی که ممکن است سریعتر و کم هزینه تر گام های خود را برداریم و تصور نکنیم که به مدینه فاضله می رسیم. امیدوارم از تجارب شما نخبگان شهر بتوانیم استفاده کنیم.

افشانی تاکید نمود: ارتقا کیفیت زندگی مردم و رضایتمندی شهروندان از اهداف تحقق هوشمندسازی شهر است و همه این موارد در شعار ما یعنی شهر زیست پذیر، شهروند مشارکت پذیر نهفته است.

شهردار تهران در بخش دیگری از صحبت های خود با تاکید بر لزوم همگامی با هوشمندسازی در شهر گفت: زمانی که در سازمان شهرداری ها بودم برخی برای تعطیلی تاکسی های اینترنتی پیش من آمدند. به آنها گفتم انقلاب صنعتی یک ویژگی بیشتر ندارد و آن اینکه هر که در مقابل آن بایستد فقط هزینه شهر و ملت خود را افزایش می دهد. لذا بیایید از امروز با آنها همراه شویم و امروز نیز مشاهده می کنید که آنها کار خود را انجام می دهند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 آذر 1397 بروزرسانی: 27 آذر 1397 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 71

به "ارتقای کیفیت زندگی و رضایت شهروندان از اهداف اصلی تحقق شهر هوشمند است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتقای کیفیت زندگی و رضایت شهروندان از اهداف اصلی تحقق شهر هوشمند است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید