چین ماهواره تشخیص موج های گرانشی فضایی پرتاب می نماید

به گزارش تور ایتالیا ارزان، چین میخواهد اولین ماهواره خود را برای آزمایش فناوری های برنامه تشخیص موج گرانشی مبتنی بر فضا Tianqin تا خاتمه سال 2019، پرتاب کند.

چین ماهواره تشخیص موج های گرانشی فضایی پرتاب می نماید

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

به گزارش تور ایتالیا ارزان و به نقل از چاینادیلی، برنامه Tianqin توسط پژوهشگران دانشگاه Sun Yat-sen چین در سال 2015 شروع شد. این برنامه شامل پرتاب سه ماهواره است که یک مثلث هم سطح را در اطراف زمین تشکیل می دهند.

لوو جون(Luo Jun)، رئیس دانشگاه Sun Yat-sen و عضو آموزشگاه علوم چین، در یک کنفرانس که اخیرا در شهر گوانجو برگزار گردید، گفت: این برنامه ای برای کاوش در فضا است.

با توجه به گفته های لوو، در این برنامه از فناوری دقیق لیزر تداخل سنجی برای اندازه گیری تغییرات فاصله و مکان های سه ماهواره استفاده خواهند نمود.

تداخل سنجی دانش ترکیب دو یا چند موج است به نحوی که با آنالیز موج حاصل از این ترکیب بتوان اطلاعاتی در خصوص موج های ورودی بدست آورد. ابزاری که برای تداخل امواج بکار می رود تداخل سنج نامیده می گردد. تداخل سنج ابزاری است که بر اساس خواص موجی امواج الکترومغناطیس به خصوص نور مرئی می تواند اندازه گیری های بسیاری دقیقی از کمیات فیزیکی انجام دهد.

تداخل سنجی روشی مهم برای تحقیق در زمینه ها یا اخترشناسی، اندازه گیری، فیزیک نور، فیزیک هسته ای، فیزیک ذرات، فیزیک پلاسما، فیبر نوری، زمین شناسی، زلزله شناسی، اقیانوس سنجی، مکانیک کوانتومی و سنجش از راه دور است.

امواج گرانشی در ساختار فضا-زمان موجب ایجاد بعضی از فرآیندهای پر انرژی در دنیا می شوند.

در فیزیک، موج گرانشی موجی است که توسط میدان گرانشی فراوری می گردد. وجود این نوع از امواج توسط آلبرت اینشتین در سال 1916 به وسیله نظریه نسبیت عام به طور نظری پیش بینی شد و 100 سال بعد، در سال 2016 به یاری تأسیسات لایگو به طور تجربی مشاهده شد. سپس در سال 2017 سه دانشمند(راینرویس، بری سی بریش و کیپ اس تورن) به طور مشترک جایزه نوبل فیزیک 2017 را به دلیل کوشش های خود در زمینه آشکار ساز لایگوو مشاهده امواج گرانشی دریافت کردند.

لوو اذعان کرد اگرچه چین موفقیت های بسیاری در زمینه فناوری به دست آورده اما هنوز هم می بایست مطالعات بسیاری در زمینه تشخیص های امواج گرانشی بر پایه فضا صورت گیرد.

دانشمندان کشورهای آلمان، ایتالیا و روسیه نیز تمایل خود برای همکاری با چین در تشخیص موج گرانشی را بیان نموده اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 مهر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 408

به "چین ماهواره تشخیص موج های گرانشی فضایی پرتاب می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین ماهواره تشخیص موج های گرانشی فضایی پرتاب می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید