مقاله: قرص ریسپریدون برای چیست؟ (موارد مصرف و عوارض)

به گزارش تور ایتالیا ارزان، روان پریشی که نام دیگر آن سایکوز است درواقع نوعی شرایط روانی غیرطبیعی است که طی آن فرد دچار توهم و هذیان می شود. در این اختلال فرد ارتباط خود را با محیط واقعی قطع نموده و چیزهایی را که واقعیت ندارند می بیند یا می شنود. در این شرایط معمولا بیمار رفتارها و صحبت های غیرطبیعی داشته و در قدرت تفکر، درک و قضاوت او اختلال ایجاد می شود که خود باعث می شود فرد نتواند فعالیت اجتماعی درستی داشته باشد. مسئله مهمی که در این خصوص وجود دارد این است که فردی که به بیماری سایکوز مبتلا شده است خود را فردی سالم می پندارد و حاضر نیست به عنوان یک بیمار تحت درمان قرار بگیرد. بیماری هایی مثل اسکیزوفرنی و اختلال دوقطبی بعضی از انواع بیماری های روان پریشانه هستند. روان پریشی بیشتر در افراد جوان رخ می دهد و می تواند ناشی از عوامل زیر باشد:

مقاله: قرص ریسپریدون برای چیست؟ (موارد مصرف و عوارض)

قرص ریسپریدون (Risperidone) از داروهای ضد روان پریشی و ضد جنون است که برای درمان اسکیزوفرنی، برطرف علایم اختلال دوقطبی، برطرف بی قراری در بیماران اوتیسم و درمان اختلالات اضطرابی تجویز می شود. این دارو در درمان اسکیزوفرنی و سایر اختلالات روانی نیز تجویز می شود.

فرد مبتلا به سایکوز ممکن است رفتارهای غیرطبیعی و متفاوتی از خود بروز دهد. به طور مثال چنین فردی زود عصبانی می شود، مشکوک و بدبین می شود، دلشوره دارد، دچار بی خوابی می شود، با خود صحبت می نماید، بی دلیل می خندد و یا تمرکز حواس ندارد. فرد مبتلا به روان پریشی ممکن است چند مورد یا همه موارد از علایم این بیماری را با خود داشته باشد.

بیماری ها و اختلالات روانی متفاوت هستند و هرکدام درمان خاص خود را می طلبد. متاسفانه بعضی افراد تنها به بیماری های جسمی خود اهمیت داده و از درمان بیماری هایی که روح و روان انسان را ذره ذره از بین می برد غافل هستند. چه بسا که روح انسان اگر در سلامت کامل نباشد خود منشا ایجاد بیماری ها و مسائل جسمی می شود. بیماری روان پریشی یک اختلال روانی است که باعث می شود فرد به طور غیرعمد دچار توهم شود. این بیماری از گذشته های دور با علایم خاصی خود را نشان می داده است اما گذشتگانی که از علم روانشناسی بهره ای نداشتند فرد مبتلا را مجنون یا جن زده می خواندند. خوشبختانه برای کنترل روان پریشی داروهای مختلفی وجود دارد و پزشک باتوجه به میزان ضعف یا شدت بیماری ممکن است هرکدام را برای فرد مبتلا تجویز کند. قرص ریسپریدون از داروهای مورد استفاده در این زمینه است که قصد داریم با آن بیشتر آشنا شویم.

منبع مقاله: قرص ریسپریدون برای چیست؟ (موارد مصرف و عوارض)

انتشار: 20 آبان 1400 بروزرسانی: 20 آبان 1400 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 2039

به "مقاله: قرص ریسپریدون برای چیست؟ (موارد مصرف و عوارض)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقاله: قرص ریسپریدون برای چیست؟ (موارد مصرف و عوارض)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید