فاز صفر معماری چیست؟ هدف و فرایند تهیه نقشه در این فاز معماری

به گزارش تور ایتالیا ارزان، اگر به دنبال اجرای پروژه ساختمانی رویایی خود هستید، ابتدا باید ایده خود را به طرحی کارآمد و واقع بینانه تبدیل کنید. مراحل مختلفی در چرخه یک پروژه ساختمانی وجود دارند که در فرآیند ساخت وساز مؤثر هستند. اگر انتظار دارید پروژه خود را به مرحله اجرا برسانید، باید درک کاملی از فاز صفر معماری داشته باشید. این مرحله یکی از مهم ترین مؤلفه های کل فرآیند طراحی معماری است. در طی این مرحله، ایده های طراح در قالب نقشه ها و پلان ها مورد آنالیز و آزمایش قرار می گیرند تا با دنیای واقعی سازگار شوند. به هر روی، ما در این مقاله یک مرور اجمالی در خصوص این فاز از طراحی معماری می کنیم؛ با ویکی ساختمون همراه باشید.

فاز صفر معماری چیست؟ هدف و فرایند تهیه نقشه در این فاز معماری

جهت دریافت خدمات در ضد سرقت با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

فاز صفر معماری چیست؟

فاز صفر معماری یا طرح شماتیک اولین قسمت از فرآیند طراحی ساختمان است. هدف کلی از این فاز، فراوری یک طرح کامل برای پروژه است. این شامل کلیه ملاحظات مهندسی و همچنین مواد خاص، تجهیزات، سیستم ها و فضاهای موجود در پروژه است. با خاتمه دوره طراحی که به طور معمول از آن به عنوان مرحله اسناد ساختمانی یاد می گردد، باید کلیه نگرانی های مربوط به ساختار و طرح در نظر گرفته شوند.

فاز صفر معماری اولین بخش یا نخستین نقشه ها از فرآیند طراحی است. به طور معمول، فراوری طرح شماتیک اندکی پس از شروع یک پروژه اتفاق می افتد. بیشتر پروژه های ساختمانی با حفظ مالکیت یک مدیر شروع می شوند که با انجام ارزیابی اقتصادی و امکان سنجش پروژه، قابلیت اجرایی آن تأیید می گردد. به طور گسترده، هنگامی که یک پروژه نهایی می گردد، یک مهندس معمار (آرشیتکت) تعیین می گردد تا فرایند تهیه فاز صفر معماری را شروع کند. این فاز نشان از شروع مراحل طراحی معماری ساختمان دارد.

هدف از فاز صفر معماری

هدف از این مرحله، تنظیم مفهوم کلی طراحی معماری برای پروژه است. هر پروژه ساختمانی با یک ایده شروع می گردد. انتقال از یک ایده ساده به یک مفهوم عملی، هدف اصلی نقشه فاز صفر معماری است. با خاتمه مراحل طراحی شماتیک، باید دو جنبه مهم پروژه شناخته گردد. اول، مقیاس خود پروژه است. در طی فاز صفر معماری، مالک و معمار برای دستیابی به هدف پروژه و نتیجه نهایی پیش بینی شده با هم همکاری خواهند کرد.

معمار سپس تعدادی پلن برای طرح های بالقوه فراوری خواهد نمود. این نقشه ها احتمالاً تغییراتی دارند که بر مقیاس پروژه تأثیر می گذارد. به عبارت دیگر، هر طراحی، از موقعیت پروژه و فضای موجود، به روش های مختلف و منحصر به فردی متفاوت هستند. این موضوع لزوماً در مقیاس خود پروژه نیز تأثیر خواهد گذاشت.

دوم، اطلاعات کلیدی که باید از فاز صفر معماری بیان گردد، رابطه بین بخش های مختلف پروژه است. از آنجا که فرآیند این طراحی به نتیجه خواهد رسید، رابطه بین فضاهای مختلف در پروژه باید به طور فزاینده ای روشن گردد. اولین قدم در آن، تشریح فضاهایی است که باید در طرح نهایی اعمال شوند.

تعیین رابطه بین فضاها در پروژه و حل و فصل آنها، تنها نتایج حاصل از فرآیند طراحی شماتیک نیستند. در عوض، این ها دو هدف اصلی از فاز صفر معماری هستند. با خروج از فرایند طراحی شماتیک، باید بتوان به پروژه نگاه کرد و فهمید که مقیاس پروژه به چه شکلی پیش می رود و چه فضاهایی وجود دارند و چگونه آن ها با یکدیگر ارتباط دارند.

فرایند تهیه نقشه فاز صفر معماری چگونه است؟

فاز صفر معماری به دلایل مختلف، یک دوره هیجان انگیز برای صاحبان پروژه است. در طی این مرحله، مالک خاتمه ایده خود را برای شروع طرح ارائه می دهد. در این فاز، تصمیمات مالک نیروی محرکه اصلی پروژه است.

فرآیند فراوری در فاز صفر معماری بسیار مشارکتی است. در دنیای ایده آل، مالک با ایده ای برای پروژه به یک معمار نزدیک می گردد و معمار می تواند به سرعت طرحی را فراوری کند که دقیقاً مطابق با آنچه با ذهنیت مالک باشد. در واقعیت، هرگز چنین نیست. در عوض، فرآیند فراوری یک نقشه کارآمد برای پروژه، تقریباً به تکرارهای زیادی نیاز دارد، قبل از اینکه طرح نهایی روی آن تنظیم گردد.

در ابتدای فرآیند، معمار با مالک می نشیند و اهداف و الزامات پروژه را به وسیله مکالمه گسترده تعیین می نمایند. این مکالمه شامل اطلاعاتی در خصوص اینکه چه عناصری در پروژه نهایی ضروری است و همچنین ویژگی های پروژه چه باید باشند است.

هنگامی که معمار درک خوبی از عناصری که مالک در پروژه خود به دنبال آن است دارد، شروع به کاوش در طرح های مختلفی می نماید که در واقع تجسم آن ایده ها است. از ابتدا باید درک گردد که این معمولاً یک فرایند گسترده آزمون و خطا است. معماری که با آن کار می کنید به احتمال زیاد تعدادی از گزینه های مختلف طراحی را ایجاد می نماید. از بین این گزینه ها، مالک انتخاب می نماید که کدام یک را دوست دارد یا کدام یک را دوست ندارد. معمار این اصلاحات و پیشنهادات را انجام داده و به انتخاب گزینه های طراحی منتخب تا انتخاب نقشه فاز صفر معماری ادامه خواهد داد.

در طی این فرایند، انتخاب چند گزینه طراحی که در نهایت انتخاب نمی شوند، امری غیر معمول نیست. این یک بخش طبیعی از فرایند طراحی به عنوان یک کل است. ماهیت مشترک در فاز صفر معماری، انتخاب معماری است که منعطف، شکیبا، دارای گوش شنوا و قادر به رساندن ایده مالک به نتیجه مطلوبش باشد. ارتباطات باز در طی این مرحله در فرایند طراحی، مهم است. در عین حال، کار کردن با معماری که در صورت عدم انتخاب طراحی مورد نظر خود زود ناامید می گردد، تجربه ای لذت بخش نخواهد بود.

بعد از فاز صفر معماری چه اتفاقی می افتد؟

ممکن است تعجب کنید که پس از انتخاب نقشه فاز صفر معماری خاص برای حرکت به جلو چه اتفاقی می افتد. معمولاً اولین قدم در یک فرآیند طراحی است که بسته به اندازه و پیچیدگی پروژه، می تواند بسیار طولانی باشد. حتی مرحله صفر معماری یک پروژه، می تواند ماه ها در پروژه های عظیم طول بکشد. پس از انتخاب نقشه ها، زمان آن فرا می رسد که معمار از طرح انتخاب شده استفاده کند. مراحل بعدی شامل فاز یک و دو معماری است.

فاز یک معماری

پس از تأیید نقشه های فاز صفر، زمان آن رسیده است که آن را به یک طرح جامع تبدیل کنیم. این بخش از فرآیند طراحی به عنوان مرحله توسعه طراحی یا فاز یک معماری شناخته می گردد. در این فاز، هدف اصلی ایجاد یک طرح تفصیلی است که شامل انواع متریال هایی است که در پروژه استفاده می شوند. فضای داخلی و بیرونی چه شکلی خواهند بود؟ از چه نوع تجهیزات، سیستم ها و مبلمانی در ساختمان استفاده می گردد؟ این ها همه سؤالات مهمی است که در زیبایی شناسی فضا و همچنین بودجه تأثیر خواهند گذاشت. فاز یک مانند فاز صفر معماری، به معمار و صاحب کاری نیاز دارد که برای آنالیز طراحی از نزدیک با هم همکاری می نمایند. پس از این مرحله، باید تصویری دقیق تر از نیازهای اجرایی فراهم گردد.

فاز دو معماری

پس از مرحله توسعه طراحی، تصور روشنی از مدل نهایی پروژه خود خواهید داشت، از چه موادی در فضای داخلی و خارجی پروژه استفاده می گردد و چه تجهیزات و سیستم هایی نصب خواهند شد. مرحله بعدی نیاز به ورودی کمتری از طرف مالک دارد، اما هنوز به کارهای گسترده ای از طرف معمار نیاز است. این مرحله شامل نقشه هایی است که برای ساخت وساز مورد استفاده قرار می گیرند.

کلام آخر

فاز صفر معماری، یک دوره هیجان انگیز در پروژه ساختمانی، در چرخه زندگی ساختمان است. در این مرحله ایده مالک برای پروژه، باعث شروع چرخه آن می گردد. فرایند طراحی شماتیک با آزمون و خطا تعیین می گردد و از طرف صاحب پروژه به ورودی گسترده ای نیاز پیدا می نماید. در شروع طراحی فاز صفر معماری، معمار با مالک در تعامل هستند و اطلاعات مربوط به پروژه را هرچه بیشتر جمع آوری می نمایند.

این طرح ها براساس نظرات و پیشنهادات مالک اصلاح می شوند. این فرایند تا زمانی که طرح نهایی انتخاب گردد، ادامه خواهد داشت. هدف نهایی در این فرآیند، حل و فصل بر روی یک طرح بالقوه برای پروژه، تعریف دامنه پروژه و نشان دادن رابطه بین قسمت های مختلف پروژه است. این فاز به عنوان پایه ای برای حرکت به سمت جلو و اجرایی کردن نقشه های معماری است.

منبع: ویکی ساختمان
انتشار: 2 شهریور 1399 بروزرسانی: 2 شهریور 1399 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 1268

به "فاز صفر معماری چیست؟ هدف و فرایند تهیه نقشه در این فاز معماری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فاز صفر معماری چیست؟ هدف و فرایند تهیه نقشه در این فاز معماری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید