رییس سازمان جنگل ها: در برابر قطع یک درخت مسئول هستیم

به گزارش تور ایتالیا ارزان، تهران (پانا)- رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت امروز قطع یک درخت نه تنها در اطراف آن بلکه تا دورترین نقطه حیات اثرات زیانباری دارد و این سازمان نسبت به قطع حتی یک درخت مسئول است.

رییس سازمان جنگل ها: در برابر قطع یک درخت مسئول هستیم

مسعود منصور که امروز به صورت مجازی در نشست تخصصی نمونه های منابع طبیعی و آبخیزداری سخن می گفت، اظهارکرد: نمونه ها و الگوهایی پیروز در منابع طبیعی هستند که باید با فرهنگسازی و اطلاع رسانی مدل ها و روش های به کار گرفته شده به بهره برداران منتقل گردد.

وی اضافه نمود: نشست با نمونه های منابع طبیعی کاری سمبلیک نیست بلکه شروع یک همکاری درازمدت است و دفتر ترویج و آموزش به عنوان پل ارتباطی بین نمونه ها و سازمان است. دامنه نمونه ها باید گسترش پیدا کند و یکی از شاخص های انتخاب نمونه ها در بخش مرتع، باید خروج دام مازاد از مراتع و تقویت پوشش گیاهی باشد.

رییس سازمان جنگل ها اضافه نمود: استفاده مرتع برای تعلیف دام به تنهایی مورد توجه سازمان جنگل ها نیست بلکه مرتعداری تلفیقی با توسعه گیاهان دارویی، زنبورداری، زراعت چوب، پرورش آبزیان و غیره که به معیشت مردم کمک کند، مورد نظر است.

منصور از دفتر ترویج و مشارکت مردمی خواست زمینه ای فراهم گردد تا بهره برداران مناطق بیابانی، جنگلی و مرتعی و آبخیزداری بتوانند با حضور در عرصه از اقدامات پیروزیت آمیز نمونه های منابع طبیعی بازدید کنند.

وی در ادامه یادآور شد: درست است که سازمان جنگل ها در سطحی معادل 135 میلیون هکتار از عرصه های منابع طبیعی کشور فعالیت می کند اما اثرات حفظ پوشش گیاهی و منابع آب و خاک به تمامی زیر ساخت ها و امنیت زیستی و حیاتی کشور بر می گردد. انجام این تکلیف بزرگ امروز بدون مشارکت مردم و حمایت مسئولان امکان پذیر نخواهد بود.

منصور تاکید کرد: ترویج و فرهنگسازی امروز یک ضرورت عام است و همه ارکان جامعه باید رفتاری منطقی با منابع طبیعی و محیط زیست داشته باشند.

رییس سازمان جنگل ها در ادامه حفظ، احیاء، توسعه و بهره برداری را چهار وظیفه اصلی سازمان جنگل ها برشمرد و گفت: جوامع محلی می توانند با تشکیل تعاونی و با استفاده از ظرفیت قانونی بند ب ماده 29 در این چهار وظیفه سازمانی نقش آفرینی کنند.

منصور در انتها اظهارکرد: برخی افراد زمین های شخصی خود را با دست اندازی به منابع طبیعی گسترش می دهند. این افراد را باید قانع کرد، تذکرداد و توجیه کرد که این بخش از زمینی که متصرف شده است، منافع ملی و عمومی است البته تکلیف کسانی که به منابع طبیعی دست درازی کرده و ساخت و ساز انجام می دهند جداست زیرا سازمان جنگل ها با متصرفان اراضی ملی به شدت برخورد می کند.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، در نشست تخصصی و هم اندیشی نمونه های منابع طبیعی و آبخیزداری تنی چند از نمونه ها از استان های ایلام، گیلان، خراسان رضوی، زنجان، کرمانشاه، خراسان جنوبی و یزد گزارشی از روش های انجام فعالیت، به کارگیری تجربیات و دستیابی به پیروزیت در اجرای طرح های منابع طبیعی را به رییس سازمان جنگل ها ارائه کردند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 24 فروردین 1400 بروزرسانی: 24 فروردین 1400 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 1738

به "رییس سازمان جنگل ها: در برابر قطع یک درخت مسئول هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رییس سازمان جنگل ها: در برابر قطع یک درخت مسئول هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید