رویداد انار و خرما پنجم آبان ماه امسال برگزار می گردد

به گزارش تور ایتالیا ارزان، ایرنا/ براساس آخرین خبرهای منتشر گشته، رویداد انار و خرما پنجم آبان ماه امسال برگزار می گردد.

رویداد انار و خرما پنجم آبان ماه امسال برگزار می گردد

پاییز که می رسد منظره کوچه باغ های کم نظیرش روح خسته هر توریستی را به وجد می آورد و جاذبه های طبیعی و زیبایش مأمنی برای توریستان و طبیعت دوستان می گردد.

برداشت محصول از باغات نخل و انار شهر خاوران استان فارس، این شهر را به محلی برای دوستداران طبیعت و توریستان تبدیل نموده است.

نامش خاوران است؛ شهری که در نیمه جنوبی استان فارس، در 115 کیلومتری جنوب شیراز و 60 کیلومتری شمال غرب جهرم واقع شده و 1360 متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

خاوران به علت کوهستانی بودن از آب و هوای مطبوعی برخوردار است که موجب شده بیشتر درختان سردسیری و گرمسیری در کنار هم رویش یابند.

یکی از جاذبه های توریستی آن، وجود باغ های انبوه مرکبات و نخلستان ها است که جلوه منحصر بفردی را به این شهر بخشیده است.

شاید به شکرانه همین طبیعت زیبایش هست که سبب شده تکاپوهای زیادی برای ثبت نامش در تقویم توریستی شکل بگیرد و حالا در آستانه فصل پاییز این شهر میزبان جشنواره انار و خرما است.

جشنواره انار و خرمای خاوران فارس هر ساله به همت مردم این شهر و با هدف جذب توریست، رونق اقتصاد محلی و احیای سنتهای قدیمی و انتقال آن به نسل نو در تفرجگاه شیخ احمدی این شهر برگزار می گردد.

در این جشنواره در کنار انار و خرما میتوان نظاره گر پخت نانهای محلی، حصیربافی، عرضه گیاهان دارویی خاوران و لبنیات محلی نیز در غرفه های مختلف بود.

سال جاری نیز این جشنواره قرار است در پنجم آبان میزبان توریستان باشد.

رئیس شورای اسلامی خاوران از برگزاری چهارمین جشنواره انار و خرما شهر خاوران در پنجم آبان اطلاع داد و گفت: این رویداد به منظور معرفی ظرفیتهای مختلف و ارائه محصولات کشاورزی و طبیعی این شهر برگزار خواهد شد.

ابوذر قاسمی افزود: این جشنواره با برنامه های متنوعی نظیر ارائه محصولات ارگانیگ و طبیعی، بازی های بومی محلی، تجمع خودروهای کلاسیک، همایش دوچرخه سواری، بازدید از کوچه باغ ها، بافت تاریخی و بومگردی ها اجرا خواهد شد.

دبیر برگزاری این رویداد ضمن اشاره به ظرفیت فوق العاده توریستی و آب و هوای مناسب این شهر گفت: از اهداف اصلی ما توسعه توریستی با برگزاری رویداد متنوع است که تحقق این مهم مستلزم جامعه محلی و مردم به عنوان ذی نفعان اصلی این برنامه هاست.

وی افزود: یکی از ویژگی های مهم و جالب توجه این رویدادها عرضه محصولات و فرآورده های جانبی آنهاست که بازار خوبی را بخصوص برای مردم محلی فراهم می نماید.

قاسمی به نامگذاری یکم آبان بنام روز خاوران اشاره نمود و گفت: برنامه های متنوعی از یکم تا پنجم تحت عنوان همایش خاوران شناسی، کارگاه ترویجی انار و خرما، شب شعر خاوران، مسابقات فوتسال منطقه، پاکسازی طبیعت و بصورت ویژه چهارمین جشنواره انار و خرما در پارک شیخ احمدی خاوران با حضور توریستان از سراسر استان خواهیم داشت.

براساس سرشماری نفوس و مسکن سال 1395، جمعیت خاوران برابر با 4٬332 تن بوده و این شهر تا سال 1361 خانه کهدان نامیده میشده است.

از مدارک، سنگ نوشته ها و نقل قول ها این گونه روایت شده که این شهر دارای سابقه طولانی است و حدود یک هزار سال از قدمت آن تا به امروز به تأیید رسیده است.

از آثار تاریخی این منطقه میتوان امامزاده محمد را نام برد. این شهر از آسیابها و مساجد قدیمی بهره می برد که نشانگر قدمت طولانی این خطه است.

منبع: همگردی
انتشار: 25 مهر 1402 بروزرسانی: 25 مهر 1402 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 2485

به "رویداد انار و خرما پنجم آبان ماه امسال برگزار می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رویداد انار و خرما پنجم آبان ماه امسال برگزار می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید