راه های تشخیص سوسیس و کالباس فاسد از سالم

به گزارش تور ایتالیا ارزان، یکی از راه های تشخیص فاسد بودن سوسیس و کالباس، تغییر رنگ پوشش این محصولات است که می تواند نشان دهنده رشد قارچ ها و کهنگی این محصولات باشد.

راه های تشخیص سوسیس و کالباس فاسد از سالم

به گزارش خبرنگاران، همه سوسیس و کالباس ها تاریخ انقضا دارند حتی بهترین آن ها و وقتی تاریخ آن ها تمام شود باعث مسمومیت می شوند. قصد داریم در این باره مطلب مفیدی را برای مصرف کنندگان عزیز محصولات پروتئینی منتشر کنیم.

چون محصولات گوشتی فسادپذیر هستند به خصوص از نظر رشد میکروارگانیسم ها و اکسیداسیون چربی ها، به شیوه های بازدارنده و استفاده از مواد نگهدارنده برای پیشگیری و یا کم کردن سرعت فساد این محصولات احتیاج است.

مواد شیمیایی گوناگونی برای افزایش زمان ماندگاری و حفظ کیفیت محصولات گوشتی استفاده می شود که یکی از پرمصرف ترین آنها، نمک های نیتریت و نیترات است؛ نمک طعام باعث خوشمزگی و ماندگاری غذا می شود.

نیترات و نیتریت مواد نگهدارنده ای هستند که سبب ایجاد رنگ صورتی خوشرنگ می شوند. گوشت و فرآورده های گوشتی امکان دارد به راحتی بر اثر میکروارگانیسم های گوناگون آلوده شود و چنانچه شرایط حمل و نقل و نگهداری آن مناسب نباشد، باکتری های مولد فساد و بیماری زا رشد می کند و در آخر باعث بیماری در انسان می شود. از روی برخی از نشانه های ظاهری می توان فساد سوسیس و کالباس را متوجه شد.

برخی از نشانه های فاسد بودن سوسیس یا کالباس

  • رنگ، بو و به صورت کلی ظاهر سوسیس یا کالباس نمی تواند نشان معتبری برای تشخیص استاندارد بودن این محصولات باشد.
  • تغییر رنگ پوشش این محصولات هم می تواند نشان دهنده رشد قارچ ها و کهنگی این محصولات باشد.
  • از خریدن سوسیس و کالباس هایی که با نام های متفرقه که تا به حال اسمشان به گوشتان نخورده است، پرهیز کنید.
  • داشتن لکه های پراکنده (سیاه، سبز روشن یا قهوه ای) علامت رشد و فعالیت میکروارگانیسم ها است که در بیشتر موارد به دلیل شرایط نامناسب نگهداری به وجود می آید.
  • در بیشتر یخچال های خانگی انواع غذا ها در کنار هم قرار می گیرند، توجه کنید که سوسیس و کالباس حتماً در ظروف مناسب نگهداری شوند، چون این محصولات به دلیل حساس بودن، به سرعت بو و طعم دیگر غذا ها را به خود جذب می کنند.
  • انجماد سوسیس و کالباس سبب کاهش کیفیت و عطر و طعم فراورده می شود. افراد سعی کنند به اندازه استفاده روزانه و حداکثر سه روز خود را از فرآورده های گوشتی تهیه و مصرف کنند.

موارد مهم هنگام خرید سوسیس و کالباس

برخی از مواردی که هنگام خرید سوسیس و کالباس باید مورد توجه قرار بگیرند عبارتند از:

  • شکل ظاهری
  • تاریخ تولید و تاریخ انقضا
  • شماره ثبت و پروانه بهره برداری وزارت بهداشت
  • از خریدن محصولاتی که در بیرون از یخچال نگهداری می شود باید خودداری کنید.

به جز این باید به پوشش استاندارد این محصولات هم دقت کنید درج این مشخصات بر روی بسته بندی سوسیس و کالباس علامت این است که این محصولات برخی از فیلتر های لازم را گذرانده اند.

نگهداری از سوسیس و کالباس

سوسیس و کالباس فاسد خیلی خطرناک و بیماری زاست. یکی از علل اصلی خراب و فاسد شدن سوسیس و کالباس هم شیوه نگهداری این محصولات است. سوسیس و کالباس وکیوم شده تا وقتی که بسته بندی آن ها باز نشده است ماندگاری خوبی دارند، ولی هنگامی که بسته بندی را باز می کنید این محصولات بین سه تا پنج روز خراب خواهد شد.

به همین دلیل حتما این محصولات را به میزان احتیاج تهیه کنید و پس از باز کردن بسته بندی نهایتا در سه روز استفاده کنید. چون باکتری لیستریا در این محصولات رشد می کنند و زیاد می شوند. باید بدانید که این باکتری حتی در محیط یخچال و فریزر نیز تکثیر می یابد.

منبع: فرارو
انتشار: 26 آذر 1400 بروزرسانی: 26 آذر 1400 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 2077

به "راه های تشخیص سوسیس و کالباس فاسد از سالم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه های تشخیص سوسیس و کالباس فاسد از سالم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید