آموزش لینوکس با ChatGPT: چگونه با چت جی پی تی بهتر از لینوکس استفاده کنیم؟

به گزارش تور ایتالیا ارزان، بسکمک از ما وقتی برای اولین بار وارد لینوکس می شویم، احساس می کنیم که بدون وجود راهنما به دنیای نوی قدم می گذاریم. برای کاربرانی که پیش از این با لینوکس کار نکرده باشند، هر فرمان نو یا هر خطا یک چالش به نظر می رسد. خوشبختانه یک راهنمای بسکمک خبره وجود دارد که می تواند شما را در ابتدای کار کمک کند. آموزش لینوکس با ChatGPT می تواند یک روش خودآموز برای کار با این سیستم عامل باشد.

آموزش لینوکس با ChatGPT: چگونه با چت جی پی تی بهتر از لینوکس استفاده کنیم؟

در ادامه به شما آموزش می دهیم که چطور می توانید این کار را به برترین نحو انجام دهید.

آموزش لینوکس با ChatGPT و هوش مصنوعی

پیش از این کاربران برای برطرف ایرادات و مشکلاتشان در کار با این سیستم عامل از انجمن های Ask Ubuntu ،LinuxQuestions ،Linux Mint و Reddit یاری می گرفتند.

در خصوص استفاده از این ابزار ها باید عنوان کنیم که اولاً، درک مستندات همواره آسان نیست. ثانیا، ممکن است همواره پاسخ دقیق مورد نظر خود را پیدا نکنید.

اینجا است که ابزار های هوش مصنوعی مانند ChatGPT وارد عمل می شوند. آن ها می توانند موضوعات را در سطح درک شما توضیح دهند. می توانید تا زمانی که چیزی را کاملاً متوجه شوید یا راهکار خود را دریافت کنید، به سؤال کردن ادامه دهید.

اما باید توجه داشته باشید که چت ربات های هوش مصنوعی می توانند در بعضی مواقع پاسخ های کاذب ایجاد نمایند. بنابراین، در حالی که یادگیری لینوکس با استفاده از این ابزار ها آسان تر است، نباید هر آنچه را که می گویند بدون تأیید آن باور کنید.

آشنایی با مفاهیم پیچیده لینوکس

وقتی برای اولین بار وارد دنیای لینوکس می شوید، متوجه شدم که چیز های نوی برای یادگیری وجود دارد. مفاهیمی مانند ماژول های هسته، سلسله مراتب سیستم فایل، مجوز ها، امنیت، مدیریت سیستم و اسکریپت نویسی پوسته به سختی قابل درک هستند. کوشش برای یادگیری این موضوعات اغلب مستلزم آنالیز اسناد فنی و مقالات طولانی است که می تواند طاقت فرسا و وقت گیر باشد.

در آموزش لینوکس با ChatGPT، می توانید مفاهیم پیچیده را به توضیحات قابل هضم و قابل درک تقسیم کنید. حتی می توانید سؤالات بعدی بپرسید یا در خصوص نکات خاص توضیح بیشتری بخواهید. این باعث می گردد یادگیری شما تعاملی تر، مجذوب کننده تر و راحت تر باشد. علاوه بر این، می توانید از چت بات بخواهید تا توضیحات خود را برای سطوح مختلف زبان آموزان کاهش دهد.

به عنوان مثال، در اینجا یکی از تبادل نظر ها با ChatGPT آورده شده است که در آن از آن خواسته شده تا سیستم فایل لینوکس را توضیح دهد.

در پاسخ به این سوال در خصوص inodes صحبت شد که با آن آشنا نبودیم. بنابراین از آن خواستیم تا توضیح بیشتری در خصوص آن موضوع بدهد.

نکته مهم این است که می توانید در هر زمان در آینده دوباره این تبادل نظر را مرور کنید و نکات کلیدی را به خاطر بسپارید. احتیاجی به جستجوی چندگانه در گوگل نیست.

اگر فکر می کنید چیزی در سرتان می گذرد، می توانید از ChatGPT بخواهید آن را به سادگی توضیح دهد. در اینجا یک مثال است که در آن از ChatGPT خواستم تا کرنل ها را توضیح دهد.

برخلاف سایر منابع، می توانم پاسخ های ChatGPT را با سطح دانش و درک خود تنظیم کنم و یادگیری خود را مؤثرتر و آسان تر کنم.

درک عمیق دستورات در آموزش لینوکس با ChatGPT

بخشی از استفاده از لینوکس شامل یادگیری خط فرمان و دستورات مهم است. اینکه آیا استفاده از ترمینال لازم است یا خیر، بحث متفاوتی است. با این حال، هیچ شکی وجود ندارد که استفاده از خط فرمان راهی برای استفاده حدبیشتری از تجربه لینوکس است.

اکنون با ابزار های بسیار زیاد هوش مصنوعی از جمله ChatGPT، لازم نیست از خواندن صفحات مدیریتی برای صد ها فرمان که هر کدام ده ها گزینه دارند، هراس داشته باشید. چه بخواهید کاربرد های پیشرفته دستورات پایه لینوکس یا اصول اولیه دستورات پیشرفته را یاد بگیرید، ChatGPT می تواند مفید باشد.

اگر دستوری را متوجه نمی شوید، می توانید از چت جی پی تی بخواهید که آن را توضیح دهد، موارد استفاده آن را توضیح دهد و نمونه های واقعی از کار هایی که می توانید با آن انجام دهید را به شما نشان دهد.

می توانید در خصوص هر گزینه یا علامتی که با دستوری همراه است سؤال کنید تا به طور کامل استفاده از آن را درک کنید. به عنوان مثال، من می خواهم نحوه استفاده از دستور mkfs را یاد بگیرم. من با این سوال شروع می کنم که این دستور برای چیست و چه زمانی به آن احتیاج دارم.

به عنوان یک کاربر لینوکس، بار ها مجبور خواهید بود دستورات بزرگی را از اینترنت کپی و جایگذاری کنید. گاهی اوقات، هیچ توضیحی درباره کاری که آن دستور انجام می دهد وجود نخواهد داشت. برای این کار می توانید پس از آموزش لینوکس با ChatGPT، فرمان را کپی کنید و قبل از اجرای آن در سیستم از چت جی پی تی بپرسید که چه کار می نماید.

زمانی که به تازگی با لینوکس آشنا می شوید، درک اینکه به روزرسانی sudo apt و ارتقا sudo apt چه کاری انجام می دهند، مشکل خواهد بود. اما چت جی پی تی اکنون درک آن را آسان می نماید.

واقعیت جالب این است که با کمی درخواست، می توانید از ChatGPT به عنوان شبیه ساز ترمینال لینوکس بهره ببرید.

یک کاربر Reddit به نام cyb3rofficial یک پیغام طولانی را به اشتراک گذاشت که می تواند مکالمه چت جی پی تی شما را به جلسه ترمینال لینوکس تبدیل کند.

این می تواند زمانی مفید باشد که بخواهید بدانید یک فرمان در سیستم شما بدون اجرای آن بر روی یک دستگاه واقعی چه کاری انجام می دهد که بخشی از آموزش لینوکس با ChatGPT به شمار می رود.

عیب یابی خطا های لینوکس

چه یک کاربر نو لینوکس باشید و چه یک کاربر باتجربه، احتمالاً هنگام پیمایش در آن با خطا هایی روبرو شده اید. چه خطای Too many open files یا sudo: command not found باشد، با ادامه استفاده از لینوکس، عیب یابی آن ها به یک کار طاقت فرسا تبدیل می گردد.

در حالی که می توانید راهکار هایی برای بیشتر خطا ها به صورت آنلاین پیدا کنید، اطلاعات اغلب قدیمی هستند. همانطور که انتظار دارید، بسیاری از این راهکار ها دیگر کار نمی نمایند. این به این علت است که شما از سیستمی متفاوت از سیستمی که آن ها برای آن راهکار ارائه می کردند استفاده می کنید. اما آموزش لینوکس با ChatGPT و سایر ابزار های هوش مصنوعی که معمولاً با سیستم ها و فناوری های مدرن به روز هستند، راهکار هایی را ارئه می دهند که برای سیستم شما مناسب تر باشد.

برترین راه برای شروع عیب یابی یک خطا این است که بدانید آن خطا چیست و چه چیزی باعث آن می گردد. با پرسیدن این موارد می توانید تبادل نظری خود را با ChatGPT شروع کنید.

می توانید از چت جی پی تی روش های مختلف حل مشکل را درخواست کنید. یکی دیگر از کاربرد های عالی که برای هوش مصنوعی در حل خطا ها وجود دارد این است که گاهی اوقات ممکن است راهکاری برای یک توزیع پیدا کنید. می توانید آن راهکار را با ChatGPT به اشتراک بگذارید و از آن بخواهید راهکار را برای توزیع شما تغییر دهد.

تطابق لینوکس با ویندوز

اشتباه رایجی که کاربران نو مرتکب می شوند این است که فکر می نمایند لینوکس همان ویندوز است. وقتی برای اولین بار از ویندوز به لینوکس سوئیچ می کنید، باید بسیاری از گردش کار خود را تغییر دهید. از نصب نرم افزار و نظارت بر فرآیند ها گرفته تا پیمایش سیستم و پیکربندی تنظیمات.

بر خلاف ویندوز، که به شدت به رابط های گرافیکی کاربر (GUI) متکی است، لینوکس اغلب بر استفاده از رابط های خط فرمان تأکید می نماید و روشی متفاوت برای انجام فعالیت های روزانه ارائه می دهد. آموزش لینوکس با ChatGPT به شما امکان می دهد که این تفاوت ها را درک کنید.

برای مثال، در ویندوز، Task Manager برای نظارت بر فرآیند های جاری و استفاده از منابع وجود دارد. اما چگونه می توان همین کار را در لینوکس انجام داد؟ بیایید از ChatGPT بپرسیم.

ChatGPT به لینوکس جایگزین های Task Manager ویندوز می دهد

بنابراین تمام جایگزین های لینوکس برای Task Manager را در اختیار شما قرار می دهد. به همین ترتیب، می توانید از ChatGPT برای هر فرآیند گام به گام انجام یک فعالیت در لینوکس بخواهید و نحوه انجام آن را به شما نشان می دهد.

ایجاد اسکریپت های Bash برای اتوماتیکسازی وظایف

یکی از قدرتمندترین ویژگی های لینوکس، اتوماتیک کردن وظایف به وسیله برنامه نویسی Bash است. تصور کنید صرفه جویی در وقت و کوشش برای انجام کار های طولانی و طاقت فرسا با اجرای یک فایل اسکریپت چقدر جالب خواهد بود. با این حال، هم برای کاربران نو و هم برای کاربران قدیمی لینوکس، نوشتن اسکریپت ها به زبانی ناشناخته ممکن است دلهره آور به نظر برسد. اما وقتی ChatGPT در کنار خود دارید، احتیاجی به یادگیری Bash ندارید. آموزش لینوکس با ChatGPT به شما امکان نوشتن اسکریپت ها را خواهد داد.

به عنوان مثال، از ChatGPT خواستیم تا یک اسکریپت Bash بنویسد که در هر دقیقه حافظه و مصرف CPU را ثبت کند.

یک اسکریپت Bash با نظرات مناسب در خصوص آنچه در کد اتفاق می افتد ایجاد کرد و بعلاوه دستورالعمل هایی در خصوص استفاده از اسکریپت، سفارشی کردن آن و اجرای آن در پس زمینه ارائه کرد.

بدون ابزار هوش مصنوعی، باید سینتکس Bash را عمیقاً یاد بگیرید، نحوه ایجاد اسکریپت های خوب را بدانید و مطمئن شوید که هیچ خطایی وجود ندارد (و اگر وجود دارد، در پی آن ها بگردید).

باز هم باید یادآوری کنیم، ChatGPT ممکن است اشتباه کند. و وقتی نوبت به اجرای کد یا اسکریپت در یک سیستم واقعی می رسد، باید محتاط تر باشید.

آموزش لینوکس با ChatGPT

یادگیری لینوکس دیگر به این معنی نیست که شما به تن هایی این کار را انجام دهید. هنگامی که یک معلم عالی و رایگان مانند ChatGPT وجود داشته باشد، حتی فنی ترین اصطلاحات و دستورات پیچیده قابل دسترسی می شوند و یک منحنی یادگیری شیب دار را به یک م هارت سرگرم نماینده تبدیل می نمایند.

منبع: شبکه چی
انتشار: 21 خرداد 1403 بروزرسانی: 21 خرداد 1403 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 2500

به "آموزش لینوکس با ChatGPT: چگونه با چت جی پی تی بهتر از لینوکس استفاده کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش لینوکس با ChatGPT: چگونه با چت جی پی تی بهتر از لینوکس استفاده کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید