منبت آباده از لحاظ کمیت و کیفیت از جایگاه مناسبی برخوردار است

به گزارش تور ایتالیا ارزان، ایسنا/ براساس آخرین گزارش های منتشر شده، منبت آباده از لحاظ کمیت و کیفیت از جایگاه مناسبی برخوردار است.

منبت آباده از لحاظ کمیت و کیفیت از جایگاه مناسبی برخوردار است

شهرستان آباده یکی از شهرستانهای استان فارس است و در بین چهار مرکز جمعیتی و فرهنگی شیراز، کرمان، یزد و اصفهان قرار گرفته است. از جاذبه های گردشگری آباده میتوان به کاروانسرای ایزدخواست، سد ساسانی ایزدخواست، تیمچه صرافیان، کاروانسرای خان خوره، عمارت کلاه فرنگی و قلعه ایزدخواست اشاره نمود.

یکی از صنایع دستی مردم آباده، هنر منبت کاری است که در این شهر قدمتی بسیار دیرینه دارد و مردم آباده در این حرفه صاحب سبک و اصالت هستند. هنر منبت آباده به عنوان یکی از آثار فرهنگی ایران در ثبت ملی قرار گرفته است.

بعلاوه منبت کاری های کاخ مرمر (موزه هنر ایران)، به دست هنرمندانی همانند استاد احمد امامی که اهل آباده بودند، صورت گرفته است.

با توجه به تاریخچه و ارزش این هنر در آباده، این شهر امروزه یکی از مراکز فراوری منبت در ایران به شمار می رود و منبت کاری یکی از سوغاتی های ارزشمند آباده محسوب می گردد.

به همین دلیل، برای معرفی این هنر باارزش به سراغ بهزاد احمدی فارسانی، معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی فارس می رویم.

وی گفت: در دنیا 44 شهر دنیای صنایع دستی وجود دارد که خوشبختانه 11 شهر در ایران است و از این تعداد 2 شهر دنیای در استان فارس وجود دارد. شهرستان آباده نیز شهر دنیای منبت است که از سال 1397 به وسیله یونسکو به ثبت رسیده است.

احمدی فارسانی با تصریح اینکه آبان 1401 با حضور معاون صنایع دستی ابلاغ دبیرخانه شهر دنیای منبت را به شهردار آباده اعلام کردیم، گفت: هم اکنون در ساختمان قدیمی شورای شهر آباده دبیرخانه ای تشکیل شده است و کلاسهایی در راستای ترویج، توسعه و آموزش برگزار می گردد.

وی با اشاره به اینکه نصف تملک تیمچه صرافیان که بازارچه فروش صنایع دستی است را در اختیار هنرمندان منبت قرار داده ایم و بخش دیگر در اختیار شهرداری است که در اختیار هنرمندان قرار گرفته شده، اضافه نمود: کلاسهای آموزشی منبت برگزار شده است و به تعدادی افرادی تسهیلات تبصره 16 مشاغل خانگی پرداخت کردیم. بعلاوه در نمایشگاه صنایع دستی تهران غرفه رایگان در اختیار منبت کاران این شهرستان قرار داده ایم.

به گفته معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس در ورودی شهر آباده و بلوارها از المان شهری استفاده شده و نماد منبت قرار داده شده است.

احمدی فارسانی با تأکید بر اینکه مشکل صنایع دستی در استان بازار فروش است، گفت: متأسفانه تمام رشته های صنایع دستی با مشکل فروش روبرو هستند و امیدواریم بتوانیم مشکل فروش محصولات صنایع دستی را حل کنیم.

وی با بیان اینکه در این شهرستان 10 کارگاه منبت کاری گروهی وجود دارد و حدود 4 هزار مجوز پروانه انفرادی منبت صادر شده، اظهار کرد: در این شهرستان حدود 1300 نفر از بانوان به فراوری آثار منبت کاری مشغول هستند.

منبع: همگردی
انتشار: 7 آبان 1402 بروزرسانی: 7 آبان 1402 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 2486

به "منبت آباده از لحاظ کمیت و کیفیت از جایگاه مناسبی برخوردار است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منبت آباده از لحاظ کمیت و کیفیت از جایگاه مناسبی برخوردار است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید