سیستم آبرسانی تاریخی در شهرستان محلات کشف شد

به گزارش تور ایتالیا ارزان، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی از کشف بقایای یک سیستم آبرسانی تاریخی، هنگام اجرای طرح ساماندهی محوطه پیرامونی سرچشمه شهر محلات اطلاع داد.

سیستم آبرسانی تاریخی در شهرستان محلات کشف شد

به گزارش تور ایتالیا ارزان از اراک، محمدحسینی با اشاره به کشف سیستم آبرسانی تاریخی در محلات گفت: در محوطه سرچشمه محلات یک سیستم آبرسانی قدیمی کشف شده و براساس مستندات در محل سرچشمه، چهار طاقی به عنوان خانه میراب یا خانه سرجه وجود داشته که خراب شده اما بقایا و کتیبه آن به دست آمد.

وی اضافه نمود: براساس مستندات کشف شده سیستم آبرسانی از این چهار طاقی آغاز شده و در قالب تنبوشه (لوله آب سنتی که گنگ گفته می گردد) به حریم شهر محلات می رسیده و آب آشامیدنی مردم را تامین می نموده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی توضیح داد: این چهار طاق از بین رفته و تخریب شده و سنگ نوشته ای از آن در ابعاد 50 در 70 سانتیمتر کشف شده است.

حسینی با بیان اینکه در آنالیز نخست این آثار مربوط به اواسط دوره قاجاریه تخمین زده شده گفت: به دنبال کشف این آثار در سرچشمه محلات، طرح ساماندهی محوطه سرچشمه متوقف شد تا بقایای معماری چهار طاقی و سیستم آبرسانی قدیمی حفظ گردد.

وی ادامه داد: برای حفظ و صیانت از این آثار کشف شده، قرار است اداره کل میراث فرهنگی با حضور باستان شناسان و در راستای حفظ سیستم و آماده سازی آن به منظور نمایش عمومی با همکاری شهرداری محلات اقدام نمایند.

انجام 15 میلیون قطعه جوجه ریزی در مرغداری های استان مرکزی

رئیس بهداشت و مدیریت بیماری های طیور، آبزیان و زنبور عسل اداره کل دامپزشکی استان مرکزی گفت: در هفت ماه گذشته 15 میلیون و 329 هزار قطعه جوجه ریزی در واحدهای مرغداری استان اجرا شده است.

مهدی جان محمدی اضافه نمود: این مدت همچنین بیش از 107 میلیون دوز واکسن در سالن های مرغداری استان مصرف شد.

رئیس بهداشت و مدیریت بیماری های طیور، آبزیان و زنبور عسل اداره کل دامپزشکی استان مرکزی با اشاره به 91 مورد کانون بیماری های طیور در استان بیان نمود: یک هزار و 536 بازدید مراقبت فعال در مراکز صنعتی طیور، روستاها و کشتارگاه های طیور و تعداد 8 هزار و 71 مورد نمونه برداری از طیور اجرا شده است.

جان محمدی مطرح نمود: تعداد بازدید از مزارع پرورش ماهی برای سیستم مراقبت 81 مورد بوده که سال جاری از تمامی مزارع فعال حد وسط آبزیان استان 982 مورد نمونه برداری آزمایشگاهی برای تشخیص بیماری ویروسی اجرا شده است.

وی ادامه داد: همچنین در این مدت 11 میلیون و 637 هزار تخم چشم زده (تخم ماهی) به استان مرکزی وارد شده است.

نبود سیستم معاینه فنی مهم ترین عامل آلایندگی موتورسیکلت ها در اراک است

مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری اراک گفت: نبود سیستم معاینه فنی مهم ترین عامل آلایندگی موتورسیکلت ها در این کلانشهر است.

محمد عسگری اضافه نمود: موتورسیکلت ها به سبب ساختار تکنولوژی قدیمی، با مصرف بالای سوخت و احتراق نامناسب نقش قابل توجهی در میزان آلایندگی هوا دارند، بیشترین میزان آلایندگی موتورسیکلت ها منواکسید کربن و ذرات معلق و هیدروکربن های خام بوده که استمرار انتشار آن بر سلامت شهروندان تأثیرگذار است.

وی توضیح داد: نبود سیستم معاینه فنی مهم ترین عامل آلایندگی موتورسیکلت ها در شهرها است که ایجاد این سیستم می تواند بازویی قدرتمند در برنامه کاهش آلودگی هوای اراک باشد.

مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری اراک بیان نمود: دستگاه های مختلف در برخورد با مقوله موتورسیکلت سواران از جنبه ایمنی سرنشین و کاهش میزان تصادف های ناشی از این وسیله نقلیه کوشش های فراوانی در دستور کار دارند اما نباید از نقش برجسته آلودگی این وسیله نقلیه کوچک غافل شد.

عسگری ادامه داد: سال گذشته مکاتباتی با وزارت کشور درباره نقش تأثیرگذار موتورسیکلت ها در آلودگی هوای اراک و راه اندازی مرکز معاینه فنی موتورسیکلت انجام شد که در صورت موافقت امکانات و زیرساخت های لازم برای تحقق این طرح وجود دارد.

وی ادامه داد: بر اساس آمار سال گذشته، تردد 100 هزار موتورسیکلت در شهر اراک به ثبت رسیده که بخش قابل توجهی از این موتورسیکلت ها با ساختار کاربراتوری و آلاینده هستند.

مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری اراک مطرح نمود: سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری اراک از لحاظ امکانات زیرساختی و نیروی انسانی کارآمد، ظرفیت راه اندازی مرکز معاینه فنی موتورسیکلت را دارد که در صورت موافقت وزارت کشور این مهم عملیاتی می گردد.

منبع: تسنیم
انتشار: 17 فروردین 1399 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 993

به "سیستم آبرسانی تاریخی در شهرستان محلات کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیستم آبرسانی تاریخی در شهرستان محلات کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید