گاتیلوف: فعالیت کمیته قانون اساسی سوریه، ارتباطی به اوضاع ادلب ندارد

به گزارش تور ایتالیا ارزان، نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی در ژنو گفت: تشدید اوضاع در ادلب نتیجه مستقیم تحریکات تروریست هاست و عملیات دولت قانونی سوریه علیه آنها منافاتی با قطعنامه های شورای امنیت، سایر توافقات یا فعالیت کمیته قانون اساسی سوریه ندارد.

گاتیلوف: فعالیت کمیته قانون اساسی سوریه، ارتباطی به اوضاع ادلب ندارد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، گنادی گاتیلوف نماینده دائم روسیه در مقر سازمان ملل و دیگر سازمان های بین المللی در ژنو در مصاحبه ای اختصاصی با روزنامه ایزوستیا، چاپ مسکو، تأکید کرد که وخیم تر شدن اوضاع در استان ادلب، تأثیری بر کار کمیته قانون اساسی سوریه ندارد.

گاتیلوف گفت: وخامت اوضاع در منطقه ادلب واقعاً بسیار جدی است ، در سطوح مختلفی مورد بحث و آنالیز قرار گرفته است. ما با ادعای بعضی از شرکایمان که تا زمانی که مشکل ادلب حل نشود ، هیچ فرایند سیاسی در سوریه وجود نخواهد داشت ، مخالفیم. ما ارتباط مستقیمی بین فرایند حل و فصل سیاسی و اوضاع در این استان نمی بینیم.

وی اضافه نمود: تشدید اوضاع در ادلب نتیجه مستقیم تحریکات تروریست ها است و عملیات ضد تروریستی در سوریه توسط دولت قانونی این کشور انجام می شود و با قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل و سایر توافقات درباره حل و فصل اوضاع، هیچ منافاتی ندارد. کسانی که با این مسئله مشکل دارند و تهدید می نمایند که فرایند سیاسی را مختل خواهند کرد، زیرا دمشق در حال کنترل یافتن بر خاک سوریه است ، احتمالاً علاقه خاصی به موفقیت کار کمیته قانون اساسی ندارند.

آمریکا مقروض ترین کشور به سازمان ملل است

نماینده دائم روسیه در ژنو در پاسخ به سؤال دیگری اعلام نمود که ایالات متحده آمریکا بیش از یک میلیارد دلار سهم خود در بودجه سازمان ملل را پرداخت ننموده است و به همین دلیل این کشور به بزرگترین کشور مقروض به این سازمان تبدیل شده است.

این دیپلمات بلندپایه گفت: نباید فراموش کرد که آمریکا بزرگترین بدهکار به سازمان ملل است. آنها بیش از یک میلیارد دلار سهم خود در بودجه این سازمان را پرداخت ننموده اند که این امر باعث شده تا فعالیت های روزانه سازمان ملل با دشواری هایی همراه باشد. همه اینها کار سازمان را به شدت پیچیده می نماید. این امر عمدتاً به این دلیل است که ایالات متحده تعهدات اقتصادی خود را برآورده ننموده است.

علاوه بر این ، گاتیلوف یادآور شد که بدهی آمریکا مدت زیادی است که روی هم انباشته شده است. چنین سیاستی نه تنها از سوی دولت فعلی ، بلکه در زمان دولت قبلی آمریکا نیز به صورت مداوم اجرا می شد.

پیش از این ، وزارت امور خارجه روسیه اعلام نموده بود که واشنگتن ، با نادیده دریافت تعهدات اقتصادی مربوط به مشارکت در تأمین بودجه سازمان ملل، عملاً مانع از فعالیت سازنده آن شده است.

در ماه دسامبر سال گذشته ، ایالات متحده سهمی معادل 563 میلیون دلار به بودجه عادی سازمان ملل مربوط به سال های گذشته را پرداخت کرد ، ولی بدهی این کشور برای سال 2019 همچنان باقی مانده است.

بعضی ارگان های سازمان ملل باید از نیویورک به مکان دیگری منتقل شوند

نماینده دائم روسیه در دفتر سازمان ملل در ژنو در پاسخ به سؤال دیگری تأکید کرد که در رابطه با امتناع طرف آمریکایی از صدور ویزا برای هیئت های نمایندگی بعضی کشورها، از جمله روسیه، ایران و چین، فعالیت حداقل یکی از ارگان های سازمان ملل متحد را می توان و باید از نیویورک به مکان دیگری منتقل کرد.

گاتیلوف گفت: متأسفانه ، مسئله ویزا و به معنای وسیع تر، مشکل انجام تعهدات ایالات متحده به عنوان میزبان محل استقرار سازمان ملل ، همچنان در حال تشدید است. ما مسئله انتقال فعالیت بعضی ارگان های اصلی سازمان ملل از نیویورک به مکان های جایگزینی را مطرح نموده ا یم. با وجود این که تا به امروز تصمیمی در این زمینه اتخاذ نشده، ولی شاهد هستیم که بیشتر کشورها نگرانی ما در این رابطه را درک می نمایند.

به گفته وی، این مسئله کاملاً واقع گرایانه خواهد بود اگر به عنوان مثال کمیسیون خلع سلاح سازمان ملل یا کمیته اول خلع سلاح مجمع عمومی سازمان ملل، به وین یا ژنو ، که شرایط مطلوب تری دارند، منتقل شود و چنین گزینه ای کاملاً قابل تحقق است.

این دیپلمات روس یادآور شد که آمریکا با امتناع از صدور ویزا برای نمایندگان بعضی کشورهای خاص، در کوشش برای اعمال فشار بر آنهاست و این یک نقض آشکار و مستقیم اصول و مبانی سازمان ملل است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 22 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 1018

به "گاتیلوف: فعالیت کمیته قانون اساسی سوریه، ارتباطی به اوضاع ادلب ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گاتیلوف: فعالیت کمیته قانون اساسی سوریه، ارتباطی به اوضاع ادلب ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید