نیویورک تایمز: ترامپ، بساطت را جمع کن و برو

به گزارش تور ایتالیا ارزان، ایرنا نوشت: نیویورک تایمز روز یکشنبه در یادداشتی با اشاره اصرار بی مورد ترامپ بر تکرار ادعای تقلب در انتخابات، نوشت: آقای رئیس جمهور بساطت را جمع کن و کاخ سفید را ترک کن و رهبری آمریکا را به بایدنِ پیروز بسپار.

نیویورک تایمز: ترامپ، بساطت را جمع کن و برو

این روزنامه آمریکایی نوشت: دونالد ترامپ همچون حاکمی تنها، عصبانی و شرمگین است که شکست را نپذیرفته و مانند مکبث (نمایشنامه ای معروف اثر ویلیام شکسپیر) در فکرش توطئه وارونه جلوه دادن حقیقت و نابودی دموکراسی آمریکا را می پروراند. در این میان هم پادوهای او سعی دارند رئیس خود را در این راستا وارونه همراهی کنند.

ترامپ رئیس جمهوری در حال خروج از کاخ سفید، در یک انتخابات که وزارت امنیت میهن همین دولت آن را امن ترین در تاریخ آمریکا خوانده است، بدون هیچ مدرکی مبنی بر تقلب سعی در تغییر نتایج دارد.

این رسانه آمریکایی می نویسد: اما آقای رئیس جمهور وقت آن رسیده بساطت را جمع کنی و بروی. هرچند او نمی تواند و نمی خواهد این کار ر انجام هد. ترامپ مرد تحمل حقیقت نیست، نمی تواند شکست را بپذیرد. همه اینها در حالی است که وی در آغاز ریاست جمهوری خود برای حفاظت، حمایت و دفاع از قانون اساسی سوگند یاد کرد. هرچند تنها تعهدی که ترامپ برای آن قسم خورده چیزی جز حفظ، حمایت و دفاع از خود نیست. او هرگز نتوانسته فراتر از چهره خود را در آینه ببیند. حالا هم هیچ دعا و کتاب مقدسی نمی تواند او را آرام کند. هیچ عقیده، حقیقت، حس نجابت و حتی فاکس نیوز هم نمی تواند به او آرامش دهد.

از طرفی، جو بایدن رئیس جمهوری منتخب با پیروزی در آریزونا و جورجیا، 306 رای انتخاباتی بدست آورد که این تعداد آرای الکترال 36 رای بیش از 270 رای لازم جهت پیروزی در انتخابات است. هیچ بازشماری نمی تواند این آمار را تغییر دهد. هیچ مدرکی هم دال بر درستی ادعای تقلب ترامپ وجود ندارد. بایدن به وضوح پیروز انتخابات است.

از این رو، استیصال ترامپ باعث شده که او پس از این شکست در پی راهی برای بدست آوردن آنچه مایک پمپئو وزیر امور خارجه انتقال آرام قدرت به دولت دوم ترامپ خواند، باشد. میچ مک کانل رهبر اکثریت مجلس سنا هم بر این عقیده است که هنوز همه چیز تمام نشده و همچنان در تقلای پیروزی هم حزبی خود است.

اما برخلاف نظر ترامپ و حلقه نزدیکانش، همه چیز تمام شده است. ترامپ همیشه خطری برای نهادهای دموکراتیک و حاکمیت قانون بوده است. او به دیکتاتورهای سراسر جهان قدرت داده است.

گزارش ها نشان می دهد وی به تازگی در نشستی در کاخ سفید تلاش داشت بداند که آیا جمهوری خواهان می توانند اعضای الکترال کالج طرفدار ترامپ را در تعداد معدودی از ایالت های اصلی انتخاب کنند تا بدین ترتیب نتیجه انتخابات را به نفع وی تغییر دهند. این یک کودتای سیاسی بالقوه است. بایدن با 148 هزار رای در میشیگان، 58 هزار رای در پنسیلوانیا، 36 هزار رای در نوادا، 20 هزار در ویسکانسین، 14 هزار در جورجیا و 11 هزار در آریزونا، ترامپ را از پیش رو برداشت. این در حالی است که ترامپ برای پیروزی باید آرای دستکم سه ایالت از ایالات مذکور را به نفع خود تغییر دهد.

ماده دوم قانون اساسی می گوید که ایالت ها باید اعضای الکترال کالج را به روشی که کننده قانونگذار آن می گوید انتخاب کنند. از طرفی، کنندگان ایالتی ویسکانسین، میشیگان، جورجیا، آریزونا و پنسیلوانیا تحت کنترل جمهوریخواهان هستند. حال سوال این است که چگونه ترامپ در این شرایط نتوانست راهی را که باعث حفظ پوچی و قدرت او می شود، طی کند؟

کنندگان جمهوری خواه ممکن است خود را مدیون ترامپ بدانند و در این اندیشه باشند که چنانچه دستورات وی را اطاعت نکنند، کارشان تمام است. از این رو ممکن است رای مردم را نادیده گرفته و ادعاهای ترامپ مبنی بر تقلب در انتخابات را تکرار کنند. اعضای کالج انتخاباتی در 14 دسامبر (24 آذر) به رئیس جمهوری بعدی رای می دهند. بنابراین جمهوری خواهان ممکن است فکر کنند هنوز فرصتی برای تغییر نتایج دارند.

از طرفی ایالت های ویسکانسین، میشیگان و پنسیلوانیا همه فرماندارانی دموکرات دارند که چنانچه متحدان ترامپ قصد تغییر نتایج آرای الکترال را داشته باشند می توانند این آرا را وتو کرده و مانع این امر شوند.

در نهایت باید یادآوری کرد جهان به دموکراسی آمریکایی احتیاج دارد، آمریکایی که از دست حاکم کنونی خلاص شده و رهبری آن به دست جو بایدنِ پیروز سپرده می شود.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 25 آذر 1399 بروزرسانی: 25 آذر 1399 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 1501

به "نیویورک تایمز: ترامپ، بساطت را جمع کن و برو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیویورک تایمز: ترامپ، بساطت را جمع کن و برو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید