قانون درباره اخراج کارگران چه می گوید؟

به گزارش تور ایتالیا ارزان، تهران (پانا)- یک کارشناس اختلافات کارگری و کارفرمایی درباره شرایط اخراج کارگران از کارگاه توضیحاتی داد.

قانون درباره اخراج کارگران چه می گوید؟

به گزارش خبرنگاران، وحید حاجی زاده کارشناس اختلافات کارگری و کارفرمایی اظهار کرد: در بحث اخراج و یا فسخ قراردادکار کارگران دو نوع اخراج وجود دارد.

او با بیان اینکه اخراج نوع اول به صورت قانونی و بر اساس ماده 27 قانون کار است و اخراج دوم به صورت غیر قانونی است، گفت: یعنی کارفرما بدون اینکه دلیلی به صورت قانونی داشته باشد، بنا به سلیقه شخصی کارگر را اخراج می نماید.

حاجی زاده اضافه کرد: اینجا اگر کارگری که قرارداد دائم دارد و یا مدتی از قرارداد هنوز باقی مانده را اخراج کنیم و در مراجع حل اختلاف نتوانیم از این اخراج دفاع خوبی انجام دهیم، اینجا کارگر رای بازگشت به کار را از مراجع حل اختلاف دریافت می نماید، چون دلیلی برای اخراج وجود ندارد.

او با بیان اینکه نکته مهم این است که اگر رای بازگشت به کار کارگر قطعی گردد، کارگر می تواند از بازگشت به کار از مجموعه انصراف دهد، ادامه داد: اینجا اگر کارفرما در حالت عادی سالی یک پایه حقوق به عنوان سنوات سرانجام کار به کارگر پرداخت کند، بخاطر رای قطعی و انصراف کارگر از کار، طبق قانون کارفرما باید 15 روز اضافه تر پرداخت کند. یعنی بجای سالی یک پایه حقوق، سالی 45 روز حقوق به کارگر پرداخت کند.

حاجی زاده توضیح داد: کارفرمایان عجله ای در اخراج نداشته باشند، مدیرانی که عجول هستند این نکته را بدانند که کارگر می تواند بازگشت به کار را نپذیرد و اینجا کارفرما باید بالاتر سنوات خدمت را پرداخت کند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 6 دی 1399 بروزرسانی: 6 دی 1399 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 1525

به "قانون درباره اخراج کارگران چه می گوید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قانون درباره اخراج کارگران چه می گوید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید