صالحی: مذاکرات با گروسی سازنده بود ، قرار شد آژانس مستقل عمل کند ما هم در چارچوب تعهدات

به گزارش تور ایتالیا ارزان، رئیس سازمان انرژی اتمی پس از دیدار با گروسی، مصاحبه ها بین دو طرف را سازنده خواند و گفت: قرار شد آژانس حرفه ای و مستقل کار خود را پیش ببرد و ما هم در چارچوب تعهداتمان عمل کنیم.

صالحی: مذاکرات با گروسی سازنده بود ، قرار شد آژانس مستقل عمل کند ما هم در چارچوب تعهدات

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران امروز (سه شنبه) در نشست خبری مشترک با رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی مذاکرات بین دو طرف را سازنده ارزیابی کرد.

صالحی در ابتدای این دیدار ضمن خوشامدگویی به گروسی و همراهانش مطرح نمود: آقای گروسی قبلا به عنوان دستیار مدیرکل بار ها به ایران سفر کرده بود و آشنایی ما به دوره ای برمی شود که من کننده ایران در آژانس بودم و ایشان هم کننده آرژانتین در آژانس.

وی گفت: فصل نوینی با آمدن آقای گروسی تحت مدیریت ایشان از حیث همکاری بین ایران و آژانس با این سفر آغاز می شود و همکاری های ما بیش از پیش گسترش خواهد یافت. امیدواریم نتیجه این سفر مرضی الطرفین باشد به گونه ای که آژانس بر اساس اساسنامه و هم جمهوری اسلامی براساس توافقنامه پادمان و پروتکل الحاقی هر دو متقابلا به وظایف مان به گونه ای عمل کنیم که در چارچوب مقررات لازم قرار بگیرد.

*قرار شد آژانس به صورت حرفه ای و مستقل کار خودش را پیش ببرد و ما هم در چارچوب تعهداتی که داریم عمل کنیم

صالحی بیان نمود: صبحت های امروز بسیار سازنده بود و قرار شد آژانس به صورت حرفه ای و مستقل کار خودش را پیش ببرد و ما هم در چارچوب تعهداتی که داریم عمل کنیم.

معاون رئیس جمهور در ادامه شرح داد که تفاهمات خوبی بین دو طرف انجام شده است و قبلا رایزنی هایی انجام شده و امروز درباره آن صحبت کردیم و قرار شده بیانیه ای صادر شود و تیم های کارشناسی دو طرف بر روی آن کار می کنند و زمانی بیانیه کامل شد در وقت مقتضی اعلام خواهد شد.

*رو به جلو حرکت می کنیم

وی گفت: رو به جلو حرکت می کنیم و به آینده بسیار امیدوارم و قطعا مسائلی که پیش روست به نحو مقتضی و مرضی الطرفین حل خواهد شد. البته دشمنان ساکت نمی نشینند، ولی ما هم باید با تدبیر خود سعی کنیم تمامی اقدامات بدخواهانه دشمنان را خنثی کنیم که الحمدالله با تدبیر و هوشیاری و هوشمندی که تا به امروز جمهوری اسلامی ایران به خرج داده توانسته به خوبی این مسئله را مدیریت کردیم و همچنان مدیریت خواهد کرد.

صالحی در سرانجام بیان نمود: جا دارد از آقای گروسی و تیم همراه و مجموعه آژانس که با روحیه تفاهم و در چارچوب واقعیت ها و مقررات و توافقنامه های موجود داریم عمل می کنیم، تشکر کنیم. ایران در این چند سال که پرونده تصنعی هسته ای برایش ایجاد شده به خوبی نشان داده زیر بار خواسته های خارج از تعهدات خود نمی رود و قطعی است.

معاون رئیس جمهور شرح داد: براساس حاکمیت و منافع ملی خود تصمیم می گیریم، ولی آنچه را به آن تعهد کردیم قطعا به آن عمل می کنیم و در همان چارچوب مذاکرات را انجام دادیم و آژانس هم در چارچوب اساسنامه و موافقتنامه ها و تفاهم نامه هایش با ایران عمل می کند.

رافائل گروسی شب گذشته برای اولین بار پس از تصدی این سمت و در رأس هیأتی وارد تهران شد. کاظم غریب آبادی کننده دائم ایران در آژانس پیش از این سفر گفته بود که سفر گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی ربطی به مکانیسم ماشه ندارد و خواست آمریکا هم نیست و شرح داد: اجازه نخواهیم داد دیگران روابط آژانس و ایران را به ویژه در شرایط حساس فعلی مدیریت کنند.

ظریف نیز همین موضوع را صبح دوشنبه در جمع خبرنگاران بیان نمود و گفت: این سفر هیچ ارتباطی با مکانیسم ماشه ندارد. کار ما با آژانس براساس اصل شفافیت است که جمهوری اسلامی ایران داشته است. جمهوری اسلامی ایران براساس همین اصل شفافیت همیشه آماده همکاری با آژانس بوده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 21 مهر 1399 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 1369

به "صالحی: مذاکرات با گروسی سازنده بود ، قرار شد آژانس مستقل عمل کند ما هم در چارچوب تعهدات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صالحی: مذاکرات با گروسی سازنده بود ، قرار شد آژانس مستقل عمل کند ما هم در چارچوب تعهدات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید