جنجال شلوار جین پاره در هند، از محکومیت گسترده در فضای مجازی تا تظاهرات در پایتخت

به گزارش تور ایتالیا ارزان، ارزش بازار جین در هند بیش از 4 میلیارد دلار (2.9 میلیارد پوند) است و پیش بینی می گردد تا سال 2028 به بیش از 12.6 میلیارد دلار برسد.

جنجال شلوار جین پاره در هند، از محکومیت گسترده در فضای مجازی تا تظاهرات در پایتخت

کمپین پوشیدن شلوار جین پاره پاره در هندوستان، به بحث داغ و جنجالی در این کشور تبدیل شده است.

به گزارش خبرنگاران، خانواده های پدرسالار و خیلی سنتی هند درباره لباس جین تصور خوبی ندارند و همیشه از آن به عنوان مقصر تخریب و تنزل اخلاقی جوانان یاد نموده اند.

در اتفاق جدیدی، تعدادی از زنان هندی در اعترض به سخنان یک مقام این کشور تصمیم گرفته اند جین پاره بپوشند و عکس های خود را با این شلوار در فضای مجازی منتشر نمایند.

بی بی سی در گزارشی از جنجال تازه شلوارهای جین پاره در هند نوشته و از واکنش کاربران در فضای مجازی به این موضوع می گوید.

داستان از آنجا آغاز شد که تیرات سیک (سینگ) راوات سر وزیر (نخست وزیر ایالت) تازه منصوب شده ایالت اوتاراکند در شمال هند از شلوارهای جین پاره انتقاد کرد و جنجالی تازه آفرید.

شلوار جین لباس منتخب و مورد علاقه بسیاری از جوانان هندی است/ عکس: GETTY IMAGES

تیرات سینگ راوات سروزیر ایالت اوتاراکند هند در اوایل هفته جاری میلادی جین های پاره را عامل آزار و ناراحتی جوانان بیان کرد.

راوات هنگام شرکت در کارگاه آموزشی کمیسیون دولتی حمایت از حقوق بچه ها، از زن جین پوش بی نام و نشانی که هنگام پروازش دیدار نموده بود؛ انتقاد کرد.

او گفت که زن مسافر و صاحب دو فرزند، چکمه و شلوار جین با پارگی هایی روی زانو پوشیده بود و چندین دستبند روی دست و بازوی خود داشت.

راوات پرسید: شما که یک سازمان غیردولتی مردم نهاد را اداره می کنید و با شلوار جین پاره در کنار فرزندانتان در جامعه راه می روید، چه ارزش هایی را آموزش می دهید؟

راوات که یکی از اعضای حزب ملی گرای بهاراتیا جاناتا به رهبری نارندرا مودی نخست وزیر هند است در ادامه سخنانش شلوار جین پاره را نشانه فساد اخلاقی توصیف کرد و از والدین به دلیل اجازه چنین پوشش هایی به فرزندان به ویژه دختران انتقاد کرد.

او هندی ها را به دلیل حرکت به سمت برهنگی ملامت و ادعا کرد در حالی که هندی ها شلوار پاره می پوشند، مردم خارج از کشور بدن خود را می پوشانند و یوگا انجام می دهند.

با این حال اظهارات آقای راوات به صورت گسترده در هند محکوم شد.

حزب مخالف او در کنگره با صدرور بیانیه ای از راوات خواست تا از همه زنان هندی عذرخواهی کند یا استعفا بدهد.

پریانکا گاندی وادرا رهبر ارشد مخالفان حزب حاکم در روز پنجشنبه گذشته با انتشار عکسی از نارندرا مودی نخست وزیر هند و یکی از اعضای (مرد) کابینه اش نوشت: اوه خدای من، زانوهایشان معلوم است.

عکس منتشر شده از نارندرا مودی و یکی از اعضای کابینه اش در حساب توییتر پریانکا گاندی رهبر مخالفان حزب حاکم در هند

سواتی مالیوال رئیس فعلی کمیسیون زنان دهلی در توییتی راوات سروزیر ایالت اوتاراکند را به تبلیغ زن ستیزی متهم کرد.

مالیوال در یک توییت هندی خاطر نشان کرد که نه تنها محتوای گفتار بلکه نحوه صحبت های راوات نیز مسئله ساز است. رئیس فعلی کمیسیون زنان دهلی گفت که راوات پیشتر اعتراف نموده بود که به زنان از بالا به پائین می نگرد.

سخنان راوات باعث شده هزاران زن هندی و بعضی از مردان عکس های خود را با شلوار جین پاره و با هشتگ #شلوار-جین-پاره در فضاهای مجازی به اشتراک بگذارند. این هشتگ چند ساعتی در هند به ترند تبدیل شد.

گروهی از زنان نیز در اعتراض به سخنان سروزیر راست گرای هندی با پوشیدن شلوار جین پاره در خیابان های پایتخت تظاهرات نموده و علیه راوات شعار دادند.

بعضی با تگ کردن راوات در توییت های خود به او توصیه نموده اند که نگران مسائل مهم تری مانند اقتصاد پاره یا امنیت زنان باشد.

راوات دو روز پیش در باره اظهاراتش عذرخواهی کرد و گفت اگر حرفایش به کسی آسیب رسانده، متاسف است. او اضافه نمود نیتش بی احترامی به کسی نبوده و همگان برای انتخاب پوشش خود آزادند.

سروزیر ایالت اوتاراکند تنها سیاستمدار هندی نیست که در خصوص نحوه پوشش زنان مشاوره داده است.

حدود 5 سال پیش ماهش شارما وزیر گردشگری وقت هند با ارائه لیستی به گردشگران خارجی حاضر در فرودگاه از زنان خواست که در هند دامن یا پیراهن کوتاه نپوشند و شب ها به تنهایی بیرون نفرایند. در آن سال بسیاری از مقامات هندی تجاوز جنسی را به لباس زنان ربط دادند.

KJ Yesudas خواننده افسانه ای هند در سال 2014 نیز گفت: زنان نباید شلوار جین بپوشند و این فرایند برخلاف فرهنگ هند است و رفتارهای نامطلوب را تحریک می نماید. او پس از این سخنان مورد انتقاد نهاده شد.

محدودیت های پوشش به ویژه برای زنان و دختران از مناطق روستایی هند که غرق در پدرسالاری هستند، بیشتر گزارش می شوند.

اعضای شورای روستای باتیسادر ایالت شمالی اوتار پرادش هفته گذشته بیان کردند که زنان جین و دامن پوش و پسران شلوارک پوش از نظر اجتماعی مورد تحریم قرار خواهند گرفت.

بزرگان 46 روستا در سال 2014 ممنوعیت های مشابهی را بری زنان اعلام نموده بودند. سه سال پیش نیز بعضی از روستاهای هاریانا وراجستان حمل تلفن همراه و پوشیدن شلوار جین برای زنان را ممنوع کردند.

چرا مقامات هندی بر سر پوشش شلوار جین بحث می نمایند؟

جین برای اولین بار در دهه 1980 در هند محبوب شد و در طول سال ها لباس منتخب بسیاری در هند به ویژه جوانان بود.

ارزش بازار جین در هند بیش از 4 میلیارد دلار (2.9 میلیارد پوند) است و پیش بینی می گردد تا سال 2028 به بیش از 12.6 میلیارد دلار برسد.

در سال های گذشته شلوار جین پاره محبوبیت زیادی پیدا نموده و بسیاری از ستاره های بالیوود (سینمای هند) تا مردم عادی با این لباس ها دیده شده اند.

جین های پاره محبوب رهبران بالیوود مانند پریانکا چوپرا هستند/ عکس: GOTHAM

آناند بوشان طراح مد می گوید: هندی ها با شلوار جین پاره رابطه عشق و نفرت دارند.

او اضافه نمود: جین پاره برای جوانان به معنای تغییر و باحال بودن و شیک پوشی است اما والدین یا پدر و مادربزرگ ها توان درک استفاده فرزندانشان از لباس های پاره را ندارند.

اما این موضوع که والدین روی خوشی به انتخاب لباس های فرزندان خود نشان نمی دهند با اینکه مقامات لباس ها را به دلیل مسائل اجتماعی سرزنش می نمایند، متفاوت است.

پوشان می گوید: این کوششی برای کنترل زنان محسوب می گردد. اینکه مردسالاران پشت نقاب های سنتی کوشش برای بر کنار زدن یا کنترل لباس زنان می نمایند؛ خسته نماینده است.

او گفت: آنها هیچ استدلال جدیدی ندارند و همان بحث های قدیمی را ارائه می دهند که شلوار جین بخشی از فرهنگ ما نیست و از غرب آمده است.

انتقاد راوات سروزیر ایالت اوتاراکند از جین های پاره نتیجه ای ناخواسته در بر دارد و باعث می گردد بسیاری برای اولین بار به سراغ شلوار جین های پاره بفرایند.

ویجی ونکاش مشاور سرطان ساکن بمبئی از جمله کسانی است که عکس خود را با جین پاره در توییتر منتشر کرد.

او بیان کرد که از اظهارات توهین آمیز راوات آنقدر عصبانی شده که یکی از شلوارهای جین خود را به مدل پاره تبدیل نموده است.

یک زن 69 ساله که پیشتر از لباس ساری (لباس سنتی هندی) استفاده می کرد پس از اظهارات یک مقام هندی شلوار جینش را پاره و عکس خود با این لباس را منتشر کرد

او گفت: من 69 ساله هستم و معمولا ساری (لباس سنتی زنان هند) می پوشم اما از صحبت های راوات به شدت عصبانی شدم و تند تند یک شلوار را پاره نموده و عکس خود با این لباس را در توییتر منتشر کردم.

او گفت: این نگرانی راوات نیست. او باید نگران ذوب یخچال های طبیعی در ایالت اوتاراکند و مسائل زیست محیطی باشد که دولت با آن روبه رو است. نه آنچه زنان می پوشند.

منبع: عصر ایران
انتشار: 10 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 10 اردیبهشت 1400 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 1766

به "جنجال شلوار جین پاره در هند، از محکومیت گسترده در فضای مجازی تا تظاهرات در پایتخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنجال شلوار جین پاره در هند، از محکومیت گسترده در فضای مجازی تا تظاهرات در پایتخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید