تظاهرات گسترده ضد چینی در تایوان

به گزارش تور ایتالیا ارزان، در پی انتشار کتب جدید درسی در تایوان، شمار زیادی از دانش آموزان و دانشجویان این جزیره در اعتراض به تغییرات انجام شده در سیستم آموزشی مدارس، بر علیه سیاست های دولت چین دست به تظاهرات گسترده زدند.

تظاهرات گسترده ضد چینی در تایوان

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش ایرنا، نگرانی های فزاینده از تاثیر چین بر تایوان در سال گذشته میلادی نیز به اشغال سه هفته ای مجلس تایوان به دست دانش آموزان و دانشجویان معترض و مخالف معاهده تجاری با پکن منجر شد و معترضین این بار هم تغییر در سیستم آموزشی تایوان به سبک چین را دلیل اصلی خشم و اعتراضات گسترده خود عنوان نموده اند.

چین، تایوان را بخشی از قلمروی خود می داند و معتقد است که تایوان باید دوباره با چین متحد گردد.

بر اساس گزارش های منتشر شده از سوی رسانه های منطقه، آغاز این اعتراضات از روز گذشته پایه ریزی شد اما دامنه اعتراضات امروز دانش آموزان و دانشجویان بسیار گسترده تر اعلام شده است.

معترضین روز دوشنبه در برابر وزارت آموزش و پرورش تایوان حاضر شدند و با سر دادن شعارهای تند، اعتراض خود را نسبت به چاپ کتابهای درسی جدید اعلام نمودند.

تایوان نیوز در گزارشی اعلام نمود: شدت عصبانیت و خشم معترضین به حدی بود که تعداد قابل توجهی از تظاهرنمایندگان خشمگین خود را به داخل ساختمان آموزش و پرورش رساندند و در این مکان مستقر شدند.

معترضان می گویند کتب درسی که یک هفته دیگر وارد کتابفروشی ها می گردد، محتوای آن دچار تغییرات اساسی شده و به نوعی سیاست های دولت پکن را القا می نماید.

دانش آموزان و دانشجویان تایوان اوایل مرداد ماه جاری نیز در این رابطه تجمع اعتراضی برگزار نموده بودند.

آنها خاطرنشان نموده اند که کتب چاپ شده در واقع راهی برای شستشوی مغزی جوانان تایوانی است تا به وحدت با چین تن دهند.

دانشجویان خشمگین تایوانی همچنین به دلیل اطاعت بی چون و چرای وزیر آموزش و پرورش این منطقه از سیاست های دولت چین، خواهان استعفای وی شده اند.

همزمان دانشجویان تاکید نموده اند که کتب درسی تجدید نظر شده، باید برچیده گردد و کتب تاریخی واقعی در اختیار آنها قرار بگیرد.

روزنامه ژاپن تایمز هم گزارش داد: ماهها است که دانشجویان تایوانی اعتراضات خود را به اشکال مختلف از جمله تبلیغ روزنامه ای و فرستادن بالن به آسمان اعلام می نمایند و حتی یک دانشجو در جریان این اعتراضات دست به خودکشی زده است.

این روزنامه از قول لیو جوهایو از دانشجویان معترض آورده است: ما دیگر نسل گذشته نیستیم. تایوان تایوان است و چین چین. این دو از یکدیگر جدا هستند.

روزنامه ژاپنی می نویسد که این اظهارات در یکی از بزرگترین اعتراضات ضد چینی مطرح می گردد اما برای چین مساله این است که تایوان بخشی از خاک این کشور است که نهایتا باید به وحدت با چین تن بدهد.

در کتب درسی جدید اشاراتی به حق حاکمیت چین بر تایوان از سال 1949 میلادی شده است.

سرزمین اصلی چین تا پیش از انقلاب کمونیستی 1949 تحت حکومت ملی گرایان به رهبری چیانگ کای شک بود اما بعد از جنگ داخلی در این کشور بین ملی گراها و کمونیست ها، حکومت این کشور به دست کمونیست ها افتاد.

ملی گرایان در چین در نهایت بعد از انقلاب یاد شده توسط کمونیست های مائو تسه تونگ به تایوان رانده شدند. این اقدام، به چند دهه دشمنی میان چین و تایوان منجر شد. تایوان همان سال اعلام استقلال کرد اما چین همیشه این منطقه را بخشی از خاک خود و یکی از استان های این کشور می داند و استقلال این منطقه را تاکنون به رسمیت نشناخته است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 12 آبان 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 522

به "تظاهرات گسترده ضد چینی در تایوان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تظاهرات گسترده ضد چینی در تایوان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید