بهشت بازنشستگان کجاست؟

به گزارش تور ایتالیا ارزان، کشورها در سراسر دنیا درگیر کوشش های جدی برای اصلاح حقوق و قوانین بازنشستگی هستند که اغلب این کوشش ها شامل استفاده بیشتر از برنامه های بازنشستگی است که توسط بخش خصوصی اداره می گردد.

بهشت بازنشستگان کجاست؟

به گزارش خبرنگاران، در این میان برای برنامه ریزی بهتر سیاست گذاران و جامعه نظارتی و همچنین شرکت نمایندگان در بخش خصوصی، احتیاج فزاینده ای به استفاده از تجربیات برنامه سایر کشورهای پیروز در این زمینه دارند. از آنجایی که تمهیدات بازنشستگی با هدف تامین اقتصادی همراه است در نتیجه نقش مهمی در تامین امنیت درآمد بازنشستگی در بسیاری از کشورها ایفا می نماید و سرمایه گذاری در دارایی های بازنشستگی طی سال های آینده بر بازارهای اوراق بهادار نیز تاثیر خواهد گذاشت، بنابراین آمار رسمی بین المللی ابزار لازم برای سیاست گذاران و فعالان در این بخش را فراهم خواهد نمود.

پروژه دنیای آمار بازنشستگی (GPS) در سال 2002 توسط کارگروه OECD در خصوص حقوق بازنشستگی خصوصی و کارگروه آن در زمینه آمار بازنشستگی شروع شد و این آمار ابزاری با ارزش برای معین میزان و نظارت بر بخش بازنشستگی را فراهم می نماید. با این ابزار آمار و شاخص های فعلی در جنبه های کلیدی سیستم های بازنشستگی در کشورهای عضو OECD و کشورهای غیر OECD معین می گردد. داده ها به صورت مداوم جمع آوری می شوند تا به راحتی شناسایی و تجزیه و تحلیل شوند. این آمار طیف های مختلفی از شاخص ها را در بر می گیرد و به تعریف گسترده ای از سرمایه گذاری و برنامه های بازنشستگی بودجه خصوصی مربوط می گردد که خود با استفاده از مفاهیم، تعاریف و روش های آماری منسجم به دسته بندی های دقیق تقسیم می شوند.

براساس آمار صندوق های بازنشستگی OECD داده های اولیه در سال 2018 نشان می دهد که دارایی های صندوق های بازنشستگی 27.6 تریلیون دلار در منطقه OECD و نزدیک به چهار درصد کمتر از سال 2017 بوده است. دارایی صندوق بازنشستگی محاسبه شده در 12 کشور از 34 کشور گزارش شده در OECD تغییر یافته که می توان به ژاپن با منفی 1.1 درصد، هلند با منفی 1.2 درصد، سوئیس با منفی 0.7 درصد، انگلستان با منفی 0.3 درصد و ایالات متحده با منفی 0.5 درصد اشاره نمود.

البته برای ارزیابی در خصوص سیستم های بازنشستگی، موسسه های مختلفی وجود دارند که گزارش آماری ارائه می دهند و آخرین آمار ارائه شده در این زمینه مربوط به موسسه مرکر ملبورن استرالیا است.

طبق اعلام فهرست این موسسه، در سال 2018 هلند بهترین سیستم بازنشستگی را داشته است. این موسسه سیستم های بازنشستگی کشورهای سراسر قاره آمریکا، اروپا، آسیا و اقیانوسیه را آنالیز نموده و توصیه هایی در خصوص چگونگی بهبود آنها ارائه داده است.

در این فهرست سیستم های درآمد بازنشستگی مقایسه و هر یک بر اساس شایستگی، پایداری و درستی آن ارزیابی شده است. شاخص اندازه گیری در این روش برای هر کشور بین صفر تا 100 نشان داده شده که شاخص های بالاتر، سیستم های بازنشستگی مطلوب تری را نشان می دهد.

نتایج آخرین شاخص این موسسه که در اکتبر 2018 منتشر شده رتبه بندی سیستم های بازنشستگی 34 کشور به نمایندگی از 60 درصد از جمعیت دنیا است که به توضیح ذیل است:

هلند، دانمارک و فنلاند به ترتیب دارای بهترین سیستم های بازنشستگی هستند.

بر اساس این نتایج، چالش های رایج سیستم های بازنشستگی در سراسر دنیا که باید به آن توجه گردد شامل افزایش میانگین سن بازنشستگی به دلیل افزایش امید به زندگی، تشویق به پس انداز بیشتر و محدود کردن دسترسی به بودجه قبل از بازنشستگی است.

میانگین امتیاز برای 34 کشور موجود در این فهرست 60.5 بوده است. در ذیل موارد مربوط به سیستم بازنشستگی هلند آورده شده است.

هلند

امتیاز سیستم بازنشستگی در این کشور 80.3 اعلام شده است. در این کشور سیستم درآمد بازنشستگی شامل مستمری عمومی با نرخ متوسط و حقوق بازنشستگی نیمه اجباری مرتبط با درآمد فرد و قراردادهای صنعتی است. بیشتر کارمندان هلند عضو این برنامه شغلی هستند. نتایج این تحقیق معین کرد سیستم هلند با افزایش پس انداز و کاهش بدهی خانوار و افزایش مشارکت نیروی کار در میان کارگران مسن با افزایش امید به زندگی پیروز ترعمل خواهد نمود.

سیستم بازنشستگی در هلند

سیستم بازنشستگی در هلند، یک سیستم پرداختی برای جمعیت کارگر همراه با مزایای بازنشستگی است که با یک سیستم سرمایه گذاری فردی ترکیب شده است. در سیستم سرمایه گذاری فردی، سرمایه گذاری های پرریسک و یا کم خطر مکمل دریافتی بازنشستگان از دولت می گردد. این سیستم سه رکن اساسی دارد.

رکن اول: حقوق بازنشستگی دولت یا AOW

حقوق بازنشستگی ایالتی یا AOW از سن 65 سالگی پرداخت می گردد و سودهای اولیه تا 70 درصد از حداقل دستمزد خالص است. بر اساس قانون عمومی AOW که در سال 1957 به اجرا درآمد، همه افرادی که در هلند بین 15 تا 65 سال زندگی یا کار نموده اند حقوق بازنشستگی دولت را دریافت خواهند کرد.

میزان حقوق بازنشستگی ایالتی به حقوق بازنشستگی فرد طی زندگی کاری خود در هلند بستگی دارد. با پرداخت بیمه سلامت فردی در هلند در هر سال، فرد می تواند دو درصد از مزایای بازنشستگی دولت را دریافت کند.

حداکثر پرداخت ماهانه بازنشستگی کشوری

برای داشتن یک ایده کلی در خصوص چگونگی انتظار یک فرد از حقوق بازنشستگی دولت، می توان به نمونه استاندارد افرادی که از 15 تا 65 سالگی در هلند زندگی نموده اند و افرادی که مستمری کامل دریافت می نمایند نگاه کرد:

-زوج هایی که باهم زندگی می نمایند

در هر ماه خالص دریافتی هریک از آنان تقریبا 700 یورو (50 درصد از حداقل دستمزد فعلی) است.

-افرادی که به تنهایی زندگی می نمایند

در حدود 1000 یورو در ماه (70 درصد از حداقل دستمزد فعلی آنان) است.

توجه به این نکته لازم است که حقوق بازنشستگی دولت هلند فقط مزایای اقتصادی محدودی را برای بازنشستگان فراهم می نماید، به همین دلیل رکن 2 و 3 تکمیل نماینده این حقوق است.

رکن دوم: صندوق های بازنشستگی

منبع دوم مزایای بازنشستگی هلند، طرح های بازنشستگی جمعی است که به یک صنعت یا شرکت خاص وصل هستند. چنین طرح های جمعی یا خصوصی توسط صندوق های بازنشستگی (pension funds) یا شرکت های بیمه اداره می شوند.

شرکت ها به نمایندگی از کارمندان خود، ماهانه سهم اقتصادی را به صندوق های بازنشستگی پرداخت می نمایند. سود این سرمایه گذاری به عنوان مزایای بازنشستگی در حال و آینده به بازنشستگان پرداخت می گردد. کارمندان می توانند نوع صندوق بازنشستگی خود را انتخاب نمایند و در این مورد مهم است که در صورت اشتغال به کار جدید جزئیات را به صندوق بازنشستگی اطلاع دهند.

صندوق های بازنشستگی غیر انتفاعی

اگرچه صندوق های بازنشستگی ممکن است به یک شرکت یا صنعت خاص وصل باشد، اما بر اساس قانون موظفند از نظر قانونی و اقتصادی مستقل بمانند و باید به عنوان سازمان های غیر انتفاعی فعالیت نمایند. در این روش اگر یک شرکت مرتبط دارای مسائل اقتصادی باشد از صندوق های بازنشستگی آنان محافظت می گردد.

انواع صندوق های بازنشستگی در هلند

سه نوع صندوق بازنشستگی جمعی در هلند وجود دارد:

-صندوق های بازنشستگی صنعت: افرادی که در بخش هایی مانند هتل، خواروبار، خرده فروشی، صنایع ساختمانی یا خدمات ملکی مشغول به کار هستند تحت پوشش این صندوق قرار می گیرند.

-صندوق های بازنشستگی شرکت: که مربوط به شرکت های واحد و مستقل است.

-صندوق های بازنشستگی حرفه ای مستقل: برای متخصصان پزشکی، دندانپزشکان و غیره.

صندوق های بازنشستگی الزامی است

دولت هلند با ایجاد صندوق های بازنشستگی اجباری در بیشتر صنایع، ثبات و یک برنامه بازنشستگی خوب برای همه کارمندان ایجاد نموده است. بیشتر حقوق بازنشستگی در هلند توسط صندوق های بازنشستگی پرداخت می گردد و بیش از 90 درصد کارمندان هلند به وسیله کارفرمای خود تحت پوشش برنامه بازنشستگی قرار می گیرند.

میزان حقوق

برای اطلاع از میزان سهم بازنشستگی باید با صندوق بازنشستگی مربوطه تماس گرفته گردد. در صورت خروج از هلند نیز باید با صندوق بازنشستگی هماهنگ گردد. البته مهاجران معمولا هنگام تغییر کشور، حقوق بازنشستگی ذخیره خود را از دست می دهند.

رکن سوم: بازنشستگی فردی

بخش سوم سیستم بازنشستگی هلند، محصولات بازنشستگی فردی یا مکمل های آن است. این مکمل ها بیشتر در صنایع بدون صندوق بازنشستگی جمعی توسط افراد شاغل و کارمندان استفاده می گردد. از این طریق افراد می توانند گزینه های بازنشستگی یا سرمایه گذاری هایی مانند بیمه عمر، سهام یا دارایی را به طور مستقل خریداری و مدیریت و از معافیت های اقتصادیاتی مربوطه استفاده نمایند.

سن بازنشستگی در هلند

سن بازنشستگی یعنی زمانی که فرد واجد شرایط دریافت حقوق بازنشستگی خود باشد.

- در سال 2015 سن بازنشستگی 65 سال بود.

- در سال 2017 سن بازنشستگی 65 سال و نه ماه بود.

- در سال 2018 سن بازنشستگی 66 سال بود.

-در سال 2021 به 67 سال افزایش می یابد.

- از سال 2022 سن بازنشستگی با امید به زندگی مرتبط خواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 آبان 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 490

به "بهشت بازنشستگان کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهشت بازنشستگان کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید