برایان هوک: ایران مقاومت را به جای دیپلماسی انتخاب نموده است

به گزارش تور ایتالیا ارزان، مسئول گروه ویژه اقدام علیه ایران در وزارت امور خارجه آمریکا اظهار داشت درهای به اصطلاح دیپلماسی برای ایران کاملاً باز است، اما ایران مقاومت را به دیپلماسی ترجیح می دهد.

برایان هوک: ایران مقاومت را به جای دیپلماسی انتخاب نموده است

به گزارش گروه بین الملل تور ایتالیا ارزان به نقل از یاهو نیوز، برایان هوک مسئول گروه ویژه اقدام علیه ایران در وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه طی سخنانی در مجمع امنیتی آسپن مدعی شد که دولت متبوعش به دنبال دیپلماسی با ایران است، اما ایران در برابر دیپلماسی مقاومت می نماید.

برایان هوک که دولت متبوعش پس از خروج از برجام در اردیبهشت ماه 97 از هیچ کوششی برای اعمال فشارهای مالی و سیاسی علیه ایران فروگذار ننموده و در قالب کارزار فشار حداکثری به دنبال ایجاد بحران در ایران بوده است، در مورد امکان مذاکره با ایران مدعی شد: درهای دیپلماسی با ایران همچنان به طور کامل باز است. اما رهبران ایران مقاومت را به جای دیپلماسی انتخاب نموده اند. این تصمیم آنهاست.

وی در ادامه با دفاع از کارزار فشار حداکثری علیه ایران گفت: ما ایران را از پول زیادی محروم نموده ایم. ما تاریخ انقضای توافق هسته ای را جلو انداختیم تا در آینده با یک ایران ثروتمندتر که نیروهای نیابتی اش نیز ثروتمندتر شده و بخش عمده زیرساخت های هسته ای خود را نیز حفظ نموده است، سر و کار نداشته باشیم. [در اینجا هماهنگ نماینده جلسه به برایان هوک یادآوری کرد که آمریکا تاریخ انقضای برجام را جلو نیانداخته بلکه از آن خارج شده است]

برایان هوک همچنین مدعی شد که ایران از برجام به عنوان ابزاری برای باج خواهی استفاده نموده و با این حربه دائماً اروپایی ها را تهدید می نماید.

این دیپلمات ارشد آمریکایی در حالی ادعای سوء استفاده ایران را مطرح نموده است که بر اساس گزارش های رسمی آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران حتی تا بیش از یک سال پس از خروج آمریکا از برجام کاملاً به تعهدات هسته ای خود ذیل این توافق چندجانبه پایبند بوده است.

با این حال، تحریم های یکجانبه آمریکا و کوتاهی طرف های اروپایی برجام در اجرای وعده ها و حتی تعهداتشان ذیل برجام باعث شد که ایران در نهایت تصمیم به کاهش تعهدات خود بگیرد.

شورای عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه 18 اردیبهشت 1398 (درست یک سال پس از خروج آمریکا از برجام) در واکنش به کوتاهی کشورهای اروپایی در اجرای وعده هایشان، در بیانیه ای گفت جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی و حقوق تصریح شده خود مندرج در بندهای 26 و 36 برجام، بعضی اقدامات خود ذیل برجام را متوقف خواهد نمود.

پس از آن ایران طی 5 مرحله با فواصل 60روزه اقدام به کاهش تعهدات هسته ای خود ذیل برجام کرد و بین این مراحل به طرف های اروپایی گفت که اگر آنها به تعهدات خود ذیل برجام عمل نمایند، ایران آمادگی دارد که برای بازگشت به تعهدات هسته ای خود ذیل برجام با آنها مذاکره کند.

در پی تداوم بی اعتنایی طرف های اروپایی برجام به تعهدات خود ذیل این توافق چندجانبه، جمهوری اسلامی ایران شامگاه یکشنبه 15 دی ماه 1398 در بیانیه ای گفت که در گام پنجم کاهش تعهدات خود، آخرین مورد کلیدی از محدودیت های عملیاتی خود در برجام، یعنی محدودیت در تعداد سانتریفیوژها را کنار می گذارد، بدین ترتیب برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) روبرو نیست و من بعد برنامه هسته ای ایران صرفاً بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت.

در این بیانیه نیز تأکید شد که همکاری جمهوری اسلامی ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی همچون گذشته ادامه خواهد یافت و در صورت برطرف تحریم ها و منتفع شدن ایران از منافع برجام، جمهوری اسلامی ایران آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود است.

ایران بارها تأکید نموده است که مذاکره مجدد بر سر برجام را نخواهد پذیرفت و کوشش آمریکا برای کشاندن ایران به پای میز مذاکره مجدد به وسیله کارزار فشار حداکثری به نتیجه نخواهد رسید.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 7 مهر 1399 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 1340

به "برایان هوک: ایران مقاومت را به جای دیپلماسی انتخاب نموده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برایان هوک: ایران مقاومت را به جای دیپلماسی انتخاب نموده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید