افزایش تدابیر امنیتی در کشمیر در آستانه نماز آدینه، 152 زخمی در حملات نیروهای هندی

به گزارش تور ایتالیا ارزان، دولت هند برای جلوگیری از راهپیمایی ساکنان ایالت جامو و کشمیر به سمت دفتر نمایندگی سازمان ملل در سرینگر، تدابیر امنیتی در این شهر را افزایش داد.

افزایش تدابیر امنیتی در کشمیر در آستانه نماز آدینه، 152 زخمی در حملات نیروهای هندی

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ما را تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، درپی دعوت رهبران معنوی ایالت جامو و کشمیر در هند از مردم برای راهپیمایی به سمت دفتر سازمان ملل، مقامات هندی تدابیر امنیتی در شهر سرینگر را پیش از برگزاری نماز آدینه تشدید کردند.

به نوشته خبرگزاری رویترز در حالی که نظامیان هندی متعددی در سطح منطقه کشمیر حضور داشته و بعضی از خیابان های سرینگر نیز با ایست های بازرسی بسته شده است، مقامات دهلی نو دستور تشدید تدابیر امنیتی با هدف جلوگیری از وقوع تظاهرات های جدید را صادر کردند.

چهاردهم مرداد ماه بود که دولت هند در اقدامی کم سابقه و تنش زا، بند 370 قانون اساسی این کشور را که مربوط به وضعیت ویژه و خودمختاری ایالت جامو و کشمیر بود، لغو کرد. نارندا مودی نخست وزیر هند مدعی است که خودمختاری کشمیر فقط باعث رواج فساد و رابطه سالاری شده بود اما میخواهد این منطقه را دوباره به شکوه پیشین خود بازگرداند (جزئیات بیشتر).

امروز (آدینه) نیز تعداد زیادی از نیروهای امنیتی و پلیس هند موانعی را در جاده اصلی منتهی به دفتر سازمان ملل در سرینگر نصب نموده و هرگونه عبور و مرور یا حمل و نقل عمومی در نزدیکی این موانع را ممنوع اعلام کردند.

همچنین به دستور مقامات هندی، ورود به بخش قدیمی شهر سرینگر که طی روزهای اخیر محل اصلی تجمعات و تظاهرات علیه محدودیت های دولت مرکزی دهلی نو علیه ایالت جامو و کشمیر بوده، با استفاده از فنس و سیم خاردار بسیار محدود شده است.

بر اثر اعمال محدودیت های شدید از سوی دولت هند بر سرینگر، بخش گسترده ای از این شهر تخلیه و بسیاری از فروشگاه ها نیز بسته شدند. خودروهای پلیس نیز با گشت زنی در شهر اعلام کردند که سرینگر تحت حکومت نظامی است.

شامگاه گذشته بود که اعلامیه هایی روی دیوارهای شهر سرینگر و دیگر مناطق کشمیر نصب شد که از مردم درخواست می کرد تا بعد از نماز آدینه این هفته، از مساجد به سمت دفتر گروه ناظران نظامی سازمان ملل در هند و پاکستان (موسوم به UNMOGIP) راهپیمایی و به لغو وضعیت ویژه قانونی و خودمختاری ایالت جامو و کشمیر اعتراض نمایند.

این دفتر در سال 1949 و در پی اولین جنگ بین هند و پاکستان بر سر منطقه کشمیر تاسیس شد و مسئول نظارت بر نقض آتش بس در مرز بین دو کشور است.

عمران خان نخست وزیر پاکستان اما با رد ادعاهای مقامات هندی، ضمن هشدار درباره طرح هند برای پاکسازی نژادی مسلمانان از منطقه جامو و کشمیر، گفت دولت دهلی نو به دنبال مداخله نظامی در بخش پاکستانی کشمیر است. (جزئیات بیشتر)

خبرگزاری رویترز امروز در گزارش دیگری نیز نوشت که از ابتدای تنش های جدید بر سر منطقه کشمیر، حداقل 152 نفر از ساکنان این منطقه بر اثر اقدامات سرکوب گرانه نیروهای امنیتی هندی دچار مصدومیت و جراحت شدند.

طبق داده هایی که این خبرگزاری جمع آوری نموده، افراد مذکور به دلیل استنشاق گازهای اشک آور که توسط نیروهای امنیتی هندی شلیک شده یا بر اثر برخورد گلوله های پلاستیکی، دچار مسمومیت یا جراحت شده و در دو بیمارستان اصلی سرینگر تحت مداوا قرار گرفتند.

یک مقام محلی در ایالت جامو و کشمیر اما به رویترز گفت که تعداد دقیق مجروحان احتمالا بسیار بیشتر از چیزی است که آمار دولتی هند منتشر نموده است.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 25 مهر 1398 بروزرسانی: 20 مهر 1399 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 469

به "افزایش تدابیر امنیتی در کشمیر در آستانه نماز آدینه، 152 زخمی در حملات نیروهای هندی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش تدابیر امنیتی در کشمیر در آستانه نماز آدینه، 152 زخمی در حملات نیروهای هندی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید