ارائه راه چاره جدید درمان زخم پای دیابتی، افزایش 40 درصدی مقالات ارسالی به کنگره زخم و ترمیم بافت

محققان پژوهشکده زخم دانشگاه علوم پزشکی تهران در سومین کنگره بین المللی و پنجمین کنگره ملی زخم و ترمیم بافت که از چهارم تا ششم مهر ماه جاری به همت واحد جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران برگزار می گردد، راه حل جدیدی را برای درمان زخم پای دیابتی ارائه خواهند کرد.

ارائه راه چاره جدید درمان زخم پای دیابتی، افزایش 40 درصدی مقالات ارسالی به کنگره زخم و ترمیم بافت

به گزارش خبرنگاران پروین منصوری، دبیر علمی سومین کنگره بین المللی و پنجمین کنگره ملی زخم و ترمیم بافت در نشست خبری که امروز (یکشنبه) در ساختمان مرکزی جهاد دانشگاهی برگزار گردید، درباره این کنگره شرح داد: حیطه زخم بسیار گسترده است و تمام قسمت های بدن انسان ممکن است زخم گردد، بنابراین کل متخصصین در علوم پایه، بخش بالینی، پرستاران و متخصصین رشته های دیگر مانند مهندسی بافت و نانو تکنولوژی با آن درگیر هستند.

وی ادامه داد: با توجه به تحقیقات و مطالعات گسترده ای که در حیطه زخم در سطح کل دنیا انجام گردیده، شاهد استقبال زیادی برای ارسال مقالات به دبیرخانه کنگره بودیم و حدود 220 مقاله علمی برای آنالیز به دبیرخانه ارسال شد که از بین آن ها حدود 110 مقاله برای ارائه سخنرانی و پوستر برگزیده گردیده است.

افزایش 40 درصدی مقالات ارسالی به دبیرخانه کنگره زخم و ترمیم بافت

دبیرعلمی سومین کنگره بین المللی و پنجمین کنگره ملی زخم و ترمیم بافت با بیان اینکه امسال نسبت به سال گذشته تعداد مقالات ارسالی 40 درصد رشد داشته است، اظهار کرد: حدود 65 درصد از مقالات متعلق به علوم پایه یعنی مهندسی بافت، نانوتکنولوژی، ساخت پانسمان های جدید و 35 درصد از این مقالات مربوط به حوزه علوم بالینی می گردد. افزایش 40 درصدی مقالات این نوید را برای ما داشت که تا حد زیادی رسالتی را که این کنگره برای جذب متخصصین جهت ترمیم و مدیریت زخم بر عهده دارد، انجام داده ایم.

وی ادامه داد: حدود 53 سخنرانی در طول این سه روز ارائه خواهد شد و باقی مقالات به شکل پوستر ارائه می گردد. کنگره به صورت پنل های مختلف با توجه به موضوعات طبقه بندی گردیده است که شامل درماتولوژی، طب داخلی در زخم و مدیریت زخم، راه چارههای جدید برای ترمیم بافت، استفاده از نانوتکنولوژی برای ترمیم زخم و زخم پای دیابتی می گردد.

منصوری با تاکید بر اهمیت توجه به دیابت و زخم های ناشی از آن، افزرود: با توجه به شیوع دیابت در کشور و دنیا برای زخم پای دیابتی پنل جداگانه ای را در نظر گرفتیم که خوشبختانه قرار است در این پنل راه چاره جدیدی برای درمان زخم پای دیابتی در ایران توسط گروه پژوهشکده زخم دانشگاه علوم پزشکی تهران در دانشگاه شریعتی ارائه و رونمایی گردد.

وی ادامه داد: در این کنگره در خصوص پرستاری، طب مکمل در زخم، راه چارههای جدید در ترمیم زخم، مهندسی بافت و طب بازساختی، پانسمان های نوین، داربست های جدید، علوم پایه و راه چارههای غیر تهاجمی برای مدیریت زخم نیز مطالبی ارائه خواهد شد.

دبیرعلمی سومین کنگره بین المللی و پنجمین کنگره ملی زخم و ترمیم بافت توضیح داد: بخش دیگری که دو سال است در کنگره زمانی به آن اختصاص داده ایم، سخنرانی حدود 5 الی 10 دقیقه ای برای دانشجویان علاقه مند به حوزه پژوهش است که به سه نفر برتر جوایزی نیز اهدا خواهد شد.

منصوری ادامه داد: امسال در کنگره، نرم افزار جدیدی برای مدیریت و شناسایی علائم ترمیم زخم نیز معرفی خواهد شد. در کنار کنگره سه کارگاه آموزشی نیز با عناوین استفاده از حشرات برای درمان زخم، روش های نوین پیشگیری از اسکار و مدیریت زخم فشاری برگزار می گردد.

وی درباره امتیاز بازآموزی شرکت نمایندگان در این کنگره، شرح داد: توسط مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امتیازی معادل 19.25 برای متخصصان جراحی عمومی، ترمیمی، پلاستیک و سوختگی در نظر گرفته گردیده است. برای متخصصین پوست، دکتری فیزیوتراپی و جراحان عروق 13.5 امتیاز بازآموزی اعطا می گردد. برای کارشناسان فیزیوتراپی، متخصصین طب کار، آسیب شناسی و فوق تخصص روماتولوژی نیز 6 امتیاز تخصیص داده گردیده است.

دبیر علمی سومین کنگره بین المللی و پنجمین کنگره ملی زخم و ترمیم بافت با بیان اینکه برگزارنمایندگان این کنگره در حال مذاکره با وزارت بهداشت برای تخصیص امتیاز بازآموزی به پرستاران هستند، گفت: پرستاران از بخش های اصلی درمان بیماران مبتلا به زخم های مزمن هستند و امیدواریم برای آنان نیز موفق به تخصیص 5 الی 6 امتیاز بازآموزی شویم.

مهدی طبایی، رئیس سومین کنگره بین المللی و پنجمین کنگره ملی زخم و ترمیم بافت نیز با بیان اینکه این کنگره سومین سالی است که در سطح بین المللی برگزار می گردد، اظهار کرد: امسال این کنگره علاوه بر متخصصان، محققان و دانشجویان داخلی میزبان مهمانانی از کشورهای ایتالیا، کانادا، پاکستان و سنگاپور خواهد بود.

رئیس سومین کنگره بین المللی و پنجمین کنگره ملی زخم و ترمیم بافت درباره محل برگزاری این کنگره در امسال، شرح داد: امسال محل برگزاری کنگره تغییر پیدا نموده، زیرا با توجه به استقبال گسترده شرکت نمایندگان در سال های گذشته، محل قبلی پاسخگوی تعداد شرکت نمایندگان نبود.

حضور مجمع خیرین زخم و ترمیم بافت در کنگره

طبایی با اشاره به ضرورت پرداختن خیرین به حوزه زخم و بیماری های صعب العلاج زخم های مزمن، گفت: در کنار این کنگره برای اولین بار مجمع خیرین زخم و ترمیم بافت برگزار می گردد و در روز چهارشنبه، چهارم مهرماه ساعت 6 عصر تعداد زیادی از خیرین و مسئولان کشور حضور خواهند داشت و امیدواریم حرکتی که واحد جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران شروع نموده با یاری خیرین به ثمرات بیشتری برسد و مردم نیازمند این حوزه بتوانند از خدمات این مجموعه بهره ببرند.

وی اضافه نمود: کنگره امسال از فعالیت های شاخص پژوهشکده زخم و ترمیم بافت جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران است و امیدواریم در طی سه روز برگزاری این کنگره بتوانیم قدم کوچکی را در حل معضلات درمانی در این حوزه برداریم.

محسن فاتح، دبیر اجرایی این کنگره نیز با بیان اینکه با توجه به استقبال گسترده از این کنگره در سال های گذشته امسال محل برگزاری کنگره به سالن همایش های رازی دانشگاه ایران منتقل گردیده است، گفت: امیدواریم در کنگره امسال نیز شاهد حضور متخصصین علاقه مند در این حوزه باشیم، کوشش زیادی انجام دادیم تا برای گروه های مخاطب این کنگره امتیاز بازآموزی در نظر گرفته گردد، با توجه به استقبال خوبی که در سال های گذشته اجرا شده است انتظار داریم امسال نیز تعداد حضار افزایش یابد. از متخصصین و محققانی که در این حوزه فعالیت می نمایند، دعوت می کنیم که از این فرصت بهره ببرند و ما میزبان آن ها در این کنگره باشیم.

در سرانجام این نشست منصور جمالی زواره، یکی دیگر از دبیران علمی این کنگره نیز با بیان اینکه بیماری دیابت در دنیا و کشور بسیار شایع است، گفت: کسانی که بیماری دیابت به صورت ارثی در خانواده شان وجود دارد، بسیار باید برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری هوشیار باشند و اقدامات لازم را انجام دهند تا دچار این بیماری نشوند. در صورت ابتلا نیز باید همواره تحت مراقبت باشند تا دچار زخم دیابت نشوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 دی 1397 بروزرسانی: 29 دی 1397 گردآورنده: italyro.ir شناسه مطلب: 82

به "ارائه راه چاره جدید درمان زخم پای دیابتی، افزایش 40 درصدی مقالات ارسالی به کنگره زخم و ترمیم بافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارائه راه چاره جدید درمان زخم پای دیابتی، افزایش 40 درصدی مقالات ارسالی به کنگره زخم و ترمیم بافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید